Królowa Margot

Królowa Margot

Będąc po lekturze Wyznań Katarzyny Medycejskiej C.W. Gortnera, postanowiłem zapoznać się z opisem części tej historii z drugiego źródła. Najlepszą do tego powieścią jest wydana w 1845 roku powieść Aleksandra Dumasa autor m.in. słynnego Hrabiego Monte Christo.

Kategoria // Europa w koronie    15/07/2012    czytany 6954 razy    Autor //    Ocena: 4/6
Królowa Margot

Bardzo lubię powieści z historią w tle, obecnie wydaje się ich ogromne ilości i staram się mimo wszystko wybierać w bardziej uznanych tytułach czy cyklach. Wybór powieści Dumasa był dla mnie tym trudniejszy, iż spodziewałem się charakterystycznego dla tamtej epoki sposobu pisania. Zrażony pranymi do bólu lekturami szkolnymi z okresu rozbiorów byłem świadom, na co się piszę. Dodatkowo nadmienię, że renesans to jeden z moich ulubionych okresów zaraz po antyku. Nie przepadam za monarchią francuską, bo oni zawsze przasadzali z perukami i rajstopami, to jednak jest tam osoba Katarzyny Medycejskiej, której familię darzę wielkim sentymentem.

Książka odnosi się do czasów królowania Karola IX, czyli drugiego syna Katarzyny Medycejskiej. Zaczyna się w przededniu masakry w noc św. Bartłomieja, a kończy po zgonie Karola IX. Jest to typowa powieść spod znaku płaszcza i szpady, i poza historią najbliższej rodziny króla opisuje przygody dwóch wielmożów, hrabia Józef Bonifacy de Lerac de La Mole (hugenot) oraz hrabia Marc-Annibal de Coconnas (katolik). Panowie początkowo są wrogami, z czasem ich znajomość przeistacza się w czystą przyjaźń. Jak to w takich przypadkach mamy pełno intryg, spisków, zwrotów akcji, i oczywiście miłosnych wątków. Dla tych, którzy nie znają historii i nie wiedzą o co chodzi z nocą św. Bartłomieja tłumaczę - we Francji od dłuższego czasu panoszy się nowa religia protestancka. Jej zwolennicy są znienawidzeni wśród wielu francuskich wielmożów, jednak muszą się z nimi liczyć, gdyż niektóre wielkie rody również przeszły na nową religię. Przeciwnicy prostestatnów nie śpią. Wykorzystując zaślubiny protestanckiego króla Nawarry z katolicką siostrą Karola IX dokonują mordu na niczym niepodejrzewających gościach hugenockich przybyłych do Paryża na owo wesele. W zależności od wizji autora, Karol IX i jego matka mają różne spojrzenie na hugenotów. W powieści Dumasa są jednoznacznie przeciwko nowej religii i są wręcz motorem prowadzających niecny plan z nocy św. Bartłomieja w życie.

Autor tworzy główne wątki wokół przyjaźni wcześniej opisanych hrabiów oraz na osi Henryk, król Nawarry-Królowa Margot czy Karol IX-Katarzyna Medycejska. Bohaterowie przeplatają wątki między sobą, stąd też na porządku dziennym są romanse współmałżonków, na które inni przymykają oczy (mnogość wątków miłosnych). Dochodzi do taki fars, że Henryk razem z Margot pomagają ukrywać swoje romanse, tak dla wyższego dobra, którym jest możliwość uzyskania w przyszłości korony Francji. Przeciwko sobie mają Karola IX, który Henryka hugenota po prostu nienawidzi i początkowo chciałby go zgładzić, ponadto Henryka III (znany z tego, że był krótko królem Polski), jego młodszy brat - pominięty w sukcesji, Katarzyna Medycejska, która chce, aby ostatnie słowo należało do niej oraz wielu wielmożów katolickich, którym król protestant po prostu nie leży na sercu. Jest to doskonały obraz dworu, na którym bohaterowie codziennie walczą o życie. W użycie wchodzi broń palna, broń biała, kusze i łuki, wszelkiego rodzaju trucizny - zatrute rękawiczki, książki i pachnidła. Wszystko co pozwoli pozbyć się znienawidzonego wroga.

