Maria Callas. Primadonna stulecia

Maria Callas. Primadonna stulecia

Za kilka dni do księgarni trafi napisana przez Anne Edwards biografia "Maria Callas. Primadonna stulecia". Co wiemy o tej wielkiej divie?

Kategoria // Reportaż, dokument, biografia    30/08/2015    czytany 1285 razy    Autor //    Ocena: 5/6
Maria Callas. Primadonna stulecia

Opera - temat trudny dla wielu. Przede wszystkim z tego powodu, że posłuchamy jej głownie w językach włoskim, niemieckim, rosyjskim, francuskim, angielskim. Pisano, a jakże, opery w języku polskim, były inspirowane tematyką romantyczną i powstańczą, jednak nie zyskały dużego posłuchu w świecie. Do dziś w polskich operach wystawia się głównie obcojęzyczne dzieła.

Maria Callas była jedną z tych gwiazd, która posiadała nie tylko niesamowity głos, ale i genialnie czuła muzykę. Niestety z jej czasów zachowało się bardzo mało zapisów audio i wideo z jej występów. Pomimo iż było to już możliwe, fakt ten bulwersuje. Choć od jej śmierci minęło już 38 lat, nadal trudno wskazać na scenie operowej gwiazdę tak dużego formatu jak Callas.

Życie Callas nie było usłane różami. Urodziła się w biednej Grecji, wyemigrowała do Stanów, gdzie po kilku latach została zmuszona doi powrotu do ojczyzny. Tam pod osłoną wojny szkoliła swój talent przy okazji przyśpiewując okupującym Grecję żołnierzom włoskim i niemieckim. Niemal przez cały okres szkolenia głosu była pulchnym dzieckiem, a potem kobietą z krągłościami. Jednak posiadała talent tak wielki, że wszystkie jej grzeszki przeszłości zakopano pod grubą warstwą historii. Wszyscy chcieli jej słuchać! Callas szybko stała się natchnieniem dla znanych kompozytorów i reżyserów. Była muzą dla artystów, ozdobą bogatych i wpływowych ludzi. Sama związała się z jednym z najbogatszych oligarchów - Arystotelesem Onassisem. Callas posiadała dar przemawiania, hipnotyzowania widzów poprzez śpiewanie. Dziś jest już legendą, o której pamiętają nieliczni.

W swojej książce Anne Edwards opisuje rzetelnie życie diwy dokładnie przeczesując jej historię i dementując pomówienia skierowane pod jej adresem. Niestety, nie tylko plotki z gazet, ale również skierowane pod jej adresem kłamstwa wypowiedziane ustami własnej matki. Co zrozumiałem wzbudzała zazdrość swoją urodą, bogactwem i popularnością.

Anne Edwards wykonała bardzo dobrą pracę na rzecz popularyzacji opery. Autorka przeanalizowała niezliczone źródła, przeprowadzała wywiady z ludźmi znającymi diwę, słuchała i oglądała wszystkie materiały dotyczące śpiewaczki. Sama także widziała ją na żywo w londyńskiej Royal Opera House, ale jej książka to nie tylko zbiór suchych faktów na temat śpiewaczki. Edwards podzieliła ją na 26 rozdziałów, każdemu przypisując jeden etap z życia Callas. Możemy zatem krok po kroku poznawać jej historię jednocześnie zapoznając się z cytatami osób, którym dane było wówczas śledzić jej życie. Pracę Edwards uwiarygodniają wspomnienia wielkich ludzi, z którymi pracowała, ale także wzmianki znajomych i rodziny. Dzięki temu mamy wgląd nie tylko w znane z życia fakty, ale również w dramaty życia domowego, jakie niewątpliwie były udziałem prywatnego życia diwy. Jej historia jest dowodem na to, że wielcy ludzie najczęściej bywają samotni. Marię oszukano nie raz, okradano z kosztowności, honorariów, oszczędności. Pazerność najbliższych nasiliła się jeszcze bardziej po jej odejściu. Historia ostatnich lat życia diwy i po jej śmierci oraz podziału i zarządzania majątkiem trwała lata i położyła się cieniem na pamięci o Marii Callas.

Maria Callas może i nie miała najwspanialszego głosu XX wieku, ale z pewnością była najwybitniejszą wykonawczynią operową. Jej wkład w operę pomógł na zawsze zmienić jej oblicze. Edwards wykonała zadanie na piątkę. Udało się jej przywrócić do życia tą Callas, jaką była naprawdę. Stworzyła głęboki i wiarygodny portret śpiewaczki. Zdecydowanie jedna z lepszych biografii jakie czytałem - rzetelna i dobrze skonstruowana opowieść o kobiecie, która osiągnęła wszystko na polu zawodowym, ale nie potrafiła sobie poradzić w życiu prywatnym. Gorąco polecam. Znajomość opery nie jest obowiązkowa.


