Księżniczka po przejściach. Nie tylko o Gwiezdnych Wojnach

Księżniczka po przejściach. Nie tylko o Gwiezdnych Wojnach

Autobiografia Carrie Fisher wydana w Polsce przy okazji premiery nowych Gwiezdnych Wojen zapowiadana jest jako błyskotliwa i zabawna. Nie do końca się z tym zgadzam.

Kategoria // Reportaż, dokument, biografia    13/02/2016    czytany 530 razy    Autor //    Ocena: 3/6
Księżniczka po przejściach. Nie tylko o Gwiezdnych Wojnach

Leia to ikona popkultury. Ale zarówno odtwórczyni jej roli - Carrie Fisher, jak i Mark Hamill nie zrobili takiej oszałamiającej kariery jak Harrison Ford. O Fisher wiedziałem bardzo mało. Zwykle nie interesuje mnie życie prywatne aktorów, ale w jej przypadku postanowiłem zrobić wyjątek i zabrałem się za książkę "Księżniczka po przejściach".

W USA książka została wydana przez znane wydawnictwo Simon & Schuster, które zajmuje się chyba wszystkim. Książkę wydano już w 2008 r. pod tytułem "Wishful Drinking". Na podstawie tych danych można stwierdzić, że w Polsce pojawiła się tylko dla tego, że akurat mieliśmy premierę nowego filmu "Star Wars". Na dodatek, aby książka na pewno się sprzedała w zadowalającym nakładzie zmieniono jej tytuł i wciśnięto do niego słowa "Księżniczka" oraz "Star Wars". Tak będzie lepiej.

Niestety jestem po raz kolejny zażenowany faktem, że w naszym kraju publikuje się tylko tytuły poczytne, na którym można zarobić kasę i tylko w sytuacji kiedy to sprzyja panującym trendom. Inaczej szkoda zachodu. To oczywiście nie do końca wina wydawcy i temat jest do głębszej analizy. Może kiedyś. Liczę jednak na "dobrą zmianę" w temacie.

Wracając do książki: zaczyna się dość ciekawie, ale szybko dochodzę do wniosku, że to jedynie gruba warstwa pudru. Dlaczego? Kilka lat temu otrzymałem od koleżanki książkę Clarksona. Nie pamiętam teraz którą. Na początku bardzo mnie zainteresowała. Byłe w gruncie rzeczy śmieszna i wytykała palcem idiotyzmy tego świata. Ale Clarkson, jaki jest, każdy wie. Śmieje się z każdego, z kogo ma okazję zrobić kozła ofiarnego. On również stosuje grubą warstwę pudru, ponieważ gdy opisuje swoje "przygody" szerokim łukiem omija kontrowersyjne sprawy domowe. Generalnie sprowadza się to do przysłowia: widzisz źdźbło w oku czyimś, belki w swoim - nie.

Z Fisher jest podobnie, z jej książką - również. Aktorka odgradza się ścianą pudru i pisze o sobie różne ciekawe rzeczy z życia, które wręcz zaskakują... ale tylko nowicjusza. Jak się okazuje, że dokonuje tutaj żadnych znacznych wynurzeń. Media o niej już to wszystko wiedzą, a ona się otwarcie przyznaje po prostu bagatelizując i umniejszając fakty. Niestety, podważam jej szczerość i prawdomówność. Wszystkie swoje problemy topi w humorze, generalizując całość. Mówi o sobie "ja", ale mam dziwne wrażenie, że tak naprawdę chce powiedzieć "ona". Wnioskuję to na podstawie wywiadu z nią, gdyż kiedyś widziałem, że niechętna była na rozmowy tego typu, jak i często starała się ukrywać lub bagatelizować fakty. I było to całkiem niedawno - być może po napisaniu tej książki.

Epizod z "Gwiezdnymi Wojnami" jest bardzo krótki. Aktorka wiele pisze o rodzicach i ich znajomych - to, kim byli jej rodzice było dla mnie ogromnym szokiem. Znałem ich z kart historii i jakoś nigdy nie powiązałem końca z końcem. Ani tego, że Fisher napisała powieść "Pocztówki znad krawędzi" i potem uczestniczyła w nagrywaniu filmu. Niesamowite.

Aktorka urodziła się w świetle jupiterów i tak też żyła bardzo długi - najczęściej jako tło do skandali rodziców. Następnie zagrała w filmach Lucasa i o dziwo jej kariera nie nabrała tempa jakby tego chciała. Efektem tego i wielu innych zmiennych osunęła się w przepaść.

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Fisher pisze z dużą dozą humoru, ale nie sprawia to, że książka jest arcydziełem. Jest bardzo przeciętna - to humor sprawia, że łatwo przez nią przebrnąć. Często zmienia wątki, przeskakuje pomiędzy nimi, i tak samo jak Clarkson, wyśmiewa konkretnych ludzi jak i cały świat filmowy. Strasznie wtórne i w mojej opinii nie warte zachodu. Ale przeczytałem i dodaję do biblioteczki. Niemniej te wypociny nie zasłużyły na srebrna świecąca okładkę.


Więcej książek na półce: Reportaż, dokument, biografia

Kobiety Wojny Dwu Róż
Kobiety, które zawładnęły Europą - najpotężniejsze królowe
Dior i ja - Autobiografia Christiana Diora
Marilyn Monroe. Za kulisami
Jamie Dornan. Wszystkie jego twarze
Zabijemy albo pokochamy. Opowieści z Rosji
Karuzela z Madonnami
Maria Callas. Primadonna stulecia
Księżniczka po przejściach. Nie tylko o Gwiezdnych Wojnach
Zabić. Mordy polityczne w PRL
Narodziny Potęgi
Polskie Imperium. Wszystkie kraje podbite przez Rzeczpospolitą
Mój siąsiad islamista
Jaruzelski. Życie paradoksalne
Historia Bez Cenzury
Historia Bez Cenzury 2
Żywe trupy. Prawdziwa historia zombie
Pierwsze damy Ameryki
Żony astronautów
Edward Gierek: Przerwana dekada
Autobiografia Stalina
Elżbieta II. O czym nie mówi królowa?
Stuhrmówka. Czyli gen wewnętrznej wolności
Nienachalna z urody
Antropologia wojny
Bismarck. Żelazny Kanclerz
Łukaszenka. Niedoszły car Rosji
Lekko Stronniczy - jeszcze więcej
Fighterzy. Najlepsi polscy wojownicy
Gwiezdne Wojny. Jak podbiły wszechświat
Pod prąd
Życie w średniowiecznym zamku
Najpiękniejsze kobiety z obrazów
Elon Musk. Biografia twórcy PayPala, Tesli, SpaceX
Dziewczyny z Solidarności
Dziewczyny z powstania
Dziewczyny wojenne
Kobiety dyktatorów
Kobiety dyktatorów 2
Ostatnie dni dyktatorów
Dziewczyny z Syberii
Dzieci dyktatorów
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01