Star Wars: Darth Plagueis

Star Wars: Darth Plagueis

Darth Plagueis autorstwa Jamesa Luceno to wielkie dzieło, które w świecie Star Wars odgrywa bardzo ważną rolę. Jest spoiwem wszystkich ważniejszych wątków prowadzących do upadku Republiki.

Kategoria // Star Wars    04/04/2013    czytany 4534 razy    Autor //    Ocena: 6/6
Star Wars: Darth Plagueis

Na książkę polowałem odkąd zainteresowałem się papierowym EU Gwiezdnych Wojen. I oto w końcu, po roku oczekiwań trafiła w moje ręce. Przeczytana w zaledwie dwa dni, pomogła mi zrozumieć zawiły plan Sidiousa, który ostatecznie doprowadził do upadku Republiki. Z resztą to nie tylko jego plan – i to jest w tej książce najlepsze.

Powieść została podzielona na trzy części: Namaszczenie (67-65 lat przed bitwą o Yavin), Droga do władzy (54-52 lat PBoY) oraz Władza (34-31 lat PBoY). W sumie składa się z 30 rozdziałów oraz poprzedzona prologiem, a zakończona epilogiem. Z resztą co ciekawe, po skończeniu ostatniego rozdziału zabrałem się od razu za powtórne przeczytanie prologu, gdyż aby w pełni zrozumieć opisane w nim zdarzenie trzeba w pełni opanować ostatnie rozdziały. Każda z części przedzielona jest trwającą 10 lub 20 lat przerwą, podczas której Sithowie wdrażają w życie elementy skomplikowanego Wielkiego Planu. Właśnie to jest jeden z ważniejszych wątków książki – przedstawienie czytelnikom i opisanie założeń Wielkiego Planu Sithów zakładającego zniszczenie Zakonu Jedi i Republiki. Ale Planu nie zapoczątkował Plagueis, ani jego mistrz Tenebrous, tylko niejaki Darth Gravid, który co prawda nieco stuknięty został zastąpiony przez swoją uczennicę, ale sam fakt rozpoczęcia działań w kierunku zniszczenia śmiertelnego wroga należy przypisać jemu. Przez kolejne stulecia następujący po nim Sithowie musieli ewoluować, dostosować się do Wielkiego Planu i realizować plan kawałek po kawałku.

[Ludzie] odkrywali jeden świat po drugim w nienasyconej żądzy podboju, całkiem jakby migracja z okolic Jądra była powodowana jakimś wewnętrznym nakazem. (…) Damask skrycie podejrzewał, że to w ludzkich rękach jest marny los galaktyki.

Pierwsza część opisuje związek Plagueisa i Tenebrousa oraz skomplikowaną siatkę ewentualnych następców Sithów, wśród których Plagueis wyłowił swojego ucznia Sidiousa. W kolejnych częściach rozwija się kariera polityczna Palpatina, który w skutek szybkiego awansu zdobywa potrzebną Sithom władzę. Po pewnym czasie staje się jasne, że Plagueis jest zbędny dla dalszej części Wielkiego Planu, ale obaj współpracują uzupełniając swoje działania. Ostatnia część to ogromne nawiązanie i wprowadzenie do Mrocznego widma. Ukazuje również zawiłe wątki, które łączą książki, komiksy, ebooki z głównym wątkiem blokady Naboo i późniejszej reakcji Senatu i Zakonu Jedi. Jest sporo nawiązania do Maula (wiedziałem, że bez niego się nie obejdzie), który wybiera się na misje, a można o nich przeczytać w Sabotażyście i serii komiksów Darth Maul.

Książka świetnie oddaje klimat jaki panował w tamtych czasach w Republice. Jeśli zawsze miałem za złe, że nikt nie parał się opisywaniem świata polityki i biznesu tak dokładniej, to teraz otrzymałem takie opisy z nawiązką. Luceno odwala bardzo dobrą robotę wiążąc poszczególnie wątki i ukazując ich biznesowe powiązanie. Nigdy bym nie wpadł na takie pomysły jak autor, który wrzucając do powieści Plagueisa – czyli Muuna, dorzuci to wszystko co się z tą rasą łączy, a dokładniej pisząc stworzy od podstaw tło dla tej niezwykłej rasy skoncentrowanej na finansach. Jest to zdecydowanie dobre posunięcie, godne podziwu, ale Muunowie i ich Klan Bankowy to tylko wierzchołek góry lodowej. Luceno odwalił także ogromną pracę tworząc powiązania między poszczególnymi historiami pisanymi i rysowanymi na przełomie lat. Czyli po kolei wyliczał kuszenie Dooku, bitwę Jedi z Mandalorianami, misję na Eriadu oraz w końcu zadania Maula i smutny los Mochnara. A najlepsze jest to, że nawet jeśli wiele historii czytanych przeze mnie wcześniej (książki czytam chronologicznie) wydawało mi się niespójnych – teraz już nie mam żadnych wątpliwości, że tak miało być. Geniusz w rzeczy samej.