 

Opera ewoluuje co jakiś czas, aby dostosować swój przekaz do widza/słuchacza. Z operą jest tak samo jak z kinem. Kiedyś w filmie ważny był przekaz, sens, logika - dziś tylko wizualne atrakcje. Podobnie stało się z operą - jest to rewia mody, pokaz piękna, plejada gwiazdorska. Ta ostatnia zmiana nastąpiła podczas warty Callas. Nie można jednak powiedzieć, że to za jej sprawą. Ona po prostu przyśpieszyła ewolucję tego szlachetnego gatunku rozrywki. Była motorem napędowym, bo kto jak nie utalentowana gwiazda mogła wnieść zmiany do skostniałej instytucji?

Dziś jednak brakuje w operze tej magii, jaką można jeszcze było uświadczyć za życia Callas. Pomimo, że na świecie nie brakuje gwiazd wielkiego formatu, na których koncerty bilety wyprzedawane są pierwszego dnia sprzedaży, to jednak ze świecą szukać artystów, którzy potrafią przyjąć każdą rolę i świetnie się w niej odnaleźć. Takie gwiazdy odeszły w niepamięć na rzecz bardzo wąsko wyspecjalizowanych PR-owo naszkicowanych kobiet i mężczyzn zwykle niedostępnych dla zwykłych śmiertelników.


 

Za Wikipedią: Opera (wł. "dzieło") – sceniczne dzieło muzyczne wokalno-instrumentalne, w którym muzyka współdziała z akcją dramatyczną (libretto). Istotą tego gatunku muzycznego jest synteza sztuk, czyli połączenie słowa, muzyki, plastyki, ruchu, gestu oraz gry aktorskiej. Podobnie jak i balet, wywodzi się z włoskich, renesansowych maskarad karnawałowych, które przerodziły się w widowiska dramatyczne. Opera składa się z aktów, które podzielone są na sceny.

Polska tradycja operowa – pojęcie podlegające wielu definicjom, ponieważ można ją uznać za tradycję wystawiania oper w Polsce, bądź za tradycję tworzenia oper w języku polskim przez polskich kompozytorów, lub librecistów. Tak zwaną operę polską można zdefiniować jako operę dotyczącą Polski, polskiego kompozytora (tak mówi się o Ubu Rex Krzysztofa Pendereckiego), lub jako operę w języku polskim, bądź też polski gmach, w którym odbywają się przedstawienia operowe.


Więcej książek na półce: Reportaż, dokument, biografia

Kobiety Wojny Dwu Róż
Kobiety, które zawładnęły Europą - najpotężniejsze królowe
Dior i ja - Autobiografia Christiana Diora
Marilyn Monroe. Za kulisami
Jamie Dornan. Wszystkie jego twarze
Zabijemy albo pokochamy. Opowieści z Rosji
Karuzela z Madonnami
Maria Callas. Primadonna stulecia
Księżniczka po przejściach. Nie tylko o Gwiezdnych Wojnach
Zabić. Mordy polityczne w PRL
Narodziny Potęgi
Polskie Imperium. Wszystkie kraje podbite przez Rzeczpospolitą
Mój siąsiad islamista
Jaruzelski. Życie paradoksalne
Historia Bez Cenzury
Historia Bez Cenzury 2
Żywe trupy. Prawdziwa historia zombie
Pierwsze damy Ameryki
Żony astronautów
Edward Gierek: Przerwana dekada
Autobiografia Stalina
Elżbieta II. O czym nie mówi królowa?
Stuhrmówka. Czyli gen wewnętrznej wolności
Nienachalna z urody
Antropologia wojny
Bismarck. Żelazny Kanclerz
Łukaszenka. Niedoszły car Rosji
Lekko Stronniczy - jeszcze więcej
Fighterzy. Najlepsi polscy wojownicy
Gwiezdne Wojny. Jak podbiły wszechświat
Pod prąd
Życie w średniowiecznym zamku
Najpiękniejsze kobiety z obrazów
Elon Musk. Biografia twórcy PayPala, Tesli, SpaceX
Dziewczyny z Solidarności
Dziewczyny z powstania
Dziewczyny wojenne
Kobiety dyktatorów
Kobiety dyktatorów 2
Ostatnie dni dyktatorów
Dziewczyny z Syberii
Dzieci dyktatorów
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01