W przeciwieństwie do powieści Gortnera, Katarzyna Medycejska została tutaj przedstawiona jako niezwykle okrutna kobieta, nieznająca litości i nie cofająca się przed niczym, aby osiągnąć wyznaczony cel. Z moich krótkich badań wynika, że Dumas przedstawia najbardziej surowy opis Medyceuszki. Wiele jej można zarzucić, zwłaszcza jeśli się zapoznać z relacją prostego ludu, jednak ostatecznie nie była taką wredną wiedźmą, jak ją rysują. Znacznie pomniejszono wątek dotyczący wiary w okultyzmy i magię. Jest tylko kilka scen, gdzie Katarzyna każe sobie odczytać horoskopy, i miło było słyszeć, że sama potrafi przyrządzać perfumy... i trucizny. Z resztą sama Margot została pokazana jako wierna swojej miłości, w rzeczywistości historia pisze o niej jako nierządnicy królewskiej - a jeden z głównych bohaterów powieści - La Mole był faktycznie jej kochankiem (jednym z wielu). Karol IX z kolei był chorowity od dziecka, do tego z podejrzeniem choroby umysłowej. Książę Gwizjusz z kolei przedstawiony był w dość pozytywnym świetle, a był to przecież człowiek przeciwny dynastii Walezjuszy, którego ród miał prawo do tronu po Henryku, królu Nawarry.

Z uwagi na czasy, w których powieść powstała, i język którym się wtedy posługiwano powieść się czyta bardzo ciężko. Dopiero gdzieś po stronie numer 150, gdy już przyzwyczaiłem się do dialogów, poszło gładko. Jest to opowieść godna polecenia. Poza głównymi wątkami mamy ciekawe opisy ówczesnego Paryża. Ponadto możemy zapoznać się z polityką Francji, sposobem postępowania z ludźmi, więźniami i w końcu dowiedzieć się trochę na temat spisków, tortur i egzekucji, których w powieści było kilka.


Więcej książek na półce: Europa w koronie

Medicus - historia chłopca, który chciał zostać lekarzem
Schizma - rozłam w łonie Kościoła
Wład Palownik, prawdziwa historia Drakuli
Biała królowa, tom I cyklu Wojny kuzynów
Władczyni rzek, tom III cyklu Wojny Kuzynów
Czerwona królowa, tom II cyklu Wojny Kuzynów
Córka Twórcy Królów, tom IV cyklu Wojny Kuzynów
Biała księżniczka, tom V cyklu Wojny Kuzynów
Klątwa Tudorów, tom VI cyklu Wojny Kuzynów
Wieczna księżniczka, tom I cyklu Powieści Tudorowskie
Kochanice króla, tom II cyklu Powieści Tudorowskie
Dwie królowe, tom III cyklu Powieści Tudorowskie
Błazen królowej, tom IV cyklu Powieści Tudorowskie
Kochanek dziewicy, tom V cyklu Powieści Tudorowskie
Uwięziona królowa, tom VI cyklu Powieści Tudorowskie
Grzechy rodu Borgiów
Mikael Karvajalka
Mikael Hakim
Sekret Tudorów
Spisek Tudorów
Przysięga królowej - Historia Izabeli Kastylijskiej
Siódme życie markiza de Sade
Wyznania Katarzyny Medycejskiej
Barbara i król. Historia ostatniej miłości Zygmunta Augusta
Księżna Mediolanu
Królowa Margot
Żelazne damy
Damy ze skazą. Kobiety, które dały Polsce koronę
Damy polskiego imperium
Korona śniegu i krwi
Damy złotego wieku
Ostatnia żona Tudora. Poskromienie królowej
Wersal. Prawo krwi
Potomek Tudorów
Kösem. Matka sułtanów
Katarzyna Wielka. Gra o władzę

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01