Star Wars: The Old Republic - Revan

Star Wars: The Old Republic - Revan

Zaintrygował mnie okres Starej Republiki, dla tego postanowiłem powrócić do korzeni - serii The Old Republic. Doznałem jednak małego rozczarowania, gdy po jej przeczytaniu okazało się, że brakuje mi sporo informacji na temat wcześniejszego życia Revana.

Kategoria // Star Wars    05/06/2012    czytany 3934 razy    Autor //    Ocena: 5/6
Star Wars: The Old Republic - Revan

Łudziłem się, że książka będzie kompletnym kompendium na temat tego bohatera, a okazało się, że jedynie uzupełnieniem historii z dwóch wcześniejszych gier z serii Knights of the Republic. Aby przeżyć całą historię Revana trzeba zagrać w gierki, które wpisane są do kanonu Star Wars. Na dzień dzisiejszy nie mam na to czasu, dlatego posiłkowałem się streszczeniami gier.

Najpierw musimy zasięgnąć informacji sprzed pierwszej gry (KotOR), czyli od wojny z Mandalorianami: Jedi, a wśród nich Revan wyruszają na wojnę z Mandalorianami, wojowniczą rasą, która zaatakowała Republikę. Po serii klęsk, armia Republiki pod wodzą Revana pokonuje ostatecznie Mandaloran. Od ich pokonanego przywódcy dowiaduje się, że Mandalora została skuszona wizją zwycięstwa nad Republiką przedstawioną przez Sitha. Zaintrygowany Revan postanawia odnaleźć tego Sitha. Z poszukiwań wraca odmieniony jako Darth. Razem ze swoim przyjacielem, a teraz uczniem Darthem Malakiem atakują Republikę. Revan zostaje zdradzony przez Malaka i trafia w ręce Jedi, w czym bierze udział mistrzyni Bastila Shan. Mistrzom Światła udaje się wymazać wspomnienia Revana, przez co nie pamięta swojej tożsamości i ciemnej strony.

Tutaj zaczyna się historia pierwszej gry Knights of the Old Republic (KotOR). Revan ucieka ze statku Jedi, którym transportowano go do stolicy. Po dłuższej tułaczce odnajduje enklawę Jedi i zaczyna pobierać nauki od mistrza by stać się znów rycerzem. Podczas swojej próby przypadkiem odnajduje fragment gwiezdnej mapy, która ma prowadzić do galaktycznej stacji kosmicznej zwanej Gwiezdną Kuźnią. W tym celu odwiedza kilka światów - Tatooine, Kashyyyk, Manaan i Korriban (każdy ma zdublowane literki w nazwie - dziwne), gdzie znajduje kolejne kawałki map. Wtedy też jego statek zostaje przechwycony przez okręt flagowy Sithów. Tam stacza nierozstrzygający pojedynek z Malakiem i ucieka. Przy okazji dowiaduje się, że nazywa się Revan (no... ma przecież wymazane wspomnienia). W trakcie podróży do Gwiezdnej Kuźni statek rozbija się i ląduje na planecie Rakatan - starożytnej rasy, która była twórcami Bezkresnego Imperium i właśnie Kuźni. Dzięki nim udaje mu się dostać do Kuźni, jednak po drodze spotyka ponownie Bastilę Shan, która teraz znajduje się po ciemniej stronie Mocy. Na stacji stoczył szereg pojedynków z mrocznymi Jedi oraz droidami. Gdy stanął do pojedynku z Bastilą wyznał jej miłość i nawrócił na jasną stronę. Ostateczny pojedynek stoczył z Malakiem i zabił go. Zniszczył również Kuźnię.

Oczywiście żyli długo i szczęśliwie. Revan został wydalony z Zakonu i poślubił Bastilę. Tutaj zaczyna się pierwsza część książki The Old Republic: Revan.

Po drodze musimy jeszcze poznać fabułę kolejnej gry - Knights of the Old Republic II: The Sith Lords (KotOR2), której akcja rozgrywa się pięć lat po KotOR. Opowiada ona historię wygnanej Jedi. I choć bezpośrednio nie wpływu na wątek Revana, to wiąże się Mandalorianinem Cenderousem Ordo oraz Meetrą Surik. Gra zaczyna się od powstania przeciwko Jedi zainicjowanemu przez Darth Trayę. To właśnie była przyjaciółka Revana - Meetra - postanowiła ją pokonać. Akcja gry rozgrywa się pomiędzy częściami książki Revan (przerwa trwa około trzy lata). Drew Karpyshyn tylko po łebkach opisuje przygody droida T3-M4, który powraca na terytorium Republiki i nawiązuje kontakt z Meetrą. Po pokonaniu Trayi, Meetra udaje się do Bastili i z jej błogosławieństwem odlatuje na poszukiwania Revana.

