Star Wars: Zaginione plemię Sithów

Star Wars: Zaginione plemię Sithów

Pomysł powrotu do korzeni pojawił się dość dawno. Do tej pory z Ery tzw. Starej Republiki (nazywam ją I Republiką, bo skąd ludzie żyjący za jej czasów mieli wiedzieć, że jest stara?) pojawiło się kilka książek, a sam pomysł zaczął się chyba od gier KotOR, w każdym razie nie potrafię sobie tego dokładnie przypomnieć.

Kategoria // Star Wars    21/09/2012    czytany 6209 razy    Autor //    Ocena: 5/6
Star Wars: Zaginione plemię Sithów

Pojawiło się już sporo książek z tego okresu, jedne z pierwszych to Trylogia Dartha Banea (około 1000 lat przed Bitwą o Yavin), seria The Old Republic (w przybliżeniu lata 3950-3600). Istnieją jeszcze zapowiedzi kilku książek wciśniętych gdzieś pomiędzy. Mnie jednak szczególnie zainteresowało właśnie Zaginione plemię Sithów, bowiem oczekiwałem, że będzie to jakieś wprowadzenie do tematu czerwonych Sithów i ich Imperium, ale najwyraźniej celowałem zbyt wcześnie.

Jak się okazuje historia czerwonoskórych Sithów zaczęła się o wiele wcześniej, a akcja Zaginionego plemienia rozgrywa się w latach 5000-2975, czyli jest to szeroki przedział ponad 2000 lat. Nie byłem tego pewien wcześniej, ponieważ nie chciałem sobie psuć spoilerami przyjemności czytania książki.

Antologia składa się z następujących opowiadań wydanych jako darmowe e-booki: Przepaść, Zrodzeni z Nieba, Wzór doskonałości, Zbawca, Czyściec, Strażnica, Panteon, Tajemnice. Aby spiąć klamrą wszystkie te opowiadania, a książka nabrała sensownego kształtu dorzucono niepublikowane wcześniej opowiadanie Pandominium, które jest najdłuższe i wiąże w sobie wątki wszystkich poprzednich. Historia opowiada losy, powiedzmy - oderwanego na siłę szczepu, który rozwija się w odizolowanych środowisku. Chodzi tutaj konkretnie o grupkę Sithów i ich niewolników, którzy podróżując górniczym statkiem rozbijają się na odciętej od cywilizacji planecie zamieszkałej przez prymitywną rasę z małym kontynentem na ogromnym oceanie. Rozbitkowie, a są to czerwoni Sithowie i władający mocą ludzie, szybko orientują się w panujących na wyspie zasadach i postanawiają ją podbić. Gdzieś po drodze liczniejsi ludzie wybijają czerwonych i w ten sposób zostają sami z Keshiri na ich kontynencie. W przeciągu kilku lat szybko podbijają miejscową ludność i organizują sobie hierarchię opartą na systemie lordowskim. Niestety, na kontynencie nie ma żadnych wartościowych minerałów czy metali, Sithowie nie mogą naprawić swojego statku, dlatego muszą przystosować się do życia na planecie i oczekiwać ratunku. Co kilka opowiadań historia przeskakuje w przód. Stąd zaczynając w roku 5000 przed bitwą o Yavin (podejrzane, że to okrągła liczba) przeskakujemy 1000 lat w przyszłość, gdy cywilizacja Sithów przeżywa załamanie, które za kolejnych 1000 lat (znów jakieś okrągłe liczby) niemal doprowadza ich do samozagłady. Dopiero wówczas udaje się dziwnym trafem odnaleźć wiadomość od założyciela ich cywilizacji, o kolejnym większym kontynencie. Sithowie po raz kolejny się jednoczą, a ich celem jest podbicie nowego świata.