Pomysł mistrza Sidiousa, który jest prywatnie szanowanym Magistrem Klanu Bankowego, postacią bardzo poważaną, która dowolnie rozmawia z Jedi i politykami na najwyższym szczeblu, a tym samym jest mrocznym Lordem Sithów, który pragnie zniszczyć obecny porządek, uważam za genialne posunięcie. Sam Hego Damask jest co prawda postacią chciwą, ale sympatyczną i bardzo poukładaną. Nawet za bardzo jak na taki wszechświat, ale jego mroczne alter ego wcale nie różni się tak bardzo jak Palpatine od Sidiousa. Plagueisa wyróżnia to, że bardzo dokładnie oblicza swoje intrygi. Oblicza – to najlepsze słowo, ponieważ każdy ruch jest rozważany skrupulatnie, a wszystkie możliwe dane przetworzone tak, aby wybrać te najbardziej odpowiadające realizacji Wielkiego Planu. Plagueis pasuje świetnie wpisuje się w całą historię Sidiousa, upadku Republiki i Zakonu Jedi. W trakcie czytania książki trudno jest wyobrażać sobie, że do tej pory jedyną wzmianką o nim była rozmowa Palpatina i Anakina w epizodzie III. On jest tak rewelacyjnie napisany, że kupiłem go w całości. Jedyne co mnie zastanawiało to kiedy zginie. Im dalej Luceno brnął na terytorium Mrocznego widma, tym bardziej nie byłem pewien, czy na pewno spotka go taki los.

- Powinniśmy wykorzystać ich próżność i ślepe posłuszeństwo Republice – podjął wreszcie, tym razem bardzo stanowczo, jakby był pewien swojego zdania. – Trzeba sprawić, żeby byli postrzegani raczej jako wrogowie pokoju i sprawiedliwości niż ich strażnicy.

O samej powieści można się rozpisywać długo, tak samo jak o postaci Plagueisa, ale szkoda pisać, skoro najlepiej książkę przeczytać. Jest ona po prostu obowiązkowa dla każdego fana Gwiezdnych Wojen. Szczególnie dla tych, którzy są fanami nowej trylogii. Opisuje ona świetnie wiele ciekawych wątków, które tłumaczą jak doszło do konkretnej sytuacji. Książka przedstawia również wiele ciekawych smaczków, tłumacząc m.in. skąd wziął się Maul, dlaczego Dooku zmienił strony i jak doszło do zamówienia Armii Klonów. Luceno pokazał w książce, że orientuje się bardzo dobrze w temacie Gwiezdnych Wojen i EU. Jego powieść jest świetnym uzupełnieniem i wprowadzeniem poprzedniej pozycji autora – Maski kłamstw oraz epizodu I, ale bynajmniej nie należy jej czytać „przed” ponieważ w ten sposób zabije się świetną historię. Pamiętajmy! Smaczki zawsze na koniec.

Spoczywaj w pokoju Plagueisie. W końcu obwołam się Imperatorem. Sithowie dopełnią swojej zemsty, a ja będę władał galaktyką.

Książka jednak posiada wiele błędów, zarówno literówek jak i tzw. masła maślanego, czyli zdania totalnie bez sensu. Jedno taki znajduje się na stronie 221, a inne przytaczam poniżej: Kiedy jednak gungańska armia rozpoczęła marsz na miasto Theed, nie miał wyboru – musiał rozkazać Gunganom odeprzeć atak i wykończyć wszystkich. I w sumie nie wiadomo kto kogo miał wykończyć… Możliwe, że długi okres odkładania ostatecznego wydania książki był również powodem przeoczenia tych błędów. Jest to chyba pierwsza powieść ze stajni Amber jaką czytałem, z tak dużą ilością błędów… Ale za to warta każdej stronicy.

I na koniec pytanie: czy kobieta może być przystojna?


