Dziewiąty Legion, tom I trylogii Rosemary Sutcliff

Dziewiąty Legion, tom I trylogii Rosemary Sutcliff

Dziewiąty legion wyruszył na podbój północnej Brytanii, jednak słuch po nich zaginał. Do dziś nie udało się odnaleźć śladu po żołnierzach. Sutcliff rozpoczyna swój cykl Orzeł od poszukiwań tego legionu. Wysyła syna jednego z centurionów w niebezpieczną podróż poza mur Hadriana.

Kategoria // Europa antyczna    04/06/2012    czytany 17371 razy    Autor //    Ocena: 4/6
Dziewiąty Legion, tom I trylogii Rosemary Sutcliff

Rosemary Sutcliff urodziła się w 1920 roku jako córka oficera marynarki wojennej Imperium Brytyjskiego. Z powodu problemów zdrowotnych zajęła się malarstwem i pisaniem. Za swoje dokonania została odznaczona m.in. Orderem Oficera Imperium Brytyjskiego oraz Orderem Komandora Imperium Brytyjskiego. Zmarła w 1992 roku w wieku 72 lat pozostawiając po sobie ponad sześćdziesiąt napisanych książek. W tym cykl Orzeł, o którym pragnę się tutaj rozpisać.

Pisarka zajmowała się głównie tworzeniem historii dla młodzieży, co jest wyraźnie wyczuwalne podczas czytania Dziewiątego Legionu, jak i pozostałe tomy tej trylogii. Cykl Orzeł składa się z dziewięciu tomów. Niestety w Polsce wydano tylko trzy z nich tworząc trylogię Rosemary Sutcliff. Książki są bardzo ładnie wydane, w grubej oprawie, ze świetnym motywem centuriona na okładce (ze zdjęć z tej samej sesji fotograficznej korzystała Książnica przy tworzeniu okładek do cyklu Orły Imperium). Młodzieżowy charakter serii zdradzają wciskane pomiędzy tekst rysunki mające chyba na celu zniechęcenie czytelnika niż zobrazowanie wydarzeń. W pierwszym tomie jest ich kilka (ilustracje C. Walter Hodges), i jako tako można je pominąć, natomiast w kolejnych tomach jest ich więcej (ilustracje Charles Keeping). Miałem czasem wrażenie, że powciskano je jako zapychacz. Każda książka jest również poprzedzona mapką i opisem sytuacji w obecnych czasach. Wszystkie tomy wydane w Polsce nie wiążą się bezpośrednio ze sobą, bowiem ich akcję rozdziela kilka pokoleń żyjących na wyspie Rzymian z rodu Akwillów. W pierwszym tomie bohater poszukuje tytułowego sztandaru legionu - złotego orła. W drugim tomie jego potomek pod "skrzydłami" tego orła tworzy legion złożony z ochotników, którzy wspierają rzymską armię. W trzecim tomie przyglądamy się historii potomków Akwili, próbujących zaadoptować się w nowych warunkach panujących na wyspie po opuszczeniu jej przez Rzymian.

Dziewiąty Legion został okrzyknięty jedną z najciekawszych przygodowo-historycznych książek XX wieku. Wydany w 1954 roku. Jego sprzedaż na świecie wynosi już ponad milion sprzedanych sztuk.

Oryginalnie seria składa się z 9 książek:

The Eagle of the Ninth (1954) - wydana w Polsce jako Dziewiąty Legion
The Silver Branch (1957) - wydana w Polsce jako Srebrna gałąź
Frontier Wolf (1980)
The Lantern Bearers (1959) - wydana w Polsce jako Niosący latarnie
Sword at Sunset (1963)
Dawn Wind (1961)
Sword Song (1997)
The Shield Ring (1956)
Three Legions (1980)

Tom pierwszy opowiada o wyprawie Marka Akwili, rzymskiego centuriona, który pragnie poznać historię zaginionego dziewiątego legionu oraz jego ojca, będącego jednym z centurionów. Legion ten wybrał się daleko poza mur Hadriana, gdzie miał walczyć z dzikimi ludami północy. Nigdy już nie wrócił.

Marek ranny podczas odpierania jednego z ataków dzikich zostaje wydalony ze służby z uwagi na swoje kalectwo. Postanawia zatem ze służącym, którego traktuje jak przyjaciela, wybrać się na północ pod przebraniem greckiego medyka, aby poznać historię legionu jego ojca. Wiedza jaką zdobył potwierdziła tylko jego przypuszczenia. Ale odkrył również, że może zmazać hańbę legionu ojca odszukując i zabierając na terytorium rzymskie proporzec Dziewiątego Legionu.

Na podstawie powieści nakręcono film The Eagle w reżyserii Kevina Macdonalda. W rolach głównych Channing Tatum, Jamie Bell, Donald Sutherland, Mark Stron. Adaptacja znacznie odbiega od oryginału. Fabuła filmu uległa spłaszczeniu i skróceniu, a finał w charakterystyczny dla amerykańskich produkcji przekształcono w happy end.

Zobacz także:


Więcej książek na półce: Europa antyczna

Turms, nieśmiertelny
Okręt Rzymu, tom I cyklu Władcy mórz
Kapitan Rzymu, tom II cyklu Władcy mórz
Władca Rzymu, tom III cyklu Władcy mórz
Dziewiąty Legion, tom I trylogii Rosemary Sutcliff
Srebrna gałąź, tom II trylogii Rosemary Sutcliff
Niosący latarnie, tom III trylogii Rosemary Sutcliff
Zapomniany Legion
Srebrny Orzeł
Orły Imperium, tom I
Orły Imperium, tom II - Podbój
Orły Imperium, tom III - Polowanie
Orły Imperium, tom IV - Orły i wilki
Orły Imperium, tom V - Pościg
Orły Imperium, tom VI - Przepowiednia
Orły Imperium, tom VII - Rebelia
Orły Imperium, tom VIII - Centurion
Orły Imperium, tom IX - Gladiator
Orły Imperium, tom X - Legion
Nieustraszony trybun, tom I cyklu Waleriusz
Tajemnica Królestwa, tom I Trylogii Rzymskiej
Trybun Rzymu, tom I cyklu Wespazjan
Kat Rzymu, tom II cyklu Wespazjan
Tom I sagi o nieustraszonych wikingach - Zaprzysiężeni: Skarb Attyli
Tom II sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Wilcze Morze
Tom III sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Biały kruk
Tom IV sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Smoczy łeb
Tom V sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Krwawy topór
Pierwsze Damy antycznego Rzymu

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01