Star Wars: Komandosi Republiki - Potrójne zero

Star Wars: Komandosi Republiki - Potrójne zero

Potrójne zero to kontynuacja zapoczątkowanej wcześniej serii Komandosi Republiki. Drugi tom tej serii jest kontynuacją wątków rozpoczętych w Bezpośrednim Kontakcie i skupia się na przygodach grupki niesfornych komandosów, ich mandaloriańskiego mentora oraz Jedi - generał Etain.

Kategoria // Star Wars    03/09/2012    czytany 5424 razy    Autor //    Ocena: 4/6
Star Wars: Komandosi Republiki - Potrójne zero

Pomysł na serię, w której główną rolę odgrywają zwykli żołnierze-klony jest naprawdę dobrym posunięciem. Szkoda tylko, że autorstwa Traviss. Niestety jak w przypadku poprzedniej części akcja jest strasznie rozwodniona. Właściwie to nie wiem co autorka chciała przekazać w tym tomie, bo poza ciekawym wątkiem Mandalorian nie napisała nic specjalnego. Bardzo żałuję, bo temat można było sensownie wyeksploatować. I byłaby to ciekawa odskocznia od książek ze znanymi bohaterami, zwłaszcza miły odpoczynek od wszędobylskiego Anakina i wiecznie poprawnego Kenobiego.

Głównym wątkiem książki jest akcja rozgrywająca się na Coruscant. Oddziały komandosów (Omega i Delta) zostają oddelegowane pod dowództwo Mandalorianina, który od wielu lat szkolił klony na potrzeby nowej armii. Ich zadaniem jest wykrycie i wyeliminowanie komórki wywrotowej Konfederacji, która zaszyta gdzieś na planecie sabotuje, sieje śmierć i zniszczenie. Nie ma sensu opisywać całego wątku, ponieważ jest on bardzo rozległy i pokręcony, jak na 460 stronicową książkę przystało. Oranicza się do wielu krótkich scen bitewnych - co tu dużo pisać - mało ciekawych. Najgorsze jest to, że rozpływa się gdzieś po drodze i gubi pomiędzy mniej ważnymi elementami. Jakież to elementy mam na myśli? Dla autorki zapewne poboczne, traktowane jako tło niezbędne, ale z punktu widzenia miłośników uniwersum jest to perełka w koronie. Chodzi właśnie o wspomniany wcześniej wątek Mandalorian. Ich filozofii, zwyczajów, podejścia do życia. Wszystko to, czego chcielibyśmy się dowiedzieć, a do tej pory było tego niewiele (z chronologicznego punktu widzenia). Do tej pory spotkałem się z Mandalorianami jedynie w serialu Clone Wars oraz przy okazji czytania książki Revan. Informacje, jakie przedstawiła w swojej książce Traviss są dla mnie sporym zastrzykiem wiedzy. Właśnie takiego posunięcia oczekiwałem. Aczkolwiek nie po tej książce... W planach było kiedyś wydanie powieści Mandalora, której akcja miała rozgrywać się jeszcze przed czasami Revana. 

Travis za ten wątek zabrała się bardzo dokładnie. Już w poprzedniej powieści dało się wyczuć fascynację autorki wątkiem Mandalorian, ale jakoś nie wplotła tego w fabułę. Tym razem widać niczym się nie ograniczała. Na uwagę zasługują szerokie opisy zwyczajów Mandalorian, które najwyraźniej zostały tutaj dokładnie przemyślane. Autorka kładzie nacisk na ukazanie nietypowych więzów rodzinnych jakie wykształcały się pomiędzy poszczególnymi członkami. Rodzina wcale nie musiała być biologiczna. Z powodu długich rozstań małżonków na porządku dziennym były skoki w bok, a zrodzone z takiego związku dzieci akceptowane jak swoje. Stąd słowa przysięgi małżeńskiej, która mówiła blisko razem, zdała razem, i złączeni na zawsze. Oczywiście w przypadku, gdy dzieci te były materiałem na wojownika. Jeśli nie, to biada im. Podobnie miała się sprawa z adopcjami. Mandaloriańscy mężczyźni często adoptowali chłopców najczęściej będących sierotami wojennymi. W przypadku takich adopcji liczył się przywiązanie do rodziny oraz tradycji. Honor i obrona dobrego imienia to najważniejsza część takiego przywiązania. Dlatego ten wątek stał się podłożem do całej powieści. Mandalorianie, którzy podejmowali się szkolenia klonów wkladali w pracę całe serce. Traktowali klony jak swoje dzieci, wszak były to klony Mandalorianina. Więzi je łączące również zostały brawurowo opisane. Okazuje się, że po godzinach byli, a w każdym razie starali się być normalnym ludźmi. Posiadając możliwość myślenia nie potrafili zrozumieć, jak można ich traktować jak rzeczy. Tok rozumowania wielu z nich zmienia się z czasem. Ewoluował w zetknięciu z rozumiejącymi ich dramat ludźmi.

