Alien Timeline: Rola korporacji w tle do trylogii

Kategoria // Felietony i artykuły    piątek // 04/08/2014    czytany 2447 razy    Autor //
Alien Timeline: Rola korporacji w tle do trylogii

Od zawsze chciałem sobie ułożyć w głowie wszystkie wydarzenia, o których mowa w filmach Obcy 1-3. Pomimo, że nie planowane od razu, stanową swojego rodzaju trylogię opowiadającą o przygodach Ripley. Zebrałem wszystkie ważniejsze informacje z filmów i wywiadów twórców. Oto co wyszło.


Filmy przedstawiają tylko główne założenia świata "Obcego", ale nie ma w nich informacji na temat powstania korporacji, sytuacji politycznej i społecznej na Ziemi. Na szczęście autorzy filmu opracowali wiele z tym założeń i choć nie pojawiły się w filmie, to chętnie dzielili się nimi w udzielanych wywiadach. Inne ciekawe smaczki można było wywnioskować z rysunków koncepcyjnych lub materiałów i scen wyciętych zamieszczonych na DVD/BD.

Chciałbym tutaj zająć się opisywaniem wydarzeń z tła w latach od 2031 (budowa bazy kosmicznej na Księżycu) do 2179.

W 2031 na Księżycu rozpoczyna się budowa pierwszej ziemskiej kolonii Luna. W niej, w 2092 roku rodzi się Elen Ripley. Wiemy, że kilka lat później zbudowano pierwszy silnik FTL (statek zdolny do podróży międzygwiezdnej w roku 2034), co znacznie przyśpieszyło kolonizację pozostałych planet Układu Słonecznego - na Marsie, Tytanie, Thedusie oraz Torinie Prime - pierwszej planecie, która okazała się posiadać zdolną do podtrzymywania życia atmosferę okazała się planeta GJ-667cc. Rozpoczyna się złota era kolonializmu. Ludzie będący teraz pewni, że sami są w kosmosie, szybko rozszerzają swoją obecność na odległe systemy w imieniu potężnych ziemskich korporacji, które około 2100 roku posiadają władzę równą lub większą niż ziemskie rządy.

W 1984 Ridley Scott tłumaczył dwuczłonową nazwę korporacji Weyland-Yutani (wtedy mówiono o niej jeszcze Weylan-Yutani), która mogła wyniknąć z połączenia dwóch firm działających na różnych polach, uzupełniające się zakresem działań - np. jedna inżynieryjna, a druga o profilu biochemicznym. Na dodatek firmy te miałby mieć siedziby na dwóch odległych krańcach planety, co podkreślałoby ich globalny charakter.

Motto obu firm miało podobny sens, co by świadczyło, że jednak działały na tym samym polu, a wszystkie swoje zasoby poświęcały na rozbudowę pozaziemskich kolonii i terraforming. Weyland Industries koło roku 2030 szczyciło się mottem - "Building a better future". Bliżej roku 2093 Weyland występowało już jako korporacja (Weyland Corp.). Wynikiem tego mogło być "połknięcie" Borgia Industries. Wówczas określało się mottem - "Building Better Worlds", co wskazywało już na terraforming odległych planet i budowę nowych siedzib dla rosnącej w siłę populacji. W tym czasie korporacja, często nazywana po prostu "firmą" specjalizowała się w holografii, kolonizacji, budowie napędów FTL, medycynie, energii, elektronice, terraformingu, ochronie (organizowało już prywatną armię) oraz cybernetyce.  Firma posiadała zasoby umożliwiające budowę androidów, statków kosmicznych, przedłużania życia, budowy nowych kolonii na nieprzyjaznych ciałach niebieskich.

W 2032 Weyland wchłonął wielkie korporacje: Northrop Grumman, Boeing, BAE Systems oraz Lockheed Martin, a później wspomnianą wcześniej Borgia Industries.

Yutani szczyciło się mottem "Moving human capitol beyond tomorrow", co by oznaczało, że firma rywalizowała na polu kolonizacji z Weylandem. W bliżej nieznanej przyszłości (pomiędzy 2093 a 2122 rokiem, już po śmierci Weyland'a) korporacja Weyland łączy się z Yutani - najprawdopodobniej poprzez wrogie przejęcie, łącząc dwie wielkie firmy pod szyldem Weyland-Yutani oraz znanym już mottem "Building Better Worlds".

W 2089 roku ekspedycja Elizabeth Shaw i Charliego Holloway odkryła mapę przedstawiającą gwiezdną konstelację. Dzięki zainteresowaniu Petera Weylanda udało się sfinansować pierwszą gwiezdną ekspedycję. Statek obsadzony załogą dotarł do planety oznaczonej LV-223 w 2093 roku.

