Trybun Rzymu, tom I cyklu Wespazjan

Trybun Rzymu, tom I cyklu Wespazjan

Jeszcze przed wydaniem pierwszego tomu zainteresowałem się nowym cyklem wydawniczym Rebisu. Wespazjan, bo o nim mowa - to zapowiedziany na siedem tomów cykl opowiadający historię i drogę do władzy jednego z ważniejszych rzymskich cesarzy.

Kategoria // Europa antyczna    12/12/2012    czytany 7786 razy    Autor //    Ocena: 4/6
Trybun Rzymu, tom I cyklu Wespazjan

Wespazjan - zapewne każdy kojarzy to imię, choć nie do końca wie kim był. Titus Flavius Vespasianus zapoczątkował dynastię Flawiuszów na tronie cesarskim. Sam został cesarzem dopiero w wieku 60 lat, a po nim na tronie zasiadali dwaj jego synowie. Cykl ten zainsteresował mnie podwójnie. Po pierwsze, jestem wielkim miłośnikiem tego typu tematyki, choćby tylko fikcją była, po drugie - czytam podobny cykl z Wespazjanem jako postacią drugoplanową - Orły Imperium. Będzie co porównywać, gdy Fabbri zaprowadzi Wespazjana do Brytanii. 

Robert Fabbri jest wielkim miłośnikiem antycznego Rzymu. do Napisania pierwszego tomu przygotował się bardzo starannie. Cały cykl rozplanował na siedem tomów. Obecnie w Polsce wydano już dwa. Autor we wstępie przedstawia narodziny młodego Wespazjana, ale tak naprawdę swoją przygodę rozpoczyna w 25 r. n.e., gdy Wespazjan ma już 16 lat i jest typowym rolnikiem na wsi. Zajmuje się oczywiście prowadzeniem ogromnego folwarku rodziców, i nie myśli o karierze w służbie Rzymu. Sprawy jednak nabierają tempa, gdy do domu wraca jego starszy brat Sabinus - obecnie zaprawiony w bojach trybun rzymski. Wespazjan pod wrażeniem osiągnięć brata postanawia wybrać się z rodziną do Rzymu, gdzie obaj szybko zostają wplątani w polityczną grę o władzę. I tak Wespazjan trafia szybko do armii, gdzie zaczyna piąć się po szczeblach kariery.

Podejrzewam, że Fabbri mógł się nieco wzorować na telewizyjnym serialu HBO - Rzym. Czytając jego opisy miasta, ma się nieodparte wrażenie, że wygląda ono dokładnie tak samo jak w serialu. Ma to swoje zalety, gdyż uważam, że przedstawienie epoki w serialu było idealne, zatem wzorce Fabbriego są poprawne. Jego Rzym posiada wszelkie cechy typowe dla ówczesnych czasów - brutalność, rozpustę, dekadencję. Natomiast mniej cieszy mnie fakt, że autor luźno interpretował fakty. I tak właśnie w “posłowiu” dowiadujemy się, że wiele faktów w książce zostało mocno naciąganych. Zasadniczo sprowadza się to do tego, że jedynymi zgodnymi z faktami są imiona głównych bohaterów, oraz to, że Rzym był stolicą Imperium. Bardzo dosadnie Fabbri opisał wuja Wespazjana, senatora będącego jakże kolorowym przykładem zepsucia wyższych sfer Rzymu.

Dla miłośników epoki ta książka to rarytas. I w pełni mogę polecić jako pozycję obowiązkową. Tym bardziej, że kolejne tomy będą się pokrywać z wydarzeniami opisanymi w Orłach Imperium Simona Scarrowa. Tego już nie mogę się doczekać. Nie wiem na ile Fabbri opierał się na powieści Scarrowa, ale zaintrygował mnie jeden tekst odnośnie walki z mieczem na koniu. Młody Wespazjan wypowiadał się z zainteresowaniem o takim sposobie walki, pomimo że nie cieszy się zainteresowaniem wśród legionistów. Scarrow w swoje pierwszej powieści opisał jak Wespazjan walczył u boku swoich legionów z Brytami, właśnie na koniu. Przypadek?

Styl Fabbriego pozostawia wiele do życzenia. Autor pisze bardzo nierówno. Przeplata ciekawe intrygi z nudnymi opisami, tudzież dodaje brutalne sceny zabójstw czy po prostu obrazuje niewybredne metody tortur, że aż włosy dęba stają. Miejscami czuć opisywane zapachy, np. mocz, pot, kał, ścieki metropolii. Niemniej autor odrobił zadanie domowe na piątkę z plusem, gdyż powieść czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Minusem mogą być dialogi, miejscami są nudnawe i bardzo infantylne. Wespazjan pretenduje do roli wesołego gostka, co chyba autor wyczytał w księgach historycznych - rzekomo był najzabawniejszym cesarzem - ale mu jakoś nie wyszło na kartkach.

Powieść na pewno zainteresuje miłośników epoki. Przymykając oko na spore rozbieżności można się bawić historią młodego Wespazjana. Mam nadzieję, że autor będzie stosować mniej takich uników i wypaczeń w późniejszych tomach, gdy będzie mieć pod ręką więcej tekstów źródłowych. Sama książka wydana jest w stylu rebisowym - twarda oprawa, obwoluta. Idealnie się prezentuje na półce.


Więcej książek na półce: Europa antyczna

Turms, nieśmiertelny
Okręt Rzymu, tom I cyklu Władcy mórz
Kapitan Rzymu, tom II cyklu Władcy mórz
Władca Rzymu, tom III cyklu Władcy mórz
Dziewiąty Legion, tom I trylogii Rosemary Sutcliff
Srebrna gałąź, tom II trylogii Rosemary Sutcliff
Niosący latarnie, tom III trylogii Rosemary Sutcliff
Zapomniany Legion
Srebrny Orzeł
Orły Imperium, tom I
Orły Imperium, tom II - Podbój
Orły Imperium, tom III - Polowanie
Orły Imperium, tom IV - Orły i wilki
Orły Imperium, tom V - Pościg
Orły Imperium, tom VI - Przepowiednia
Orły Imperium, tom VII - Rebelia
Orły Imperium, tom VIII - Centurion
Orły Imperium, tom IX - Gladiator
Orły Imperium, tom X - Legion
Nieustraszony trybun, tom I cyklu Waleriusz
Tajemnica Królestwa, tom I Trylogii Rzymskiej
Trybun Rzymu, tom I cyklu Wespazjan
Kat Rzymu, tom II cyklu Wespazjan
Tom I sagi o nieustraszonych wikingach - Zaprzysiężeni: Skarb Attyli
Tom II sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Wilcze Morze
Tom III sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Biały kruk
Tom IV sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Smoczy łeb
Tom V sagi o wikingach - Zaprzysiężeni: Krwawy topór
Pierwsze Damy antycznego Rzymu

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01