Żony astronautów

Żony astronautów

„Gotowe na wszystko w kosmosie”? Taką recenzję słyszałem w roku wydania książki. Ale to nie do końca prawda. Pomimo faktu, że książka jest zabawna, posiada również inne ciekawe aspekty, a wątki żon nie dominują treści książki. To opowieść nie tyle o silnych kobietach, ale także o historii podboju kosmosu – realizacji wielkiego marzenia kilku pokoleń.

Kategoria // Reportaż, dokument, biografia    12/05/2016    czytany 341 razy    Autor //    Ocena: 4/6
Żony astronautów

Lily Koppel wykonała rzetelną pracę. Do rąk czytelników oddała książkę, którą można określić jako multibiografię, w której stara się przedstawić historie wielu kobiet na zaledwie 350 stronach. Zadanie trudne, dlatego piszę, że się „starała”. Z uwagi na dużą ilość żon astronautów, jakie przewinęły się w trzech programach kosmicznych (Merkury – 7 kobiet, Gemini – 9, Apollo – 14 oraz kolejne kobiety, żony astronautów lecących w kosmos w wieloletnim programie promów kosmicznych) nie mogła poświęcić się wszystkim bohaterkom w tym samym stopniu. Nie twierdzę jednak, że wyszło źle. Wręcz przeciwnie. Koppel znalazła złoty środek i przedstawiła dokładnie każdą kobietę, która zgodziła się z nią porozmawiać dla potrzeby powstania tej książki, rzecz jasna kobiety z pierwszego programu przebijały się ponad inne, ale na fakt zasługuje również poświęcenie wiele miejsca politycznym aspektom programu, sytuacji na świecie i oczywiście samym astronautom i ich przygodom. Nie zabrakło też dam, które brać udziału w powstawaniu książki chcieć nie chciały, ale o nich opowiedziały koleżanki.

Ich osobiste wspomnienia autorka zestawia z opowieściami mężów, relacjami dziennikarzy i pracowników NASA, dla których żony były niemal etatowymi pracownikami. Wyłania się z tego ciekawy obraz sytuacji kilku dekad, w których amerykanie podbijali kosmos. Jest to bardzo ciekawy wątek, dzięki któremu można zrozumieć w pełni machinę lotów kosmicznych i zobaczyć jak naprawdę działała ona od kuchni. Autorka również sporo pisze o trwającym wyścigu zbrojeń i podboju kosmosu oraz jakie znaczenie ma to dla narodu, a przez to i dla nich samych. Ich mężczyźni muszą wypaść najlepiej, bo to w końcu o nich mówi się na całym świecie. Dlatego wszystko musi być ciągle zapięte na ostatni guzik, być A-OK. Nie ma miejsca na błąd.

Ale wracając do sedna problemu: autorka nie pudrowała swoich bohaterek tak jak robiły to żony w „Wisteria Lane”. Pomimo, że astrożony – bo tak je powszechnie nazywano – miały swój pomysł na wizerunek. Dziennikarze mieli jednak inne plany i szybko odarli je z prywatności. Na jaw wychodzą ich słabości, prywatne brudy, huśtawki emocjonalne. Pomimo, że wszędzie towarzyszyła im sława, otaczały je znane kobiety, szybko okazało się, że to tylko fasada z pudru. Jednak rozmach splendoru jakim otaczają się żony astronautów jest godny pozazdroszczenia. W ich towarzystwie ciągle bawią sławy, a z Pierwszą Damą są na „ty”. O ich uwagę zabiega prasa. W końcu magazyn Life „kupuje” ich życie za niemałą sumkę 500 tysięcy USD. Jednak im dalej, cały ten puder spływa gdy autorka zgłębia historię kobiet.

Nie jest to książka łatwa. Wymaga dużo skupienia podczas czytania, ponieważ występuje w niej wiele aktorek pierwszoplanowych a także naprawdę sporo aktorów drugoplanowych, ciągle zmieniających się z upływem czasu. Autorka zastosowała nierówny podział dla kobiet. Żony z pierwszych dwóch programów są potraktowane priorytetowo. One przecież przewijają się przez całą książkę. Kolejne, które dochodzą, są jakby na dostawkę, pomimo że stanowią młodsze pokolenie i jest ich o wiele więcej. W celu zdobycia biegłej wiedzy o bohaterkach autorka wprowadza na początku książki krótkie wprowadzenie z podziałem na konkretne misje kosmiczne. Ale mimo tego, jest zbyt wiele nazwisk do ogarnięcia. A gdy jeszcze zaczyna żonglować ich pseudonimami, to naprawdę trudno znaleźć punkt odniesienia.

Pomimo wielu błędów Koppel napisała książkę ciekawą. Poruszającą dość ważny ostatnio temat – o kobietach, które miały wpływ na życie najważniejszych ludzi dekady. To przecież one stały przy nich na co dzień. Nie tylko prasowały koszule i pakowały kanapki do śniadaniówki. Przede wszystkim ich wspierały. Jednak mimo, że żyły na wystawce nie ominęły ich przykre epizody. Nagłe zgony, skandale, rozwody wkradły się i do tego, można by powiedzieć, idealnego kręgu przyjaciół – elity astronautów.

Warto sięgnąć po książkę, gdyż nie jest to zwykła powieść o losach kur domowych. To przejmująca historia kobiet, którym narzucono reprezentacyjną rolę; które na dodatek nie miały nic do powiedzenia, ale to dzięki nim amerykański program kosmiczny miał ludzką twarz.


Więcej książek na półce: Reportaż, dokument, biografia

Kobiety Wojny Dwu Róż
Kobiety, które zawładnęły Europą - najpotężniejsze królowe
Dior i ja - Autobiografia Christiana Diora
Marilyn Monroe. Za kulisami
Jamie Dornan. Wszystkie jego twarze
Zabijemy albo pokochamy. Opowieści z Rosji
Karuzela z Madonnami
Maria Callas. Primadonna stulecia
Księżniczka po przejściach. Nie tylko o Gwiezdnych Wojnach
Zabić. Mordy polityczne w PRL
Narodziny Potęgi
Polskie Imperium. Wszystkie kraje podbite przez Rzeczpospolitą
Mój siąsiad islamista
Jaruzelski. Życie paradoksalne
Historia Bez Cenzury
Historia Bez Cenzury 2
Żywe trupy. Prawdziwa historia zombie
Pierwsze damy Ameryki
Żony astronautów
Edward Gierek: Przerwana dekada
Autobiografia Stalina
Elżbieta II. O czym nie mówi królowa?
Stuhrmówka. Czyli gen wewnętrznej wolności
Nienachalna z urody
Antropologia wojny
Bismarck. Żelazny Kanclerz
Łukaszenka. Niedoszły car Rosji
Lekko Stronniczy - jeszcze więcej
Fighterzy. Najlepsi polscy wojownicy
Gwiezdne Wojny. Jak podbiły wszechświat
Pod prąd
Życie w średniowiecznym zamku
Najpiękniejsze kobiety z obrazów
Elon Musk. Biografia twórcy PayPala, Tesli, SpaceX
Dziewczyny z Solidarności
Dziewczyny z powstania
Dziewczyny wojenne
Kobiety dyktatorów
Kobiety dyktatorów 2
Ostatnie dni dyktatorów
Dziewczyny z Syberii
Dzieci dyktatorów
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01