Życie w średniowiecznym zamku

Życie w średniowiecznym zamku

W moje ręce trafiła ciekawa publikacja wydawnictwa Znak – „Życie na średniowiecznym zamku”. Książka, która idealnie wpisuje się w bardzo modny obecnie temat średniowiecza promowany m.in. przez popularne seriale kostiumowe (historycznym trudno niektóre nazwać) – zwłaszcza za pomocą „Gry o Tron”. Z resztą cytat z Martina znajduje się w centrum okładki, zatem… czytamy wszystko co poleca mistrz.

Kategoria // Reportaż, dokument, biografia    18/08/2017    czytany 162 razy    Autor //    Ocena: 4/6
Życie w średniowiecznym zamku

Wysyp powieści jest ostatnio ogromny. Są na to różnej maści pojedyncze historie, cykle, oparte na wydarzeniach, fikcyjne, polskie i zagraniczne – nie nadążam już z kupowaniem. Tutaj jednak mamy do czynienia z czymś zupełnie innym. Autorzy książki Frances i Joseph Gies postanowili ugryźć temat od drugiej strony.

Akcji i intryg w tej książce na próżno szukać. Chyba, że w przytoczonych przez autorów źródłach. Jest to bowiem kompendium wiedzy o życiu na średniowiecznym zamku. Jak wyglądało życie na zamku każdy może sprawdzić odwiedzając dowolny zamek w Polsce – mamy ich od groma, wiele z nich dobrze zachowanych i udostępnionych di zwiedzania z kompetentnymi przewodnikami, którzy doskonale znają się na temacie. Jednak i tutaj często sobie wyobrazić jak żyli ówcześni ludzie na takim zamku – jak byli zakwaterowani, gdzie jedli, załatwiali swoje potrzeby, co robili na co dzień, jak zdobywali pożywanie, kto tam sprzątał im pokój itp. Na tym polega zadanie autorów, którzy krop po kroku opisują budowę zamku, funkcje, życie i obwiązki ludzi na nim żyjących.

Poza tym, że zamek składa się z grubych murów i wysokich wież wiemy o nim niewiele. Tutaj możemy poznać historię architektury średniowiecznych zamków, dlaczego się tak różnią od siebie. Niektóre z nich nie zostały zbudowane do obrony, a jedynie do wystawnego życia. Autorzy przytaczają szereg faktów na temat tych, niekiedy gigantycznych, budowli zbudowanych bez dźwigów i najnowszej wiedzy budowlanej. A jednak powstały i o tym jest ta książka.

Wielkim plusem tej publikacji jest samo podjęcie tematu! Niektóre z nich mają ponad 1000 lat, a do przeczytania tej książki nigdzie nie mogłem dowiedzieć się jak było organizowane codzienne życie na zamki, kto był za to odpowiedzialny i wg jakiego klucza się je dzieli. Autorzy przytaczają również wiele ciekawostek podpartych faktami zamieszczonymi w źródłach. Fascynuje to, że wiedza dla nas dziś niemal magiczna, wyłuskana między wierszami ze średniowiecznej księgi, była dla ówczesnych mieszkańców zamku tak oczywista, że nigdzie nie widzieli sensu opisywania jej. Chodzi tu np. o systemu kanalizacyjne, przeznaczenie niektórych narzędzi, czy sprawowanych funkcji.

Ponieważ autor opisuje głównie zamki angielskie i francuskie postarał się o ujednolicenie miar – zatem na końcu znajduje się odpowiednia tabela z wyjaśnieniami (musimy mieć na uwadze fakt, że w 1971 roku doszło do przejścia na system dziesiętny, zatem całość robi się jeszcze bardziej zagmatwana).

Ponadto załączono przekrojowe opisy zamków Anglii, Francji, Niemiec i Austrii, Hiszpanii i Polski (inicjatywa tłumaczy), a także objaśnienia definicji i skrótów oraz listę nazwisk.

Warto sięgnąć po publikację, która na pewno przypadnie do gustu fanom seriali historycznych (kostiumowych) a także miłośnikom tematów średniowiecza.


Więcej książek na półce: Reportaż, dokument, biografia

Kobiety Wojny Dwu Róż
Kobiety, które zawładnęły Europą - najpotężniejsze królowe
Dior i ja - Autobiografia Christiana Diora
Marilyn Monroe. Za kulisami
Jamie Dornan. Wszystkie jego twarze
Zabijemy albo pokochamy. Opowieści z Rosji
Karuzela z Madonnami
Maria Callas. Primadonna stulecia
Księżniczka po przejściach. Nie tylko o Gwiezdnych Wojnach
Zabić. Mordy polityczne w PRL
Narodziny Potęgi
Polskie Imperium. Wszystkie kraje podbite przez Rzeczpospolitą
Mój siąsiad islamista
Jaruzelski. Życie paradoksalne
Historia Bez Cenzury
Historia Bez Cenzury 2
Żywe trupy. Prawdziwa historia zombie
Pierwsze damy Ameryki
Żony astronautów
Edward Gierek: Przerwana dekada
Autobiografia Stalina
Elżbieta II. O czym nie mówi królowa?
Stuhrmówka. Czyli gen wewnętrznej wolności
Nienachalna z urody
Antropologia wojny
Bismarck. Żelazny Kanclerz
Łukaszenka. Niedoszły car Rosji
Lekko Stronniczy - jeszcze więcej
Fighterzy. Najlepsi polscy wojownicy
Gwiezdne Wojny. Jak podbiły wszechświat
Pod prąd
Życie w średniowiecznym zamku
Najpiękniejsze kobiety z obrazów
Elon Musk. Biografia twórcy PayPala, Tesli, SpaceX
Dziewczyny z Solidarności
Dziewczyny z powstania
Dziewczyny wojenne
Kobiety dyktatorów
Kobiety dyktatorów 2
Ostatnie dni dyktatorów
Dziewczyny z Syberii
Dzieci dyktatorów
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01