Marilyn Monroe. Za kulisami

Marilyn Monroe. Za kulisami

Zaczytałem się w "Marilyn Monroe. Za kulisami". To pierwsza przeczytana przeze mnie książka o budzące spore zainteresowanie, ale i kontrowersje, legendarnej aktorce Hollywood. Ale jest to także książka niezwykle rzetelna i kompletna.

Kategoria // Reportaż, dokument, biografia    14/12/2014    czytany 1460 razy    Autor //    Ocena: 5/6
Marilyn Monroe. Za kulisami

Książek o Marilyn napisano już pewnie setki, jeśli nie tysiące. Nie czytałem żadnej, ponieważ nie interesowałem się zbytnio plotkami na temat aktorki, a raczej podziwiałem jej aktorski talent. Oglądałem z nią kilka filmów, przeczytałem parę wywiadów, obejrzałem setki zdjęć, ale zasadniczo to wszystko. Tym razem skusiłem się aby przeczytać wydaną przez Wydawnictwo Dolnośląskie biografię autorstwa Michelle Mogan. Jest to książka tym bardziej ciekawa, iż autorka skupia się na życiu autorki, jej sukcesach i porażkach. Nie rozwodzi się nad plotkami i pomówieniami, które przeciwstawia faktom i wypowiedziom osób znających temat. Morgan, jako wieloletnia członkini fanklubu aktorki w swojej czteroletniej pracy nad życiem Marilyn przedstawia obraz kompetentnej i utalentowanej aktorki, życzliwej osoby i kochającej żony.

Książka nie jest całkowicie poświęcona Marilyn Monroe, ale przede wszystkim Normie Jane Baker, czyli osobie która ukrywała się za pseudonimem aktorskim. Baker była osobą z krwi i kości. Doświadczyła wiele złego będąc dzieckiem, ale mimo tych przykrych faktów postawiła na swoim i spełniała marzenia. To ona dyktowała warunki na jakich funkcjonowała w świecie showbiznesu, co na ówczesne standardy Hollywood było rewolucją.

Baker, przybierając nazwisko Monroe wkroczyła na bardzo niebezpieczną ścieżkę. Jej rosnąca popularność zrodziła zainteresowanie, które objawiało się w wielu szykanach ze strony dziennikarzy, krzywdzących plotek, problemów z wytwórniami czy w końcu - w wyniku wielu nieporozumień - problemów w życiu osobistym aktorki. Wielokrotne zmiany partnerów i brak możliwości spełniania życiowego marzenia - założenie normalnej rodziny z trojgiem dzieci, psem, w typowym domku nie było możliwe do spełnienia w zaistniałych warunkach. Sława powoli niszczyła Marilyn, zaczynając podgryzać jej życie osobiste, a potem również zdrowie. Ostatecznie doprowadzając aktorkę na skraj wyniszczenia i śmierć.

Największą zaletą książki jest rzetelne spojrzenie na zebrany materiał. Próbowałem sobie wyobrazić ogrom poświęconej pracy badaniom trwającym cztery lata. Dowód pracy znajdziemy na końcu książki - 26 stron źródeł. Zadanie Morgan było jak syzyfowa praca, ale mimo wszystko dokonała rzeczy trudnej - napisała bardzo obiektywną i wiarygodną biografię. Autorka nie szuka sensacji i nie podejmuje tematów licznych teorii spiskowych, jakie przypisuje się śmierci aktorki. Wiele z nich potrafi podważyć konfrontując kilka poglądów oraz wspomnień osób będących blisko Marilyn.

"Marilyn Monroe. Za kulisami" to powieść idealna dla osób, których wiedza o aktorce jest szczątkowa - potwierdzam z własnego doświadczenia. Morgan przedstawia historię tak, jak ją zrekonstruowała z materiałów źródłowych i opowieści świadków tamtych czasów. Nie stara się wypełniać luk w jej życiorysie domysłami, po prostu zostawia czytelnikowi miejsce na refleksję. W wyniku tej biografii rysuje się obraz osoby bardzo ciepłej, szczerej i życzliwej, która niestety nie mogła liczyć na to samo od otaczających jej ludzi.


Więcej książek na półce: Reportaż, dokument, biografia

Kobiety Wojny Dwu Róż
Kobiety, które zawładnęły Europą - najpotężniejsze królowe
Dior i ja - Autobiografia Christiana Diora
Marilyn Monroe. Za kulisami
Jamie Dornan. Wszystkie jego twarze
Zabijemy albo pokochamy. Opowieści z Rosji
Karuzela z Madonnami
Maria Callas. Primadonna stulecia
Księżniczka po przejściach. Nie tylko o Gwiezdnych Wojnach
Zabić. Mordy polityczne w PRL
Narodziny Potęgi
Polskie Imperium. Wszystkie kraje podbite przez Rzeczpospolitą
Mój siąsiad islamista
Jaruzelski. Życie paradoksalne
Historia Bez Cenzury
Historia Bez Cenzury 2
Żywe trupy. Prawdziwa historia zombie
Pierwsze damy Ameryki
Żony astronautów
Edward Gierek: Przerwana dekada
Autobiografia Stalina
Elżbieta II. O czym nie mówi królowa?
Stuhrmówka. Czyli gen wewnętrznej wolności
Nienachalna z urody
Antropologia wojny
Bismarck. Żelazny Kanclerz
Łukaszenka. Niedoszły car Rosji
Lekko Stronniczy - jeszcze więcej
Fighterzy. Najlepsi polscy wojownicy
Gwiezdne Wojny. Jak podbiły wszechświat
Pod prąd
Życie w średniowiecznym zamku
Najpiękniejsze kobiety z obrazów
Elon Musk. Biografia twórcy PayPala, Tesli, SpaceX
Dziewczyny z Solidarności
Dziewczyny z powstania
Dziewczyny wojenne
Kobiety dyktatorów
Kobiety dyktatorów 2
Ostatnie dni dyktatorów
Dziewczyny z Syberii
Dzieci dyktatorów
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01