Więcej książek na półce: Star Wars

Star Wars: Świt Jedi. W nicość
Star Wars: Zaginione plemię Sithów
Star Wars: The Old Republic - Revan
Star Wars: The Old Republic - Oszukani
Star Wars: Czerwone żniwa
Star Wars: The Old Republic - Fatalny Sojusz
Star Wars: The Old Republic - Zagłada
Star Wars: Błędny rycerz
Star Wars: Darth Bane - tom I - Droga zagłady
Star Wars: Darth Bane - tom II - Zasada dwóch
Star Wars: Darth Bane - tom III - Dynastia zła
Star Wars: Darth Plagueis
Star Wars: Darth Maul. Sabotażysta
Star Wars: Maska kłamstw
Star Wars: Darth Maul. Łowca z mroku
Star Wars: Epizod I - Mroczne widmo
Star Wars: Planeta życia
Star Wars: Poza galaktykę
Star Wars: Nadchodząca burza
Star Wars: Epizod II - Atak klonów
Star Wars: Komandosi Republiki - Bezpośredni Kontakt
Star Wars: Wojny Klonów - Punkt przełomu
Star Wars: Wojny Klonów - Spisek na Cestusie
Star Wars: Rój
Star Wars: Komandosi Republiki - Potrójne zero
Star Wars: Komandosi republiki - Prawdziwe barwy
Star Wars: Medstar I - Chirurdzy polowi
Star Wars: Medstar II - Uzdrowicielka Jedi
Star Wars: Wojny Klonów
Star Wars: Wojny Klonów - Dzika przestrzeń
Star Wars: Wojny Klonów - Żadnych jeńców
Star Wars: Wojny Klonów - Gambit: Misja na Lanteeb
Star Wars: Wojny Klonów - Gambit: Oblężenie
Star Wars: Wojny Klonów - Próba Jedi
Star Wars: Wojny Klonów - Yoda. Mroczne spotkanie
Star Wars: Komandosi Republiki - Rozkaz 66
Star Wars: Labirynt zła
Star Wars: Epizod III - Zemsta Sithów
Star Wars: Kenobi
Star Wars: Czarny Lord. Narodziny Dartha Vadera
Star Wars: Komandosi Imperium - Legion 501
Star Wars: Noce Coruscant - Pogrom Jedi
Star Wars: Noce Coruscant - Aleja cieni
Star Wars: Noce Coruscant - Ścieżki Mocy
Star Wars: Ostatni Jedi
Star Wars: Rajska pułapka, tom I Trylogii Hana Solo
Star Wars: Lando Calrissian i Myśloharfa Sharów, tom I Trylogii Lando
Star Wars: Lando Calrissian i Ogniowicher Oseona, tom II Trylogii Lando
Star Wars: Lando Calrissian i Gwiazdogrota ThonBoka, tom III Trylogii Lando
Star Wars: Gambit Huttów, tom II Trylogii Hana Solo
Star Wars: Moc Wyzwolona
Star Wars: Gwiazda Śmierci
Star Wars: Han Solo na Krańcu Gwiazd
Star Wars: Zemsta Hana Solo
Star Wars: Han Solo i utracona fortuna
Star Wars: Świt Rebelii, tom III Trylogii Hana Solo
Star Wars: Szturmowcy śmierci
Star Wars: Mroczne gry
Star Wars: Epizod IV - Nowa nadzieja
Star Wars: Miecz Jedi
Star Wars: Opowieści z Kantyny Mos Eisley
Star Wars: Zwycięzca traci wszystko
Star Wars: Skok Millenium
Star Wars: Posłuszeństwo
Star Wars: Ręka sprawiedliwości
Star Wars Galaxies: Ruiny Dantooine
Star Wars: Spotkanie na Mimban
Star Wars: Epizod V - Imperium kontratakuje
Star Wars: Cienie Imperium
Star Wars: Ruchomy cel
Star Wars: Epizod VI - Powrót Jedi
Star Wars: Opowieści z Imperium
Star Wars: Opowieści z pałacu Jabby
Star Wars: Wojny Łowców Nagród - Mandaloriańska Zbroja
Star Wars: Wojny Łowców Nagród - Spisek Xizora
Star Wars: Wojny Łowców Nagród - Polowanie na łowcę
Star Wars: Opowieści łowców nagród
Star Wars: Pakt na Bakurze
Star Wars: Opowieści z Nowej Republiki
Star Wars: Luke Skywalker i cienie Mindora
Star Wars: X-Wing, tom I - Eskadra Łotrów
Star Wars: X-Wing, tom II - Ryzyko Wedge'a
Star Wars: X-Wing, tom III - Pułapka Krytosa
Star Wars: X-Wing, tom IV - Wojna o baktę
Star Wars: X-Wing, tom V - Eskadra widm
Star Wars: X-Wing, tom VI - Żelazna pięść
Star Wars: X-Wing, tom VII - Rozkaz Solo
Star Wars: Ślub księżniczki Lei
Star Wars: Zjawa z Tatooine
Star Wars: A Forest Apart
Star Wars: Dziedzic Imperium
Star Wars: Ciemna Strona Mocy
Star Wars. Ucieczka szmuglerów
Star Wars: Ostatni rozkaz
Star Wars: X-Wing, tom VIII - Zemsta Isard
Star Wars: W poszukiwaniu Jedi
Star Wars: Uczeń Ciemnej Strony
Star Wars: Władcy Mocy
Star Wars: Ja, Jedi
Star Wars: Dzieci Jedi
Star Wars: Miecz ciemności
Star Wars: Planeta zmierzchu
Star Wars: X-Wing, tom VIX - Myśliwce Adumaru
Star Wars: Kryształowa Gwiazda
Star Wars: Przed burzą
Star Wars: Tarcza kłamstw
Star Wars: Próba tyrana
Star Wars: Nowa rebelia
Star Wars: Zasadzka na Korelii
Star Wars: Napaść na Selonii
Star Wars: Zwycięstwo na Centerpoint
Star Wars: Widmo przeszłości
Star Wars: Wizja przyszłości
Star Wars: Plaga
Star Wars: Rozbitkowie z Nirauan
Star Wars: Spadkobiercy mocy
Star Wars: Akademia Ciemnej Strony
Star Wars: Zagubieni
Star Wars: Oblężenie Akademii Jedi
Star Wars: Najciemniejszy rycerz
Star Wars: Miecze świetlne
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01