W tym miejscu przechodzimy do drugiej części książki The Old Republic: Revan.

Ale od początku: wracamy do książki. Revan coraz częściej doświadcza snów z planetą powitą mrokiem. Postanawia ją odnaleźć, ale w tym celu potrzebuje kogoś do pomocy. Nie może lecieć z ciężarną żoną, dlatego zwraca się do Mandalorianina Canderousa, z którym wyrusza na pokrytą lodem planetę. Tam szukając wskazówek pomaga przyjacielowi odnaleźć maskę Mandalora (przywódcy), którą kilka lat wcześniej ukrył z Malakiem. Ale ponieważ wymazano mu pamięć nie mógł od razu sobie tego faktu przypomnieć. W miejscu ukrycia maski znajdowały się również informacje, gdzie znajduje się owa tajemnicza planeta. Wybiera się tam już w asyście droida T3. Tymczasem w stolicy Imperium Sithów - Dromund Kaas toczy się akcja drugiego wątku. Sithowie poznali plany Imperatora, który szykuje się do wojny. Mroczna Darth Nyriss ze swoim podwładnym Lordem Scourge'm planują obalić Imperatora. Zupełnie niespodziewanie spotykają się z Revanem na jednej z planet Imperium i biorą go do niewoli. Następuje trzyletnia przerwa (akcja gry KotOR2). Po spotkaniu z Meerą Bastila dowiaduje się, gdzie Revan mógł się udać. Meera postanawia go odnaleźć i rusza na tajemniczą planetę. Tam odkrywa, że Imperium Sithów przetrwało i ma swoją stolicę na Dromund Kaas. Akcja przyśpiesza gdy Meera ląduje na planecie. Spotyka się z Lordem Scourge'm i razem z nim postanawia obalić Imperatora. Wcześniej jednak muszą uwolnić Revana z lochów Nyriss, na którą napuszczają imperialną gwardię. Podczas ataku sił imperialnych wydostają Revana i zabijają Nyriss. W trójkę udają się na spotkanie z Imperatorem, które toczy się nieco inaczej niż zaplanowali. Scourge nie widząc możliwości zwycięstwa zdradza Jedi i zabija Meerę. Imperator obezwładnia i więzi Revana. Tu następuje 300 letnia przerwa. Akcja zostaje wznowiona w grze The Old Republic (premiera grudzień 2011) oraz powieści Paula S. Kemp'a The Old Republic: Oszukani.

Książka jest podzielona na dwie części. Obie nawiązują do kanonicznych gier, i są ich kontynuacjami opisującymi dalsze losy bohaterów. W pierwszej części autor kontynuuje wątek Revana i Mandalorian. Druga część jest pewnego rodzaju epilogiem kolejnej gry oraz kontynuacją wątku Revana. Przez cały czas trwania akcji równocześnie prowadzone są dwa wątki - Jedi i Sithów. Początkowo oba strasznie się dłużą. Nie jesteśmy dokładnie pewni dokąd zmierza akcja, i czy bohaterowie obu stron się w ogóle spotkają. Mamy za to ciekawe opisy postaci i lokacji. Poznajemy dwie ważne planety, w tym stolicę Imperium Sithów. Mało tego - dowiadujemy się w ogóle, że to Imperium faktycznie istnieje! Bo do przeczytania książki przewijało się tylko między słowami. Ciekawym pomysłem było wprowadzenie rasy Sithów, od których nazwę wziął późniejszy zakon. Szczegółowy opis Imperatora Sithów wnosi bardzo wiele do kanonu. W grach tylko się o nim wspomina. Tutaj pojawia się postać, która z resztą bardzo przypomina Lorda Sidiousa.

