Czerwona królowa, tom II cyklu Wojny Kuzynów

Czerwona królowa, tom II cyklu Wojny Kuzynów

Po lekturze Białej królowej postanowiłem sięgnąć do kolejnej książki z cyklu Wojny Kuzynów. Tym razem nie popełniłem błędu i nie założyłem, że jest to powieść skierowana wyłącznie do kobiet. Wiedząc, czego mogę się spodziewać po Philippie Gregory zabrałem się za czytanie...

Kategoria // Europa w koronie    01/08/2012    czytany 7834 razy    Autor //    Ocena: +4/6
Czerwona królowa, tom II cyklu Wojny Kuzynów

A książka, podobnie jak tom I, pochłonęła mnie bez reszty.

Skąd tytuł Czerwona Królowa? Bynajmniej czerwień nie oznacza, że Małgorzata była krwawą królową. Nie miała w swoim ręku żadnej władzy do czasu usadzenia syna na tronie. Książka opisuje dzieje matki młodego Henryka Tudora, późniejszego króla Henryka VII pierwszego króla Anglii z dynastii Tudorów. Jak łatwo się domyślić jest to opowieść o konflikcie Wojny Dwóch Róż, tyle że historia opowiedziana jest z przeciwnego punktu widzenia. Małgorzata Beaufort to młoda kobieta będąca w ówczesnych czasach przeciwwagą dla Elżbiety Woodville - białej królowej. Oczywiście w tym wypadku biały i czerwony to kolory wzięte z róż-symboli rodów Lancasterów i Yorków.

Narratorem jest Lady Małgorzata Beaufort, żyjąca w Anglii podczas konfliktu zwanego Wojną Dwóch Róż (1455-1485). Życie Małgorzaty okazuje się być niezwykle trudnym. Będąc dziedziczką rodu Beaufortów zostaje młodo wydana za mąż za dziedzica Tudorów. Wynikiem tego związku jest Henryk Tudor, spadkobierca korony po Lancasterach i Yorkach. Małgorzata wydaje się być postacią tragiczną. Jej dorosłe życie zaczyna się w wieku 12 lat, gdy wychodzi pierwszy raz za mąż. Po raz trzeci wychodzi jeszcze przed trzydziestką. Mimo tego, wydaje na świat tylko jednego potomka, dla którego poświęca całe życie. Jej celem jest usadzenie go na tronie Anglii, gdyż Henryk Tudor staje się naturalnym dziedzicem korony, gdy walczące ze sobą rody Lancasterów i Yorków w ciągłych wojnach eliminują kolejnych pretendentów do tronu. Małgorzata początkowo wierna Henrykowi VI, przechodzi na stronę Yorków, gdy zmuszają ją do tego okoliczności. Choć opowiada się za panującym nowym królem, to jednak ciągle knuje intrygi za sprawą których na tronie ma zasiąść jej syn. Dopiero ostatni mąż, z którym świetnie się dogaduje i rozumie, pomaga jej w uzyskaniu korony dla młodego Henryka.

Powieść podobnie jak Biała Królowa pisana jest w formie pamiętnika. Podzielona na rozdziały od kilku do kilkudziesięciu stron i składają się na nie opisy konkretnych zdarzeń, czasem tygodni, miesięcy lub pór roku. Najciekawszą częścią obu tomów, a podejrzewam, że również całego cyklu będą zapewne wątki wspólne. Najważniejszym jest tutaj oczywiście tajemnicze zniknięcie dwóch synów Elżbiety Woodville, na temat którego jak dotąd niewiele wiadomo. Autorka przedstawia swoją tezę, jakoby obaj jej synowie zostali zamordowani przez jedną ze stron konfliktu. Do tej pory jednak nie wiemy którą, zapewne zagadka zostanie rozwiązana w ostatnim tomie. Po przeczytaniu Czerwonej królowej pojawiło się wiele pytań odnośnie prowadzonej przez autorkę fabuły. Oczywiście spojrzenie na historię z drugiej strony było bardzo pomocnym i ciekawym rozwiązaniem. Dzięki temu można wyobrazić sobie konkretne postacie i wydarzenia oraz porównać je zgodnie z zapiskami pamiętników obu stron konfliktu. Zapewne po lekturze kolejnych tomów dojdą nowe wątki i światło dzienne ujrzą nowe fakty.