Poza wątkiem klonów i Mandalorian zaskoczył mnie "zwiazek" Etain i Darmana. Myślałem, że po krótkim wątku miłosnym w Spisku na Cestusie będzie to jedyny taki. Pomyliłem się, aż miło to przyznać. Pomyliłem się w jeszcze jednej rzeczy, mianowicie wątek ten Traviss ciągnie do następnego tomu. To duży plus dla historii postaci mało znanych, pojawiających się zwykle epizodycznie.

Na uwagę zasługuje zamieszczone na końcu krótkie opowiadanie Karen Traviss o podobnej tematyce - Drużyna Omega: Cele. Taki miły akcent, aczkolwiek i tak uważam, że 430 stron o drużynie Omega to za dużo. Mogli sobie podarować kolejne 25 i wrzucić je do zbioru opowiadań...

Potrójne zero na pewno nie jest książką dla młodych. Jest przepełniona brutalizmem wojny, podobnie jak poprzednie tomy z okresu Wojen Klonów. I to również ogromny plus. Ale książkę traktuję bardziej jako kompendium wiedzy o kulturze Mandalora. Zwłaszcza zwyczajach oraz języku - na końcu mamy krótki słownik mandaloriańskiego. Bo przecież klony przejmowały obyczaje swoich rodziców - tu nauczycieli. Nic dziwnego, że również język i wtrącały do słownictwa zwroty zapożyczone z Mando, nawet śpiewali ich pieśni bojowe. Zastanawiam się, czy nie był to jeden z bodźców, który miał wpływ na olanie tej całej struktury dowodzenia z generałami Jedi, gdy już usłyszeli rozkaz 66.

Podsumowując, nie mogę mówić źle o tej książce, choć styl pisania Traviss mnie nuży niemiłosiernie. Trudno się ją czyta, do tego autorka swoje książki dzieli na długie rozdziały, co dodatkowo wzbudza we mnie lęk przed jej nazwiskiem ;-) Ale jest to pozycja obowiązkowa dla każdego fana uniwersum Star Wars, któremu bliskie są losy głównych ras w galaktyce, tym bardziej, że rasa ta nie posiada własnego świata, i żyje głównie dzięki solidnym fundamentom kulturowym.

Ocena - bardzo naciągana czwórka, a to ze względy na wątek Mandalorian. PS. A jakby kogoś interesowało skąd tytuł... już tłumaczę. Triple zero to oznaczenie sektora, w którym znajduje się Coruscant (0-0-0), stąd nazwa wymyślona przez klony dla planety - potrójne zero. Ciekawostka: w Star Treku Ziemia znajdowała się w sektorze 0-0-0. 