Pomysł na książkę bez wątpienia jest rewelacyjny. Co ciekawsze, pierwsze opowiadania powstały, aby wytłumaczyć historię opisaną w jednym z pierwszych tomów nowej serii Przeznaczenia Jedi. Chodzi dokładnie o tom drugi - Omen (tak właśnie nazywał się rozbity statek Sithów). Ale cieszy mnie, że pomysł ujrzał w końcu światło dzienne. Warto podkreślić tutaj (informacja dla potomnych), że oficjalne wydanie książki w Polsce przesunięto kilka razy. Pomysł napisania opowiadań, a potem zebrania ich w całość jest stary jak świat. Ale w tym przypadku wyszło to na dobre, ponieważ opowiadania tworzą pewną całość i ujęcie ich w jednej książce warte jest wydanych na nią pieniędzy. O smaczku czytania tych powieści chronologicznie nie mówiąc.

Mam tylko pewne uwagi odnośnie ciągłości. Tak samo jak w przypadku następujących po sobie książek różnych autorów często widać, że występują nieścisłości, jakieś luki w zachowaniu bohaterów czy wręcz wrażenie, że część scen wycięto lub po prostu zignorowano wbrew zdrowemu rozsądkowi. Tutaj również miałem takie wrażenie. Co bardziej dziwi, bo w końcu autorem wszystkich opowiadań jest ten sam autor - John Jackson Miller, to widać jednak, że poddawał się modzie na naginianie rzeczywistości do własnych potrzeb. Pomimo, że opowiadania były wydawane chronologicznie, da się odszukać pewne pułapki, które powstały po drodze, a autor nie mógł znaleźć sposobu na ich ominięcie, więc po prostu albo nic nie napisał, albo wyjaśnił w taki sposób, że wszelkie pytania nie mają już żadnej racji bytu. Nie zmienia to faktu, że gdzieś przy kolejnym rozdziale mocno się gimnastykuje, aby to wszystko nie zawaliło mu się na głowę. Na dodatek w ostatnim opowiadaniu musiał powrzucać postacie z każdego poprzedniego, które nie miały się prawa nigdy spotkać, a jednak upchał je kolanem, aby pokazać, że jest to finał książki, którego wcześniej nie publikowano. Do tego można wskazać palcem poważne spłaszczenia fabuły i niejasności, które przy dłuższym zastanowieniu się nie powinny mieć miejsca. Na przykład nie rozumiem jak prymitywne plemię, nie posiadające żadnej technologii przekazywało przez dwa tysiące lat wszelkie historie w niezmienionej formie. Rozumiem, że był “testament” Korsina nagrany w holokronie (który, nie wiadomo skąd się tam pojawił), ale przecież ujął w nim tylko swoje ostatnie słowa. Na Ziemi w ciągu dwóch wieków kompletnie przekształcono sporą część tekstów przekazując je ustnie. Oczywiście są wyjątki, niektóre cywilizacje faktycznie przekazywały je w niezmiennej formie, ale Sithowie z racji swojego temperamentu do takich raczej nie należą. Druga sprawa to wspomniany wcześniej holokron - co robił na statku i dlaczego robił za komunikator. Przecież jeśli potrafi się budować statki międzygwiezdne, to budowa nadajnika do przekazywania rozkazów nie jest problemem. Po co nagrywać je w holokronach? I dlaczego dowiedzieliśmy się o nim dopiero w przedostatnim opowiadaniu. Bo było tak wygodnie Millerowi? Dalej - okrągłe daty. Pierwsze opowiadanie zaczyna się w roku 5000 przed bitwą o Yavin. Później akcja przeskakuje albo o 25 lat, albo o 1000. Innej opcji nie ma :] No i sami Keshiri - spodziewałem się, no może oczekiwałem jakiejś rasy innej niż humanoidy. Niestety po raz kolejny zawiodłem się. Dostałem zwykłych ludzi pomalowanych na fioletowo. Ach, gdzie są Ci kosmici z klasycznej trylogii...