Akcja jednak przyśpiesza około połowy książki, gdy Sithowie ujawniają zamiary Imperatora. Wtedy staje się oczywiste, że Jedi spotkają się ze swoimi przeciwnikami. Wątek Revana łączy się z Scourge'm i wówczas już możemy wywnioskować, że Nyriss, i nawet Imperator są pionkami. Lord Scourge jest tu główną postacią, a wątek Meery i Revana zostaje zredukowany. Całość odsuwa się od wydarzeń z gier KotOR, a zaczyna przekształcać się we wprowadzenie do gry The Old Republic (TOR). Zaskoczyłem wówczas i połączyłem kropki. Jest to wstęp do inwazji Imperium na Republikę, które zacznie się za trzy wieki. Cieszy mnie niezmiernie sposób w jaki autor ukazał głównych bohaterów. Tutaj w sumie każdy poza Scorge'm okazał się przegranym. Nawet Imperator. Dodatkowo ani Revan, ani Meera czy Bastila nie zostali wielkimi bohaterami, jak to zwykle powieściach się kończy. Po epilogu mamy nadzieję, że dobro jednak wygra. Ale czy na pewno? Zostało tylko uśpione.

Ogólnie moja ciekawość świata The Old Republic została zaspokojona, bo przedstawia historię sprzed czterech tysięcy lat, czyli sprzed wydarzeń, które widzieliśmy w filmowych trylogiach. Mam jednak pewien żal, że większość tej historii musiałem wyciągnąć ze streszczeń i opisów gier. Nie każdy ma ochotę czy nawet czas by grać, dlatego chętnie bym zobaczył nowelizację gier Knights of the Old Republic jak i najnowszej The Old Republic. Brakuje również książek o wojnie z Mandalorą oraz podboju Revana i Malaka. Cóż... może niedługo.

Doceniam starania Kapryshyna, gdyż dostał zadanie wyjątkowo trudne. Powiązać ze sobą trzy niezależne historie. Wywiązał się z zadania nadzwyczaj dobrze. Autor ma już wprawę w pisaniu nowel Star Wars. Książka napisana jest lekkim językiem, a opisy walk dynamiczne, przez co czyta się ją szybko, nawet jeśli nie zna się wątków z gier. Na początku zastanawiałem się o co tu chodzi, ale ostatecznie wszystkie części układanki złożyły się w całość.

Reasumując: pierwsza część książki to sprawne zakończenie dla KotOR. Druga część zamyka wydarzenia z KotOR2 i wprowadza nas do TOR. Polecam poniższą grafikę, by zobrazować co  czytać i w co grać, by poznać całą historię z okresu Starej Republiki.

revan kierunek zwiedzania

 

Bonus: Revan i Malek (grafika promocyjna)