Małgorzata Beaufort była kobietą niezwykle religijną, co wówczas powszechnie uznawano za cnotę. Niestety w surowej Anglii dziewczynka spotkała się z dziwnym niezrozumieniem. Religijność ta oparta była na założeniu, ze Bóg kieruje jej losem, a powierzonym zadaniem jest osadzenie syna Tutora na tronie. Stąd ciągłe jej porównania własnej sytuacji do Joanny d'Arc, która pomogła wprowadzić na tron młodego Delfina wbrew toczącej się we Francji wojnie. Ale sposób w jaki autorka przedstawiła religijności młodej rozpieszczonej Małgorzatki mogą zostać uznane za wesołe, odnoszę nawet wrażenie, że taki był zamiar autorki. Tłumaczy to jednak skąd u Małgorzaty taka determinacja w wykonaniu bożego planu. Pomimo, że wiele rozdziałów skupia się wokół losu naszej bohaterki, ukazując jej cierpienie i upokorzenie, to jednak nie można jednoznacznie powiedzieć, że jest to powieść skierowana do kobiet. Autorka nadała postaciom głębi niespotykanej w romansidłach - z resztą sytuacji miłosnych można ze świecą szukać. Gregory świetnie budowała napięcie i opisywała kolejne intrygi. Całość czyta się szybko i z głębokim zainteresowaniem. Drugi tom ma 382 strony, zatem prawie o 100 mniej niż poprzedni. W porównaniu z "jedynką" książkę czyta się szybko i przyjemnie. Wyjątkiem jest kilka opisów z uczuciem w tle - Małgorzata opisuje w nich swój zawód w związku z małżeństwami, które zawierała. Wszystkie kolejne związki opisuje jako miłość platoniczną. Sporo miejsca poświęca rozłące ze swoim synem, który wychowywał się z dala od niej i był jak obca osoba. Pojawia się również kilka epizodów dotyczących jej niespełnionej miłości do brata pierwszego męża - Jaspera Tudora. Do udanych natomiast należą opisy sytuacji militarnych i spiskowych, np. gdy decydowały się losy bitew. Są one najczęściej pobieżne, za to doskonale pozwalają się zapoznać z przebiegiem bitwy czy całej kampanii. Ostatnia bitwa, kluczowa dla całej historii jest opisana nad wyraz dokładnie i jej poświęcona trochę więcej miejsca.

Philippa Gregory w mistrzowski sposób zilustrowała  XV wieczną Anglię. Jak sama pisze w nocie "od autora" bardzo dokładnie oddała wydarzenia ówczesnej epoki, przy okazji skupiając się na życiu zwykłych ludzi. Dzięki czemu dostaliśmy powieść niezwykle wiarygodną i bogatą w szczegóły. Wśród kilku elementów dodanych przez autorkę jest wcześniej wspomniany przeze mnie wątek zaginięcia synów króla Edwarda, ale są to elementy kluczowe w przypadku opisu konfliktu Wojny Dwóch Róż. Ponieważ tajemnica dwóch książąt do dziś nie została rozwikłana, autorka pozwoliła sobie na interpretację, ale nie naginając faktów historycznych.

Pisząc o drugim tomie nie sposób unikać porównań do części pierwszej cyklu. Ale jest to powieść tak mocno związana z poprzednią, że czytanie Czerwonej Królowej przed Białą... mija się z celem. Ufam, że autorka przemyślała dokładnie założenia cyklu i kolejne tomy będą uzupełniać historię konfliktu Wojny Dwóch Róż w taki sposób, że na końcu zyskamy pełny obraz i wyjaśnią się wszystkie wątki.


Więcej książek na półce: Europa w koronie

Medicus - historia chłopca, który chciał zostać lekarzem
Schizma - rozłam w łonie Kościoła
Wład Palownik, prawdziwa historia Drakuli
Biała królowa, tom I cyklu Wojny kuzynów
Władczyni rzek, tom III cyklu Wojny Kuzynów
Czerwona królowa, tom II cyklu Wojny Kuzynów
Córka Twórcy Królów, tom IV cyklu Wojny Kuzynów
Biała księżniczka, tom V cyklu Wojny Kuzynów
Klątwa Tudorów, tom VI cyklu Wojny Kuzynów
Wieczna księżniczka, tom I cyklu Powieści Tudorowskie
Kochanice króla, tom II cyklu Powieści Tudorowskie
Dwie królowe, tom III cyklu Powieści Tudorowskie
Błazen królowej, tom IV cyklu Powieści Tudorowskie
Kochanek dziewicy, tom V cyklu Powieści Tudorowskie
Uwięziona królowa, tom VI cyklu Powieści Tudorowskie
Grzechy rodu Borgiów
Mikael Karvajalka
Mikael Hakim
Sekret Tudorów
Spisek Tudorów
Przysięga królowej - Historia Izabeli Kastylijskiej
Siódme życie markiza de Sade
Wyznania Katarzyny Medycejskiej
Barbara i król. Historia ostatniej miłości Zygmunta Augusta
Księżna Mediolanu
Królowa Margot
Żelazne damy
Damy ze skazą. Kobiety, które dały Polsce koronę
Damy polskiego imperium
Korona śniegu i krwi
Damy złotego wieku
Ostatnia żona Tudora. Poskromienie królowej
Wersal. Prawo krwi
Potomek Tudorów
Kösem. Matka sułtanów
Katarzyna Wielka. Gra o władzę

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01