Są jednak i jasne strony pracy Millera. Po pierwsze to ciekawa powieść. Czytelnikom, którzy skupiają się tylko i wyłącznie na historycznym nawiązaniu do całości na pewno luki nie będą sprawiać problemu. Po drugie niektóre pomysły zostały przedstawione bardzo ciekawie. Spodobały mi się nawiązania do wydarzeń prowadzonych równolegle gdzieś w Galaktyce. Chodzi konkretnie o wojnę pomiędzy Republiką a Sithami. Omen gdy pikował na planecie Kesh wykonywał misję dla Nagia Sadowa. Kolejnym nawiązaniem było przywołanie 1000 lat później informacji o kolejnej wojnie, tym razem pomiędzy Jedi, czyli słynnej historii Revana. Ponadto kilka rozwiązań nietypowych jak na dzisiejsze czasy - statki latające z przywieszonymi pod nimi uvakami (latającymi gadami) - jak biostatki, czy broń strzelająca szkłem (od razu przypomniały mi się obsydianowe groty strzał z Gry o Tron Martina). I oczywiście cały zbudowany na potrzeby tej historii świat Kesh, przypominający średniowieczną Europę ze sporą domieszką dobrego rasowego fantasy, bo w wielu miejscach Moc jest określana mianem magii. I oczywiście zamieszczone w książce mapki, jak na rasowe fantasy przystało. Jak do tej pory nie spotkałem się, aby Star Wars, sagę z gatunku science-fiction kierować na te tory. Ale przecież Sithowie mieli zamki, kasty wojowników, niewolników i nawet smoki były...

Miller poradził sobie z Plemieniem całkiem dobrze. Warto podkreślić, że opowiadania miały być tylko wprowadzeniem do serii Przeznaczenie Jedi, a dopiero później wydano je jako książkę. Autorowi udało się to doskonale, tym bardziej, że on sam nie pisał ani jednej książki z tej serii. Czas teraz przeczytać dalsze losy zaginionego plemienia, mam tylko jeden problem: pomiędzy Zaginionym Plemieniem Sithów a cyklem Przeznaczenie Jedi jest ponad 150 książek do przeczytania.

 