revan malak


Więcej książek na półce: Star Wars

Star Wars: Świt Jedi. W nicość
Star Wars: Zaginione plemię Sithów
Star Wars: The Old Republic - Revan
Star Wars: The Old Republic - Oszukani
Star Wars: Czerwone żniwa
Star Wars: The Old Republic - Fatalny Sojusz
Star Wars: The Old Republic - Zagłada
Star Wars: Błędny rycerz
Star Wars: Darth Bane - tom I - Droga zagłady
Star Wars: Darth Bane - tom II - Zasada dwóch
Star Wars: Darth Bane - tom III - Dynastia zła
Star Wars: Darth Plagueis
Star Wars: Darth Maul. Sabotażysta
Star Wars: Maska kłamstw
Star Wars: Darth Maul. Łowca z mroku
Star Wars: Epizod I - Mroczne widmo
Star Wars: Planeta życia
Star Wars: Poza galaktykę
Star Wars: Nadchodząca burza
Star Wars: Epizod II - Atak klonów
Star Wars: Komandosi Republiki - Bezpośredni Kontakt
Star Wars: Wojny Klonów - Punkt przełomu
Star Wars: Wojny Klonów - Spisek na Cestusie
Star Wars: Rój
Star Wars: Komandosi Republiki - Potrójne zero
Star Wars: Komandosi republiki - Prawdziwe barwy
Star Wars: Medstar I - Chirurdzy polowi
Star Wars: Medstar II - Uzdrowicielka Jedi
Star Wars: Wojny Klonów
Star Wars: Wojny Klonów - Dzika przestrzeń
Star Wars: Wojny Klonów - Żadnych jeńców
Star Wars: Wojny Klonów - Gambit: Misja na Lanteeb
Star Wars: Wojny Klonów - Gambit: Oblężenie
Star Wars: Wojny Klonów - Próba Jedi
Star Wars: Wojny Klonów - Yoda. Mroczne spotkanie
Star Wars: Komandosi Republiki - Rozkaz 66
Star Wars: Labirynt zła
Star Wars: Epizod III - Zemsta Sithów
Star Wars: Kenobi
Star Wars: Czarny Lord. Narodziny Dartha Vadera
Star Wars: Komandosi Imperium - Legion 501
Star Wars: Noce Coruscant - Pogrom Jedi
Star Wars: Noce Coruscant - Aleja cieni
Star Wars: Noce Coruscant - Ścieżki Mocy
Star Wars: Ostatni Jedi
Star Wars: Rajska pułapka, tom I Trylogii Hana Solo
Star Wars: Lando Calrissian i Myśloharfa Sharów, tom I Trylogii Lando
Star Wars: Lando Calrissian i Ogniowicher Oseona, tom II Trylogii Lando
Star Wars: Lando Calrissian i Gwiazdogrota ThonBoka, tom III Trylogii Lando
Star Wars: Gambit Huttów, tom II Trylogii Hana Solo
Star Wars: Moc Wyzwolona
Star Wars: Gwiazda Śmierci
Star Wars: Han Solo na Krańcu Gwiazd
Star Wars: Zemsta Hana Solo
Star Wars: Han Solo i utracona fortuna
Star Wars: Świt Rebelii, tom III Trylogii Hana Solo
Star Wars: Szturmowcy śmierci
Star Wars: Mroczne gry
Star Wars: Epizod IV - Nowa nadzieja
Star Wars: Miecz Jedi
Star Wars: Opowieści z Kantyny Mos Eisley
Star Wars: Zwycięzca traci wszystko
Star Wars: Skok Millenium
Star Wars: Posłuszeństwo
Star Wars: Ręka sprawiedliwości
Star Wars Galaxies: Ruiny Dantooine
Star Wars: Spotkanie na Mimban
Star Wars: Epizod V - Imperium kontratakuje
Star Wars: Cienie Imperium
Star Wars: Ruchomy cel
Star Wars: Epizod VI - Powrót Jedi
Star Wars: Opowieści z Imperium
Star Wars: Opowieści z pałacu Jabby
Star Wars: Wojny Łowców Nagród - Mandaloriańska Zbroja
Star Wars: Wojny Łowców Nagród - Spisek Xizora
Star Wars: Wojny Łowców Nagród - Polowanie na łowcę
Star Wars: Opowieści łowców nagród
Star Wars: Pakt na Bakurze
Star Wars: Opowieści z Nowej Republiki
Star Wars: Luke Skywalker i cienie Mindora
Star Wars: X-Wing, tom I - Eskadra Łotrów
Star Wars: X-Wing, tom II - Ryzyko Wedge'a
Star Wars: X-Wing, tom III - Pułapka Krytosa
Star Wars: X-Wing, tom IV - Wojna o baktę
Star Wars: X-Wing, tom V - Eskadra widm
Star Wars: X-Wing, tom VI - Żelazna pięść
Star Wars: X-Wing, tom VII - Rozkaz Solo
Star Wars: Ślub księżniczki Lei
Star Wars: Zjawa z Tatooine
Star Wars: A Forest Apart
Star Wars: Dziedzic Imperium
Star Wars: Ciemna Strona Mocy
Star Wars. Ucieczka szmuglerów
Star Wars: Ostatni rozkaz
Star Wars: X-Wing, tom VIII - Zemsta Isard
Star Wars: W poszukiwaniu Jedi
Star Wars: Uczeń Ciemnej Strony
Star Wars: Władcy Mocy
Star Wars: Ja, Jedi
Star Wars: Dzieci Jedi
Star Wars: Miecz ciemności
Star Wars: Planeta zmierzchu
Star Wars: X-Wing, tom VIX - Myśliwce Adumaru
Star Wars: Kryształowa Gwiazda
Star Wars: Przed burzą
Star Wars: Tarcza kłamstw
Star Wars: Próba tyrana
Star Wars: Nowa rebelia
Star Wars: Zasadzka na Korelii
Star Wars: Napaść na Selonii
Star Wars: Zwycięstwo na Centerpoint
Star Wars: Widmo przeszłości
Star Wars: Wizja przyszłości
Star Wars: Plaga
Star Wars: Rozbitkowie z Nirauan
Star Wars: Spadkobiercy mocy
Star Wars: Akademia Ciemnej Strony
Star Wars: Zagubieni
Star Wars: Oblężenie Akademii Jedi
Star Wars: Najciemniejszy rycerz
Star Wars: Miecze świetlne

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01