Kat Rzymu, tom II cyklu Wespazjan

Kat Rzymu, tom II cyklu Wespazjan

Mając w pamięci bardzo udaną pierwszą część cyklu Roberta Fabbri - Wespazjan: Trybun Rzymu, zabrałem się szybko za czytanie tomu II. “Dwójka” serii jest utrzymana w podobnym tonie, jednak po całkiem dobrym starcie widać lekkie zmęczenie materiału.

Kategoria // Europa antyczna    17/01/2013    czytany 3021 razy    Autor //    Ocena: 4/6
Kat Rzymu, tom II cyklu Wespazjan

Drugi tom kontynuuje opowieść Wespazjana, jego przyjaciela oraz brata, którzy będąc na specjalnej misji muszą pojmać niebezpiecznego wroga i dostarczyć go do Rzymu. Akcja zostaje wznowiona po niemal czterech latach, gdy Wespazjan odsłużył swój przydział w legionie i może wracać do stolicy po nowe instrukcje. W międzyczasie w obozie pojawia się jego brat, który przywozi nowe instrukcje od ich Pani. Ich nowe zadanie polega na schwytaniu przebiegłego kapłana i dostarczenie go do Rzymu jako dowód spisku Sajana przeciw Cesarzowi. Bracia rozpoczynają misję, którą za wszelką cenę chcą im poprzyzować zausznicy Sajana. 

Napisałem wcześniej, że tom I był bardzo udany. Bo faktycznie zasługiwał na miano “dobrego”. Niestety w “dwójce” możemy zauważyć spadek formy Fabbriego, bowiem wyraźnie widać, że nie miał pomysłu na dalsze przygody bohaterów. Stąd też rzucił ich w wir przygody i podróży, ale niestety najwyraźniej nie odrobił zadania domowego. Akcja rozpoczyna się bardzo szybko i potem już tylko przyśpiesza. Nie pozwala czytelnikowi odnaleźć się w dość rozbudowanej przygodzie, o której wszystkich aspektach świadomy jest sam autor. Oto mamy antycznego bohatera, który przemierza pół Europy w dość “chudej” książce. Poczułem się, jakbym czytał Indianę Jonesa, który jakimś sposobem przeniósł się do antyku. Ale jednak powieść Fabbriego to nie Indiana Jones. Całość, choć rozciągnięta w czasie (i prawidłowo) sprawia wrażenie naprędce skleconej historyjki. Do tego dość optymistyczna - najwyraźniej w antyku wystarczyło być aktorem mocnej przepowiedni, i niektórych po poprostu nie da się ubić! Rozumiem, że Wespazjan ma misję - zostanie cesarzem, ale ilość łutów szczęścia jaka go spotyka w tym tylko tomie jest większa niż niejednego herosa!

Wątki przygodowe są nieustannie przeplatane miłosnymi - ukochana Cenis i nowa żona Sabinusa, mistycznymi - związanymi z przepowiednią Wespazjana. Sprawia to, że miejscami powieść jawiła mi się jako ckliwe romansidło. Niewątpliwie jest to barwna opowieść, w większości oparta na faktach, które można łatwo zweryfikować. Autor przyznaje się na końcu powieści (w dodatku - od autora), że część faktów ponaginał, ale faktycznie są one zgodne ze znaną nam historią.

Historia opisana w książce zakończyła się pomyślnie dla kariery Wespazjana. Jest to również pewnego rodzaju konkluzja, bowiem zagrożenie z którym walczył (w imieniu Antoniny) zostało zażegnane. Dlatego możemy potraktować pierwsze dwa tomy cyklu jako duologię. I teraz czekać na kolejne przygody młodego i ambitnego rzymianina.

Ogólnie autorowi nie można nić zarzucić. Powieść jest dobrze napisana i zgodna z faktami. Podobnie jak tom II przepełniona jest dużą ilością brutalnych scen, ale do tego autor już nas przyzwyczaił w poprzednim tomie. Niestety zraziło mnie lekkie nawiązanie (zapewne nieświadome) do przygód Indiany Jonesa. Nie do końca się tego spodziewałem. Ale zapewne teraz autor zafunduje nam dłuższą przerwę w pisaniu serii. Sam bowiem nie ogłosił jeszcze co pisze dalej.


Więcej książek na półce: Europa antyczna

Turms, nieśmiertelny
Okręt Rzymu, tom I cyklu Władcy mórz
Kapitan Rzymu, tom II cyklu Władcy mórz
Władca Rzymu, tom III cyklu Władcy mórz
Dziewiąty Legion, tom I trylogii Rosemary Sutcliff
Srebrna gałąź, tom II trylogii Rosemary Sutcliff
Niosący latarnie, tom III trylogii Rosemary Sutcliff
Zapomniany Legion
Srebrny Orzeł
Orły Imperium, tom I
Orły Imperium, tom II - Podbój
Orły Imperium, tom III - Polowanie
Orły Imperium, tom IV - Orły i wilki
Orły Imperium, tom V - Pościg
Orły Imperium, tom VI - Przepowiednia
Orły Imperium, tom VII - Rebelia
Orły Imperium, tom VIII - Centurion
Orły Imperium, tom IX - Gladiator
Orły Imperium, tom X - Legion
Nieustraszony trybun, tom I cyklu Waleriusz
Tajemnica Królestwa, tom I Trylogii Rzymskiej
Trybun Rzymu, tom I cyklu Wespazjan
Kat Rzymu, tom II cyklu Wespazjan
Tom I sagi o nieustraszonych wikingach - Zaprzysiężeni: Skarb Attyli
Tom II sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Wilcze Morze
Tom III sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Biały kruk
Tom IV sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Smoczy łeb
Tom V sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Krwawy topór
Pierwsze Damy antycznego Rzymu
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01