Okładki wydań ebooków oraz anglojęzyczna okładka antologii

Mapy wydrukowane w książce

Keshtah

Alanciar


Więcej książek na półce: Star Wars

Star Wars: Świt Jedi. W nicość
Star Wars: Zaginione plemię Sithów
Star Wars: The Old Republic - Revan
Star Wars: The Old Republic - Oszukani
Star Wars: Czerwone żniwa
Star Wars: The Old Republic - Fatalny Sojusz
Star Wars: The Old Republic - Zagłada
Star Wars: Błędny rycerz
Star Wars: Darth Bane - tom I - Droga zagłady
Star Wars: Darth Bane - tom II - Zasada dwóch
Star Wars: Darth Bane - tom III - Dynastia zła
Star Wars: Darth Plagueis
Star Wars: Darth Maul. Sabotażysta
Star Wars: Maska kłamstw
Star Wars: Darth Maul. Łowca z mroku
Star Wars: Epizod I - Mroczne widmo
Star Wars: Planeta życia
Star Wars: Poza galaktykę
Star Wars: Nadchodząca burza
Star Wars: Epizod II - Atak klonów
Star Wars: Komandosi Republiki - Bezpośredni Kontakt
Star Wars: Wojny Klonów - Punkt przełomu
Star Wars: Wojny Klonów - Spisek na Cestusie
Star Wars: Rój
Star Wars: Komandosi Republiki - Potrójne zero
Star Wars: Komandosi republiki - Prawdziwe barwy
Star Wars: Medstar I - Chirurdzy polowi
Star Wars: Medstar II - Uzdrowicielka Jedi
Star Wars: Wojny Klonów
Star Wars: Wojny Klonów - Dzika przestrzeń
Star Wars: Wojny Klonów - Żadnych jeńców
Star Wars: Wojny Klonów - Gambit: Misja na Lanteeb
Star Wars: Wojny Klonów - Gambit: Oblężenie
Star Wars: Wojny Klonów - Próba Jedi
Star Wars: Wojny Klonów - Yoda. Mroczne spotkanie
Star Wars: Komandosi Republiki - Rozkaz 66
Star Wars: Labirynt zła
Star Wars: Epizod III - Zemsta Sithów
Star Wars: Kenobi
Star Wars: Czarny Lord. Narodziny Dartha Vadera
Star Wars: Komandosi Imperium - Legion 501
Star Wars: Noce Coruscant - Pogrom Jedi
Star Wars: Noce Coruscant - Aleja cieni
Star Wars: Noce Coruscant - Ścieżki Mocy
Star Wars: Ostatni Jedi
Star Wars: Rajska pułapka, tom I Trylogii Hana Solo
Star Wars: Lando Calrissian i Myśloharfa Sharów, tom I Trylogii Lando
Star Wars: Lando Calrissian i Ogniowicher Oseona, tom II Trylogii Lando
Star Wars: Lando Calrissian i Gwiazdogrota ThonBoka, tom III Trylogii Lando
Star Wars: Gambit Huttów, tom II Trylogii Hana Solo
Star Wars: Moc Wyzwolona
Star Wars: Gwiazda Śmierci
Star Wars: Han Solo na Krańcu Gwiazd
Star Wars: Zemsta Hana Solo
Star Wars: Han Solo i utracona fortuna
Star Wars: Świt Rebelii, tom III Trylogii Hana Solo
Star Wars: Szturmowcy śmierci
Star Wars: Mroczne gry
Star Wars: Epizod IV - Nowa nadzieja
Star Wars: Miecz Jedi
Star Wars: Opowieści z Kantyny Mos Eisley
Star Wars: Zwycięzca traci wszystko
Star Wars: Skok Millenium
Star Wars: Posłuszeństwo
Star Wars: Ręka sprawiedliwości
Star Wars Galaxies: Ruiny Dantooine
Star Wars: Spotkanie na Mimban
Star Wars: Epizod V - Imperium kontratakuje
Star Wars: Cienie Imperium
Star Wars: Ruchomy cel
Star Wars: Epizod VI - Powrót Jedi
Star Wars: Opowieści z Imperium
Star Wars: Opowieści z pałacu Jabby
Star Wars: Wojny Łowców Nagród - Mandaloriańska Zbroja
Star Wars: Wojny Łowców Nagród - Spisek Xizora
Star Wars: Wojny Łowców Nagród - Polowanie na łowcę
Star Wars: Opowieści łowców nagród
Star Wars: Pakt na Bakurze
Star Wars: Opowieści z Nowej Republiki
Star Wars: Luke Skywalker i cienie Mindora
Star Wars: X-Wing, tom I - Eskadra Łotrów
Star Wars: X-Wing, tom II - Ryzyko Wedge'a
Star Wars: X-Wing, tom III - Pułapka Krytosa
Star Wars: X-Wing, tom IV - Wojna o baktę
Star Wars: X-Wing, tom V - Eskadra widm
Star Wars: X-Wing, tom VI - Żelazna pięść
Star Wars: X-Wing, tom VII - Rozkaz Solo
Star Wars: Ślub księżniczki Lei
Star Wars: Zjawa z Tatooine
Star Wars: A Forest Apart
Star Wars: Dziedzic Imperium
Star Wars: Ciemna Strona Mocy
Star Wars. Ucieczka szmuglerów
Star Wars: Ostatni rozkaz
Star Wars: X-Wing, tom VIII - Zemsta Isard
Star Wars: W poszukiwaniu Jedi
Star Wars: Uczeń Ciemnej Strony
Star Wars: Władcy Mocy
Star Wars: Ja, Jedi
Star Wars: Dzieci Jedi
Star Wars: Miecz ciemności
Star Wars: Planeta zmierzchu
Star Wars: X-Wing, tom VIX - Myśliwce Adumaru
Star Wars: Kryształowa Gwiazda
Star Wars: Przed burzą
Star Wars: Tarcza kłamstw
Star Wars: Próba tyrana
Star Wars: Nowa rebelia
Star Wars: Zasadzka na Korelii
Star Wars: Napaść na Selonii
Star Wars: Zwycięstwo na Centerpoint
Star Wars: Widmo przeszłości
Star Wars: Wizja przyszłości
Star Wars: Plaga
Star Wars: Rozbitkowie z Nirauan
Star Wars: Spadkobiercy mocy
Star Wars: Akademia Ciemnej Strony
Star Wars: Zagubieni
Star Wars: Oblężenie Akademii Jedi
Star Wars: Najciemniejszy rycerz
Star Wars: Miecze świetlne

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01