Star Wars: The Old Republic - Fatalny Sojusz

Star Wars: The Old Republic - Fatalny Sojusz

The Old Republic: Fatal Alliance to kolejna książka z erze Starej Republiki i Imperium Sithów. Tym razem akcja rozgrywa się dziesięć lat po podpisaniu traktatu coruscańskiego o którym wiemy z książki Decived Paula S. Kempa, jednak wydana została rok przed nią.

Kategoria // Star Wars    15/06/2012    czytany 2782 razy    Autor //    Ocena: 4/6
Star Wars: The Old Republic - Fatalny Sojusz

Miło patrzeć jak kolejni autorzy zapisują karty historii Starej Republiki. Od czasów przedstawionych w The Old Republic: Revan, Imperium prze do konfrontacji. Jedną dużą wojnę mamy już za sobą, ale dziesięć lat po podpisaniu kruchego rozejmu czuć, że obie potęgi wyraźnie dążą do konfrontacji. Konfrontacji, która ma przerwać dekadę ziemnego pokoju, i doprowadzić do rewizji zawartych wcześniej porozumień. Czas ten się zbliża nieuchronnie i w Fatalnym sojuszu pukamy już do drzwi tego konfliktu.

Książka jest przykładnym przygodowym tomiszczem dla młodzieży. Nie jest zbytnio rozbudowane, nawet śmiało można powiedzieć, że książka jest typowym wprowadzeniem do gry. Powieść składa się z sześciu części, które do złudzenia przypominają etapy gry. Brakuje tylko kolorowych ilustracji pomiędzy nimi by można to było stwierdzić na sto procent. Akcja każdego etapu następuje po sobie w sposób oczywisty. Od początku książki, który można uznać za intro czytelnik wciela się w jedną z wybranych postaci i kieruje ją tak, jakby miał na końcu kolejnej części doprowadzić do próby sił.

Wybór w bohaterach też jest spory. Mamy różne rasy i grupy interesów. Są Jedi, Sithowie, żołnierze Imperium i Republiki, piraci, szmuglerzy, najemnicy, droidy, uczniowie i mistrzowie, choć mistrzowie tylko drugoplanowo. Każdy bohater dostał podstawowy background i jego oczami przedstawiony jest pewien etap zadania. Ich celem jest sprawienie by czytelnik poczuł się wciągnięty w historię, czyli zachęcony do gry, bo po przeczytaniu książki szybko o nich ponownie nie usłyszymy.

Historia zaczyna się bardzo typowo - od klasycznego prologu. Najemnicy Huttów odkrywają nieznany statek, który napadają. W akcie desperacji członkowie załogi wysadzają go "w powietrze". Piratom udaje się wydobyć kilka rzeczy z wraku, które Huttowie uważają za cenny i możliwy do sprzedania na aukcji. Do zawodów stają niechętnie Republika i Imperium. Każde z nich wysyła swoich przedstawicieli, jednak do akcji wtrąca się Mandalorianin i sprawy szybko się komplikują. Oczywiście każda ze stron chce zdobyć artefakty dla siebie i to poza oficjalną rozgrywką. W tym celu postanawiają dobrać się do skarbca Hutta, i tam okazuje się, że wszyscy zrobili to w tym samym czasie. Kolejną niespodzianką było pojawienie się zamiast artefaktów zupełnie niespotykanych wcześniej droidów, które wyprodukował jeden z tych artefaktów. Wszyscy bohaterowie rozpoczynają walkę ze śmiertelnymi, jak się okazuje maszynami oraz o prawo do ich szczątków. Gdy wróg zostaje pokonany części bohaterów udaje się zbiec, inni wpadają w łapy Hutta i muszą przystać na współpracę. W efekcie tego wszystkie frakcje odnajdują planetę z której przybył obcy statek. Tam rozpoczyna się wojna z droidami, które postanowiły bronić swojego bogatego w surowce świata. Po dłuższej bitwie i inwazji planety dowiadujemy się, że ich ludzcy twórcy zostali przez maszyny zgładzeni. Połączone siły Republiki i Imperium tworzą ten fatalny sojusz, aby pozbyć się zagrożenia raz na zawsze, a później położyć łapę na tym bogatym w minerały i metale świecie.

Wśród sześciu rozdziałów można wyróżnić trzy genialnie i dynamicznie opisane starcia. Są to rozdziały rozgrywające się na Hutta oraz bitwa nad Sebaddon i późniejsza jej inwazja. Na Hutta mamy ciekawą sytuację, gdy wszystkie frakcje chcą dobrać się do artefaktów pierwsze. W efekcie czego wynikła bardzo zabawna sytuacja połączona z bitwą. Całość jest opisana bardzo sprawnie, koncentruje się wokół ważniejszych wydarzeń opisanych po kolei przez każdego z bohaterów. I tak np. wybuch w pałacu jest przedstawiony kolejno przez każdego z nich, z opisem jego obecnego położenia i reakcji. Podobnie jest później, podczas bitwy na orbicie planety Sebaddon, a następnie po zawarciu fatalnego sojuszu i wysłania wojsk na powierzchnię planety.

