Jamie Dornan. Wszystkie jego twarze

Jamie Dornan. Wszystkie jego twarze

Pojawił się znikąd. Zajął miejsce seksownego blondyna w najgłośniejszej kinowej adaptacji serii książkowej ostatnich lat. Jamie Dornan wcielił się w postać Christiana Greya, ale jego kariera na różnych płaszczyznach rozwija się już od lat. Kim jest tajemniczy pan Dornan, i czy to faktycznie jest tajemnicą?

Kategoria // Reportaż, dokument, biografia    12/04/2015    czytany 1769 razy    Autor //    Ocena: +3/6
Jamie Dornan. Wszystkie jego twarze

Po wielkim sukcesie książek E. L. James, i dobrze przyjętym filmie, na rynku pojawiła się biografia odtwórcy tytułowej roli. To była właściwie formalność. Zadania tego podjęła się znana pisarka, zajmująca się opisywaniem życia gwiazd. W Polsce do tej pory pojawiła się tylko jedna jej książka - biografia członka zespołu One Direction. Teraz, na rynku pojawiła się biografia Jamiego Dornana - odtwórcy roli Greya.

Książka jest kompendium wiedzy na temat życia tego faceta, który był już muzykiem, modelem i aktorem. Książka jest podzielona na piętnaście rozdziałów i po kolei opisuje kolejne okresy z życia gwiazdy. Krzykliwy tytuł "Wszystkie jego twarze" oddaje jak najlepiej postać Dornana, ponieważ rozwijał swoją karierę w wielu kierunkach, często zupełnie sprzecznych ze sobą.

Nie jest to jednak próba porównania Dornana z jego filmowym bohaterem, a bardziej kronika wydarzeń z życia. Poznajemy jego rodzinę, okres dorastania, pierwsze zauroczenia i przykre doświadczenia. Spory nacisk kładzie na ukazanie w prawdziwym świetle związku z Keirą Knightley sprzed dekady. Mimo wielu odskoczni od głównego tematu, którymi są opowieści "znajomych" i "przyjaciół" (mocno oderwanych od tematu) książka trzyma przeciętny poziom. Ale poza Keirą dowiemy się również sporo o szczęśliwym pożyciu z obecną wybranką aktora - Amelią Warner.

Jest też epizod opisujący najgłośniejsze (i chyba jedyne) role z filmografii aktora. " Maria Antonina" - Sofii Coppoli, gdzie zagrał Axela von Ferensena u boku Kirsten Dunst; "Upadek" - brytyjski serial TV, gdzie zagrał u boku Gillian Anderson; oraz serial TV "Dawno, dawno temu".

Miejmy na uwadze, że książka ma jedynie 184 strony, ponieważ nie bardzo było z czego ją sklecić - sporą część książki można ocenić jako przegląd życia aktora/modela, ponieważ ten 32-letni facet nie ma na koncie zbyt wielu sukcesów, więc książkę wypchani również wspomnianymi plotkami ludzi znających go z widzenia lub sąsiedztwa.

Do lektury na pewno nie potrzeba zachęcać osób, którym film się podobał. Co prawda tylko w kilku punktach styka się z fabułą filmu, ale wyjaśnia m.in. jak doszło do angażu mało znanego aktora. Ale jest również krótkim kalendarium wydarzeń z życia Dornana dopiero co debiutującego na czerwonym dywanie. Kto wie, może swoją urodą i żelaznym sześciopakiem utorował sobie drogę do wielkiej kariery. Czy będzie tak popularny za trzy lata, gdy skończą się prace nad trylogią Greya? A może to tylko jego kolejna twarz?

Książkę do recenzji i konkursu podarowało Wydawnictwo Dolnośląskie. Dziękujemy.


Więcej książek na półce: Reportaż, dokument, biografia

Kobiety Wojny Dwu Róż
Kobiety, które zawładnęły Europą - najpotężniejsze królowe
Dior i ja - Autobiografia Christiana Diora
Marilyn Monroe. Za kulisami
Jamie Dornan. Wszystkie jego twarze
Zabijemy albo pokochamy. Opowieści z Rosji
Karuzela z Madonnami
Maria Callas. Primadonna stulecia
Księżniczka po przejściach. Nie tylko o Gwiezdnych Wojnach
Zabić. Mordy polityczne w PRL
Narodziny Potęgi
Polskie Imperium. Wszystkie kraje podbite przez Rzeczpospolitą
Mój siąsiad islamista
Jaruzelski. Życie paradoksalne
Historia Bez Cenzury
Historia Bez Cenzury 2
Żywe trupy. Prawdziwa historia zombie
Pierwsze damy Ameryki
Żony astronautów
Edward Gierek: Przerwana dekada
Autobiografia Stalina
Elżbieta II. O czym nie mówi królowa?
Stuhrmówka. Czyli gen wewnętrznej wolności
Nienachalna z urody
Antropologia wojny
Bismarck. Żelazny Kanclerz
Łukaszenka. Niedoszły car Rosji
Lekko Stronniczy - jeszcze więcej
Fighterzy. Najlepsi polscy wojownicy
Gwiezdne Wojny. Jak podbiły wszechświat
Pod prąd
Życie w średniowiecznym zamku
Najpiękniejsze kobiety z obrazów
Elon Musk. Biografia twórcy PayPala, Tesli, SpaceX
Dziewczyny z Solidarności
Dziewczyny z powstania
Dziewczyny wojenne
Kobiety dyktatorów
Kobiety dyktatorów 2
Ostatnie dni dyktatorów
Dziewczyny z Syberii
Dzieci dyktatorów

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01