Star Wars: Wojny Klonów

Star Wars: Wojny Klonów

Za tom 16-ty kolekcji zabrałem się z niechęcią, ponieważ autorką kolejnej książki wojennej okazała się być Karen Traviss. Niemniej czytam książki chronologicznie i obiecywałem sobie, że się nie zrażę. Moje obawy okazały się być bezpodstawne. Tym razem było mistrzostwo!

Kategoria // Star Wars    14/09/2012    czytany 5442 razy    Autor //    Ocena: 5/6
Star Wars: Wojny Klonów

Zraziłem się do Traviss za sprawą jej stylu pisania. Książki autorki są długie, nudne, a akcja strasznie rozwodniona. Poza tym pisze nieziemsko długie rozdziały. Ale jak się okazało, wpływ na moje niezadowolenie ma zapewne tematyka. Najwyraźniej coś mi nie podchodzi w jej historii z Komandosami w roli głównej. Nie żeby te powieści były nudne - uważam, że Potrójne zero jest naprawdę godną uwagi powieścią, ale ogólnie czegoś im brakuje. Tym razem autorka napisała adaptację animowanego pilota serialu The Clone Wars, stąd tytuł książki dość niepozorny - bez żadnych podtytułów. Po prostu Wojny Klonów. Od dłuższego czasu studiuję listę tytułów kolekcji Edipresse i zastanawiałem się skąd tyle książek z tytułem Wojny Klonów, a tylko jedna bez podtytułu. Oto się wyjaśniło. Powieść przenosi na papier fabułę trwającego prawie 100 minut pilota. Jak wyszło? Szczerze mówiąc jestem zafascynowany.

Ale najpierw o samym filmie. Wypuszczony w 2008 roku, jako pilot nowego serialu animowanego film wszedł do kina z całkiem dobrą reklamą. Chwilę później rozpoczęła się emisja serialu, który obecnie czeka na premierę ostatniego, piątego sezonu. Co można powiedzieć o filmie? Jak na 2008 rok była to produkcja bardzo śmiała, a do tego bardzo dobrze wykonana. Dziś, po wielu latach udoskonalania technologii widać, że pilot strasznie odstaje od ostatnich odcinków czwartego sezonu, z resztą jak i od najnowszych wysokobudżetowych produkcji. Ale oglądając film po raz kolejny, tuż po przeczytaniu książki rzuciło mi się coś innego, co tylko potwierdza moją tezę, że cały projekt Clone Wars jest skierowany głównie do dzieci. Miejscami, może do młodzieży licealnej. Jego fabuła jest strasznie płytka, a sceny, zachowania postaci i terminologia uproszczone. Scenariusz świeci lukami jak ser szwajcarski, a zupełnie na porządku dziennym są takie określenia jak “przestrzeń Jabby” zamiast Hutów lub “Galaktyczny Kongres”, który reprezentuje... senator... Spore zgrzyty, ale młody widz się tego nie dopatrzy. Za to starszy, taki który przerobił wszystkie filmy oraz sporo książek - na pewno. Dlatego cieszy mnie bardzo, że Karen Traviss podjęła się napisania adaptacji tego filmu. Podejrzewam, że kotokolwiek by to napisał osiągnął by sukces, ponieważ tak płaskiej historii nie można było schrzanić. Na polu ujednolicania i ułatwiania przekazu scenarzyści filmu (wymienię z nazwiska, aby każdy zapamiętał) Henry Gilroy, Steven Melching oraz Scott Murphy nie mają sobie równych. Nie wiem za co w animacji jest odpowiedzialny reżyser, ale najwyraźniej Dave Filoni również pokpił sprawę.