Oczywiście, gdy już jest po wszystkim wracamy do status quo, ale sam pomysł współpracy pomiędzy śmiertelnymi wrogami był czymś zupełnie nowym. Szczególnie we wczesnej erze uniwersum Star Wars, gdzie obie siły prowadzą zwykle długie wyniszczające wojny. Ale tu właśnie nie wojna sprawia, że ta książka staje się ciekawa. Pomimo upakowanej na 430 stronach akcji, to m.in. zachowanie obu mocarstw staje się interesujące. Przede wszystkim dowiadujemy się, że obie siły po podpisaniu pokoju nadal są w stanie wojny. Zimnej wojny oczywiście. Żyją obok siebie z przymusu, oskarżają się wzajemnie, szpiegują... Historia w sumie bardzo dobrze nam znana. Czy zakończy się podobnie jak na osi USA-ZSRR? Czas pokaże, jeszcze wiele książek zostało do napisania, ale już możemy założyć, że Imperium będące odpowiednikiem ZSRR gdzieś po drodze wyparuje. Z każdą nową książką dowiadujemy się czegoś nowego o wszechświecie. Na próżno szukać dokładnych opisów działania mocarstw, jak już pisałem o tym w przypadku wcześniejszych powieści. Znamy tylko szczegóły, kilka informacji o mechanizmach działania Imperium czy Republiki. Wiemy tyle ile ochłapów informacji rzucą nam autorzy książek. Mimo wszystko pojedyncze zdania powoli układają się w sensowną całość. Pomysł z Sithami z ery przed Sidiousem, czy nawet przed Banem jest dobrze napisany i prowadzony. Początkowo byłem nastawiony sceptycznie do czerwonoskórych Sithów, ale ostatecznie przekonałem się. Zapewne wiele ciekawego wniesie zapowiadana od dłuższego czasu książka Zaginione plemię Sithów. Widać również, że ówcześni Jedi bardzo różnili się od tych znanych nam z filmów. Najwyraźniej kilka wieków pokoju zmieniło znacząco filozofię Zakonu. W czasach Starej Republiki byli oni żołnierzami (nosili w końcu zbroje), tylko lepiej wyszkolonymi od konkretnej... kusi powiedzieć mrocznej... roboty. Bo w sumie nie mogę odnaleźć w nich tego całego jasnego światła. Jedi częściej sięgali po miecz, nawoływali do wojny, i nawet z tego co wywnioskowałem, niektóre praktyki Sithów nie były zakazane, ale odradzane. Tylko podejście do Mocy tak naprawdę różni ich od Sithów. Książka jest opowieścią przedstawiającą różne punkty widzenia. Pojawił się pewien dialog, który zwrócił moją uwagę - mówił on o sposobie postrzegania Republiki przez mieszkańców Imperium, którzy również cierpieli w skutek polityki Senatu i działań przygranicznych piratów. Naprawdę ciekawe i czekam na zapowiedź książki, która ten wątek rozwinie. A tymczasem wcale nie było tak fatalnie. Było dobrze.