Więcej książek na półce: Star Wars

Star Wars: Świt Jedi. W nicość
Star Wars: Zaginione plemię Sithów
Star Wars: The Old Republic - Revan
Star Wars: The Old Republic - Oszukani
Star Wars: Czerwone żniwa
Star Wars: The Old Republic - Fatalny Sojusz
Star Wars: The Old Republic - Zagłada
Star Wars: Błędny rycerz
Star Wars: Darth Bane - tom I - Droga zagłady
Star Wars: Darth Bane - tom II - Zasada dwóch
Star Wars: Darth Bane - tom III - Dynastia zła
Star Wars: Darth Plagueis
Star Wars: Darth Maul. Sabotażysta
Star Wars: Maska kłamstw
Star Wars: Darth Maul. Łowca z mroku
Star Wars: Epizod I - Mroczne widmo
Star Wars: Planeta życia
Star Wars: Poza galaktykę
Star Wars: Nadchodząca burza
Star Wars: Epizod II - Atak klonów
Star Wars: Komandosi Republiki - Bezpośredni Kontakt
Star Wars: Wojny Klonów - Punkt przełomu
Star Wars: Wojny Klonów - Spisek na Cestusie
Star Wars: Rój
Star Wars: Komandosi Republiki - Potrójne zero
Star Wars: Komandosi republiki - Prawdziwe barwy
Star Wars: Medstar I - Chirurdzy polowi
Star Wars: Medstar II - Uzdrowicielka Jedi
Star Wars: Wojny Klonów
Star Wars: Wojny Klonów - Dzika przestrzeń
Star Wars: Wojny Klonów - Żadnych jeńców
Star Wars: Wojny Klonów - Gambit: Misja na Lanteeb
Star Wars: Wojny Klonów - Gambit: Oblężenie
Star Wars: Wojny Klonów - Próba Jedi
Star Wars: Wojny Klonów - Yoda. Mroczne spotkanie
Star Wars: Komandosi Republiki - Rozkaz 66
Star Wars: Labirynt zła
Star Wars: Epizod III - Zemsta Sithów
Star Wars: Kenobi
Star Wars: Czarny Lord. Narodziny Dartha Vadera
Star Wars: Komandosi Imperium - Legion 501
Star Wars: Noce Coruscant - Pogrom Jedi
Star Wars: Noce Coruscant - Aleja cieni
Star Wars: Noce Coruscant - Ścieżki Mocy
Star Wars: Ostatni Jedi
Star Wars: Rajska pułapka, tom I Trylogii Hana Solo
Star Wars: Lando Calrissian i Myśloharfa Sharów, tom I Trylogii Lando
Star Wars: Lando Calrissian i Ogniowicher Oseona, tom II Trylogii Lando
Star Wars: Lando Calrissian i Gwiazdogrota ThonBoka, tom III Trylogii Lando
Star Wars: Gambit Huttów, tom II Trylogii Hana Solo
Star Wars: Moc Wyzwolona
Star Wars: Gwiazda Śmierci
Star Wars: Han Solo na Krańcu Gwiazd
Star Wars: Zemsta Hana Solo
Star Wars: Han Solo i utracona fortuna
Star Wars: Świt Rebelii, tom III Trylogii Hana Solo
Star Wars: Szturmowcy śmierci
Star Wars: Mroczne gry
Star Wars: Epizod IV - Nowa nadzieja
Star Wars: Miecz Jedi
Star Wars: Opowieści z Kantyny Mos Eisley
Star Wars: Zwycięzca traci wszystko
Star Wars: Skok Millenium
Star Wars: Posłuszeństwo
Star Wars: Ręka sprawiedliwości
Star Wars Galaxies: Ruiny Dantooine
Star Wars: Spotkanie na Mimban
Star Wars: Epizod V - Imperium kontratakuje
Star Wars: Cienie Imperium
Star Wars: Ruchomy cel
Star Wars: Epizod VI - Powrót Jedi
Star Wars: Opowieści z Imperium
Star Wars: Opowieści z pałacu Jabby
Star Wars: Wojny Łowców Nagród - Mandaloriańska Zbroja
Star Wars: Wojny Łowców Nagród - Spisek Xizora
Star Wars: Wojny Łowców Nagród - Polowanie na łowcę
Star Wars: Opowieści łowców nagród
Star Wars: Pakt na Bakurze
Star Wars: Opowieści z Nowej Republiki
Star Wars: Luke Skywalker i cienie Mindora
Star Wars: X-Wing, tom I - Eskadra Łotrów
Star Wars: X-Wing, tom II - Ryzyko Wedge'a
Star Wars: X-Wing, tom III - Pułapka Krytosa
Star Wars: X-Wing, tom IV - Wojna o baktę
Star Wars: X-Wing, tom V - Eskadra widm
Star Wars: X-Wing, tom VI - Żelazna pięść
Star Wars: X-Wing, tom VII - Rozkaz Solo
Star Wars: Ślub księżniczki Lei
Star Wars: Zjawa z Tatooine
Star Wars: A Forest Apart
Star Wars: Dziedzic Imperium
Star Wars: Ciemna Strona Mocy
Star Wars. Ucieczka szmuglerów
Star Wars: Ostatni rozkaz
Star Wars: X-Wing, tom VIII - Zemsta Isard
Star Wars: W poszukiwaniu Jedi
Star Wars: Uczeń Ciemnej Strony
Star Wars: Władcy Mocy
Star Wars: Ja, Jedi
Star Wars: Dzieci Jedi
Star Wars: Miecz ciemności
Star Wars: Planeta zmierzchu
Star Wars: X-Wing, tom VIX - Myśliwce Adumaru
Star Wars: Kryształowa Gwiazda
Star Wars: Przed burzą
Star Wars: Tarcza kłamstw
Star Wars: Próba tyrana
Star Wars: Nowa rebelia
Star Wars: Zasadzka na Korelii
Star Wars: Napaść na Selonii
Star Wars: Zwycięstwo na Centerpoint
Star Wars: Widmo przeszłości
Star Wars: Wizja przyszłości
Star Wars: Plaga
Star Wars: Rozbitkowie z Nirauan
Star Wars: Spadkobiercy mocy
Star Wars: Akademia Ciemnej Strony
Star Wars: Zagubieni
Star Wars: Oblężenie Akademii Jedi
Star Wars: Najciemniejszy rycerz
Star Wars: Miecze świetlne

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01