Wracając do adaptacji: Traviss świetnie oddała opowiedzianą w animacji historię. Największym atutem książki jest zapełnienie luk scenariusza filmowego. Tam, gdzie historia była przedstawiona bez sensu pisarka starała się dodać coś od siebie. Przede wszystkim sprawiła, że historia, którą przedstawiono w filmie nabiera sensu właśnie po przeczytaniu książki. Po obejrzeniu filmu w życiu bym się nie domyślił, że jednym z głównych wątków będzie niechęć Anakina do Huttów, jako panów sytuacji, którym kiedyś (pośrednio) służył. Traviss dodała wiele ciekawych wątków, dopowiedziała to, co było trochę oczywiste, ale nikt wcześniej nie wpadł na pomysł by to w taki sposób opisać. Największy szacunek za to, że opisała myśli Kanclerza, gdy ten rozmawiał z Jedi - pierwsza klasa. Nadal nie mogę wyjść z podziwu. Nie wierzę, że nikt wcześniej* nie zastanawiał się co myśli człowiek, który jest szefem ogromnego państwa a jednocześnie pracuje, by rozłożyć je na łopatki. Na uwagę zasługuje opis relacji Anakin-Ahsoka, które tak naprawdę świetnie opisano dopiero w książce. Po czterech latach oglądania serialu nadal nie rozumiem, co między nimi się dzieje. Kolejnym rewelacyjnym motywem było opisanie Jabby jako długowiecznego, inteligentnego i niezwykle zaradnego przywódcy-dyplomaty. Huttowie są tak różni od większości ras w SW, że aż prosiło się o ciekawy opis - przedstawienie ich punktu widzenia. Zaskakuje pokazanie go od strony całkowicie bezkompromisowego mafioza, który kieruje się swoimi zasadami, i choć mogą być niezrozumiale dla Republiki - nie wstydzi się o tym mówić. A na przykład wskazuje tutaj na pychę senatorów, którzy mówią jedno, a robią drugie. Po raz kolejny świetny pomysł. Traviss oczywiście przeplatała w książce opisy z życia codziennego klonów, które są tak bardzo charakterystyczne dla jej serii Komandosi Republiki. W wielu scenach z Rexem i Codym, którzy poza byciem i strzelaniem potrafią coś mądrego powiedzieć. Urzekła mnie scena, w której Ventress siłą Mocy chciała zmusić klona do wprowadzenia Anakina w błąd. A ten całkowicie oparł się jej nakazom. Natomiast chwała jej za to, że pominęła niektóre głupkowate sceny z robotami. Sceny te w serialu mają być typowym przerywnikiem rozrywkowym.
Podobały mi się również ukryte na kartkach smaczki, jak np. rozbudowane sceny, które w filmie trwają zwykle kilka sekund. Dużo by tu wymieniać, ale jedna z nich to gdy Kenobi uratował klona z żelaznego uścisku robota. W filmie trwa to może z sekundę.

Karen przemyciła również do swojej książki dwie bardzo ważne sprawy. Pierwszy to rozbudowane tło postaci pierwszoplanowych, czyli Anakina, Dooku i Asajj Ventress. Na pozór niezwiązane na początku, zaczynają się splatać na Tatooine. Anakin ukrywa swoją niechęć do Huttów oraz stara się ukryć przed padawanką swoją niewolniczą przeszłość. Z kolei Dooku dobrze o jego przeszłości wie i stara mu się mącić w głowie. Sam jednak również odkrywa swoją tajemnicę. Powraca myślami do czasów, gdy spotkał Jango Fetta podczas bitwy na Galidraan. Jest to co prawda wątek z komiksów (zainteresowanych odsyłam do Jango Fett: Open Seasons), ale jednak warto poznać motywy tego potężnego Lorda Sithów, dla których postanowił opuścić zakon Jedi. Trochę pieprzu do potrawy dodaje odkrycie kolejnej części historii Ventress, czyli jej opowieści o planecie Rattataku, gdzie Jedi nawet nie ruszyli palcem by pomóc miejscowej ludności, za to nie mieli skrupułów paktować z Huttami, nazywając Jabbę lordem.
Drugim ważnym wątkiem jest właśnie wspominane nawiązanie współpracy Republiki z Huttami. Dylemat, który toczy Republikę od zawsze: nie mają możliwości i chęci uwolnienia niewolników z Tatooine, za to bez żadnych skrupułów wchodzą w układy z ich ciemiężycielami wynosząc ich do roli lordów i bić przed nimi pokłony. Jest to odwieczny dylemat świata polityki, i niestety nie tylko tego fikcyjnego w Star Wars. Podobnych schematów można się doszukać wszędzie. Ale to właśnie Traviss po raz pierwszy zwróciła uwagę fanów Gwiezdnych Wojen na tą typową niesprawiedliwość. W filmie właśnie ten wątek został potraktowany po macoszemu, bo po co mieszać w głowach młodemu pokoleniu. Przecież i tak przyjmą, że tak to jakoś jest. I dziwimy się później, że to co zobaczą na ekranie przyjmują za pewnik. A szkoda, bo skoro w kolejnych sezonach można było zwiększyć poziom brutalności i bez skrupułów pokazać śmierć klonów, to dlaczego nie wspomnieć o typowym dla świata Huttów problemie niewolnictwa**? Na szczęście Traviss nie miała takich oporów.