Więcej książek na półce: Star Wars

Star Wars: Świt Jedi. W nicość
Star Wars: Zaginione plemię Sithów
Star Wars: The Old Republic - Revan
Star Wars: The Old Republic - Oszukani
Star Wars: Czerwone żniwa
Star Wars: The Old Republic - Fatalny Sojusz
Star Wars: The Old Republic - Zagłada
Star Wars: Błędny rycerz
Star Wars: Darth Bane - tom I - Droga zagłady
Star Wars: Darth Bane - tom II - Zasada dwóch
Star Wars: Darth Bane - tom III - Dynastia zła
Star Wars: Darth Plagueis
Star Wars: Darth Maul. Sabotażysta
Star Wars: Maska kłamstw
Star Wars: Darth Maul. Łowca z mroku
Star Wars: Epizod I - Mroczne widmo
Star Wars: Planeta życia
Star Wars: Poza galaktykę
Star Wars: Nadchodząca burza
Star Wars: Epizod II - Atak klonów
Star Wars: Komandosi Republiki - Bezpośredni Kontakt
Star Wars: Wojny Klonów - Punkt przełomu
Star Wars: Wojny Klonów - Spisek na Cestusie
Star Wars: Rój
Star Wars: Komandosi Republiki - Potrójne zero
Star Wars: Komandosi republiki - Prawdziwe barwy
Star Wars: Medstar I - Chirurdzy polowi
Star Wars: Medstar II - Uzdrowicielka Jedi
Star Wars: Wojny Klonów
Star Wars: Wojny Klonów - Dzika przestrzeń
Star Wars: Wojny Klonów - Żadnych jeńców
Star Wars: Wojny Klonów - Gambit: Misja na Lanteeb
Star Wars: Wojny Klonów - Gambit: Oblężenie
Star Wars: Wojny Klonów - Próba Jedi
Star Wars: Wojny Klonów - Yoda. Mroczne spotkanie
Star Wars: Komandosi Republiki - Rozkaz 66
Star Wars: Labirynt zła
Star Wars: Epizod III - Zemsta Sithów
Star Wars: Kenobi
Star Wars: Czarny Lord. Narodziny Dartha Vadera
Star Wars: Komandosi Imperium - Legion 501
Star Wars: Noce Coruscant - Pogrom Jedi
Star Wars: Noce Coruscant - Aleja cieni
Star Wars: Noce Coruscant - Ścieżki Mocy
Star Wars: Ostatni Jedi
Star Wars: Rajska pułapka, tom I Trylogii Hana Solo
Star Wars: Lando Calrissian i Myśloharfa Sharów, tom I Trylogii Lando
Star Wars: Lando Calrissian i Ogniowicher Oseona, tom II Trylogii Lando
Star Wars: Lando Calrissian i Gwiazdogrota ThonBoka, tom III Trylogii Lando
Star Wars: Gambit Huttów, tom II Trylogii Hana Solo
Star Wars: Moc Wyzwolona
Star Wars: Gwiazda Śmierci
Star Wars: Han Solo na Krańcu Gwiazd
Star Wars: Zemsta Hana Solo
Star Wars: Han Solo i utracona fortuna
Star Wars: Świt Rebelii, tom III Trylogii Hana Solo
Star Wars: Szturmowcy śmierci
Star Wars: Mroczne gry
Star Wars: Epizod IV - Nowa nadzieja
Star Wars: Miecz Jedi
Star Wars: Opowieści z Kantyny Mos Eisley
Star Wars: Zwycięzca traci wszystko
Star Wars: Skok Millenium
Star Wars: Posłuszeństwo
Star Wars: Ręka sprawiedliwości
Star Wars Galaxies: Ruiny Dantooine
Star Wars: Spotkanie na Mimban
Star Wars: Epizod V - Imperium kontratakuje
Star Wars: Cienie Imperium
Star Wars: Ruchomy cel
Star Wars: Epizod VI - Powrót Jedi
Star Wars: Opowieści z Imperium
Star Wars: Opowieści z pałacu Jabby
Star Wars: Wojny Łowców Nagród - Mandaloriańska Zbroja
Star Wars: Wojny Łowców Nagród - Spisek Xizora
Star Wars: Wojny Łowców Nagród - Polowanie na łowcę
Star Wars: Opowieści łowców nagród
Star Wars: Pakt na Bakurze
Star Wars: Opowieści z Nowej Republiki
Star Wars: Luke Skywalker i cienie Mindora
Star Wars: X-Wing, tom I - Eskadra Łotrów
Star Wars: X-Wing, tom II - Ryzyko Wedge'a
Star Wars: X-Wing, tom III - Pułapka Krytosa
Star Wars: X-Wing, tom IV - Wojna o baktę
Star Wars: X-Wing, tom V - Eskadra widm
Star Wars: X-Wing, tom VI - Żelazna pięść
Star Wars: X-Wing, tom VII - Rozkaz Solo
Star Wars: Ślub księżniczki Lei
Star Wars: Zjawa z Tatooine
Star Wars: A Forest Apart
Star Wars: Dziedzic Imperium
Star Wars: Ciemna Strona Mocy
Star Wars. Ucieczka szmuglerów
Star Wars: Ostatni rozkaz
Star Wars: X-Wing, tom VIII - Zemsta Isard
Star Wars: W poszukiwaniu Jedi
Star Wars: Uczeń Ciemnej Strony
Star Wars: Władcy Mocy
Star Wars: Ja, Jedi
Star Wars: Dzieci Jedi
Star Wars: Miecz ciemności
Star Wars: Planeta zmierzchu
Star Wars: X-Wing, tom VIX - Myśliwce Adumaru
Star Wars: Kryształowa Gwiazda
Star Wars: Przed burzą
Star Wars: Tarcza kłamstw
Star Wars: Próba tyrana
Star Wars: Nowa rebelia
Star Wars: Zasadzka na Korelii
Star Wars: Napaść na Selonii
Star Wars: Zwycięstwo na Centerpoint
Star Wars: Widmo przeszłości
Star Wars: Wizja przyszłości
Star Wars: Plaga
Star Wars: Rozbitkowie z Nirauan
Star Wars: Spadkobiercy mocy
Star Wars: Akademia Ciemnej Strony
Star Wars: Zagubieni
Star Wars: Oblężenie Akademii Jedi
Star Wars: Najciemniejszy rycerz
Star Wars: Miecze świetlne

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01