* Czytam chronologicznie, więc może w kolejnych książkach wydanych wcześniej, ktoś ten temat poruszył.
** Oczywiście był poruszany ten problem w kolejnych sezonach serialu, Anakin i Kenobi stali się niewolnikami - nie Huttów, ale cały pomysł był wyssany z palca.


Więcej książek na półce: Star Wars

Star Wars: Świt Jedi. W nicość
Star Wars: Zaginione plemię Sithów
Star Wars: The Old Republic - Revan
Star Wars: The Old Republic - Oszukani
Star Wars: Czerwone żniwa
Star Wars: The Old Republic - Fatalny Sojusz
Star Wars: The Old Republic - Zagłada
Star Wars: Błędny rycerz
Star Wars: Darth Bane - tom I - Droga zagłady
Star Wars: Darth Bane - tom II - Zasada dwóch
Star Wars: Darth Bane - tom III - Dynastia zła
Star Wars: Darth Plagueis
Star Wars: Darth Maul. Sabotażysta
Star Wars: Maska kłamstw
Star Wars: Darth Maul. Łowca z mroku
Star Wars: Epizod I - Mroczne widmo
Star Wars: Planeta życia
Star Wars: Poza galaktykę
Star Wars: Nadchodząca burza
Star Wars: Epizod II - Atak klonów
Star Wars: Komandosi Republiki - Bezpośredni Kontakt
Star Wars: Wojny Klonów - Punkt przełomu
Star Wars: Wojny Klonów - Spisek na Cestusie
Star Wars: Rój
Star Wars: Komandosi Republiki - Potrójne zero
Star Wars: Komandosi republiki - Prawdziwe barwy
Star Wars: Medstar I - Chirurdzy polowi
Star Wars: Medstar II - Uzdrowicielka Jedi
Star Wars: Wojny Klonów
Star Wars: Wojny Klonów - Dzika przestrzeń
Star Wars: Wojny Klonów - Żadnych jeńców
Star Wars: Wojny Klonów - Gambit: Misja na Lanteeb
Star Wars: Wojny Klonów - Gambit: Oblężenie
Star Wars: Wojny Klonów - Próba Jedi
Star Wars: Wojny Klonów - Yoda. Mroczne spotkanie
Star Wars: Komandosi Republiki - Rozkaz 66
Star Wars: Labirynt zła
Star Wars: Epizod III - Zemsta Sithów
Star Wars: Kenobi
Star Wars: Czarny Lord. Narodziny Dartha Vadera
Star Wars: Komandosi Imperium - Legion 501
Star Wars: Noce Coruscant - Pogrom Jedi
Star Wars: Noce Coruscant - Aleja cieni
Star Wars: Noce Coruscant - Ścieżki Mocy
Star Wars: Ostatni Jedi
Star Wars: Rajska pułapka, tom I Trylogii Hana Solo
Star Wars: Lando Calrissian i Myśloharfa Sharów, tom I Trylogii Lando
Star Wars: Lando Calrissian i Ogniowicher Oseona, tom II Trylogii Lando
Star Wars: Lando Calrissian i Gwiazdogrota ThonBoka, tom III Trylogii Lando
Star Wars: Gambit Huttów, tom II Trylogii Hana Solo
Star Wars: Moc Wyzwolona
Star Wars: Gwiazda Śmierci
Star Wars: Han Solo na Krańcu Gwiazd
Star Wars: Zemsta Hana Solo
Star Wars: Han Solo i utracona fortuna
Star Wars: Świt Rebelii, tom III Trylogii Hana Solo
Star Wars: Szturmowcy śmierci
Star Wars: Mroczne gry
Star Wars: Epizod IV - Nowa nadzieja
Star Wars: Miecz Jedi
Star Wars: Opowieści z Kantyny Mos Eisley
Star Wars: Zwycięzca traci wszystko
Star Wars: Skok Millenium
Star Wars: Posłuszeństwo
Star Wars: Ręka sprawiedliwości
Star Wars Galaxies: Ruiny Dantooine
Star Wars: Spotkanie na Mimban
Star Wars: Epizod V - Imperium kontratakuje
Star Wars: Cienie Imperium
Star Wars: Ruchomy cel
Star Wars: Epizod VI - Powrót Jedi
Star Wars: Opowieści z Imperium
Star Wars: Opowieści z pałacu Jabby
Star Wars: Wojny Łowców Nagród - Mandaloriańska Zbroja
Star Wars: Wojny Łowców Nagród - Spisek Xizora
Star Wars: Wojny Łowców Nagród - Polowanie na łowcę
Star Wars: Opowieści łowców nagród
Star Wars: Pakt na Bakurze
Star Wars: Opowieści z Nowej Republiki
Star Wars: Luke Skywalker i cienie Mindora
Star Wars: X-Wing, tom I - Eskadra Łotrów
Star Wars: X-Wing, tom II - Ryzyko Wedge'a
Star Wars: X-Wing, tom III - Pułapka Krytosa
Star Wars: X-Wing, tom IV - Wojna o baktę
Star Wars: X-Wing, tom V - Eskadra widm
Star Wars: X-Wing, tom VI - Żelazna pięść
Star Wars: X-Wing, tom VII - Rozkaz Solo
Star Wars: Ślub księżniczki Lei
Star Wars: Zjawa z Tatooine
Star Wars: A Forest Apart
Star Wars: Dziedzic Imperium
Star Wars: Ciemna Strona Mocy
Star Wars. Ucieczka szmuglerów
Star Wars: Ostatni rozkaz
Star Wars: X-Wing, tom VIII - Zemsta Isard
Star Wars: W poszukiwaniu Jedi
Star Wars: Uczeń Ciemnej Strony
Star Wars: Władcy Mocy
Star Wars: Ja, Jedi
Star Wars: Dzieci Jedi
Star Wars: Miecz ciemności
Star Wars: Planeta zmierzchu
Star Wars: X-Wing, tom VIX - Myśliwce Adumaru
Star Wars: Kryształowa Gwiazda
Star Wars: Przed burzą
Star Wars: Tarcza kłamstw
Star Wars: Próba tyrana
Star Wars: Nowa rebelia
Star Wars: Zasadzka na Korelii
Star Wars: Napaść na Selonii
Star Wars: Zwycięstwo na Centerpoint
Star Wars: Widmo przeszłości
Star Wars: Wizja przyszłości
Star Wars: Plaga
Star Wars: Rozbitkowie z Nirauan
Star Wars: Spadkobiercy mocy
Star Wars: Akademia Ciemnej Strony
Star Wars: Zagubieni
Star Wars: Oblężenie Akademii Jedi
Star Wars: Najciemniejszy rycerz
Star Wars: Miecze świetlne

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01