Podczas projektowania scenerii do filmu "Alien" Ron Cobb i John Mollo opracowali tło historyczne dla Ziemi i firmy. W swojej wizji przedstawiają Ziemię jako politycznie skłóconą w skutek braku podstawowych surowców, .im. ropy, gazu. Ekonomia załamała się w skutek ciągle nakładanych embarg oraz wojen. Duże zmiany zaszły pod koniec 21 wieku, kiedy Wielka Brytania zawiązała bliski sojusz z Japonią i tuzinem pomniejszych państw w celu utworzenie Trzeciego Światowego Mocarstwa.

W czasach dominacji Trzeciego Światowego Mocarstwa międzyplanetarny handel i górnictwo przeżywają okres rozkwitu począwszy od 2088 roku. Przyśpiesza kolonizacja Marsa i Tytana. W "Prometeuszu" (2093 rok) można było zobaczyć, że budowa kolonii na Marsie trwała w najlepsze. W odwecie kraje obu Ameryk łączą się w 2104 roku w potężnego ekonomicznego giganta. Wtedy jednak potężne korporacje jak Weyland-Yutani już panoszą się po galaktyce w najlepsze, rozwijając się i rozbudowując infrastrukturę, flotę oraz armię.

Ron Cobb zaprojektował flagę dla United Americas (Zjednoczonych Ameryk), na której widać czerwone poziome paski z jedną dużą gwiazdą na czarnym tle.

Około 2106 roku na Torin Prime wybucha powstanie, w którym udział biorą Dallas Koblenz Arthur (późniejszy kapitan Nostromo) oraz Dennis Monroe Parker (późniejszy główny mechanik Nostromo). Parker dostał się do niewoli i odzyskał wolność dopiero w momencie zakończenia powstania i wyzwolenia Torin Prime. Powstanie trwa dwa lata, bohaterowie dostępują zaszczytów, ale Parker rezygnuje z pracy w wojsku i wraca na Ziemię. Dallas awansuje na kapitana i otrzymuje dowództwo na UAS Archangel. Jego misja trwa do 2109, kiedy to statek zostaje zniszczony na orbicie Thedusa. Życie traci ponad 15 tysięcy ludzi. Dallas zostaje wydalony ze służby.

W tym samym roku Samuel Brett kończy szkołę techniczną i zostaje przyjęty do Weyland-Yutani i obsadzony na statku USCSS Corazon Oscuro jako asystent głównego mechanika. W 2115 przenosi się na USCSS Otago. W tym samym roku Ripley zatrudnia się w Weyland-Yutani i również odbywa staż na kilku statkach. Oboje trafiają na Nostromo w 2120 lub 2121.

W 2116 zostaje zbudowany USCSS Nostromo, a w 2120 Dallas otrzymuje dowodzenie statkiem.

W jednym z wywiadów Scott nakreślił prawdopodobną politykę korporacji, które poza eksplorowaniem galaktyki i wydobywaniem cennych złóż miałby posiadać tajną dyrektywę mówiącą o pierwszorzędności zdobywania wiedzy i nowych (obcych) technologii, gdyby udało się takie odkryć. Oczywiście dyrektywa nie przewidywała napotkania obcej rasy, ale jasne jest, że w przypadku napotkania jednego obcego osobnika - chciała by go mieć do badań. Byłoby to zapewne priorytetem, a także przejawem ludzkiej ciekawości, aby taki obiekt schwytać żywcem.

W końcu gdy Nostromo rusza w swoją misję (w roku 2121), rozpoczyna się fabuła filmu "Alien": Sonda firmy odbiera sygnał z rozbitego statku i zgłasza go do centrali. Centrala przesyła rozkaz zbadania sygnału do Nostromo - będącego najbliżej statku firmy. Ridley tłumaczył pojawienie się Asha na pokładzie statku, jako zabezpieczenia, które wprowadzono, aby przypilnować interesów firmy - pojawił się on na statku tuż przed odlotem Nostromo z ładunkiem z planety Thedus, w zamian za oficera naukowego. W przyszłości przedstawionej w filmie, akty piractwa (także ze strony konkurentów) mogłyby być dość częste, a posiadanie członka załogi będącego kompletnie oddanym firmie zapewniałoby bezpieczeństwo sprzętu i ładunku cenniejszego niż ludzka załoga. Możliwe jest, że Ash został z premedytacją zaokrętowany na Nostromo w efekcie odkrycia tajemniczego sygnału, a sam statek skierowany tam właśnie po to, aby odkryć jego pochodzenie.

Wydarzenia z filmu są dobrze znane, szkoda przytaczać w streszczeniu. Pytanie tylko jak wytłumaczono kosmiczny złom krążący po orbicie planety, gdy pojawiły się na niej statki kolonizacyjne z Ziemi w roku 2159, oraz dlaczego nie zidentyfikowano sygnału z obcego statku?

Odnośnie samego sygnału, Scott wyjaśnił to tak , że na planecie nastąpiło trzęsienie ziemi połączone z erupcją wulkanu, które uszkodziło statek lub nadajnik. Z drugiej strony, w scenach usuniętych można znaleźć info, że sygnał wyłączył Dallas po dotarciu na statek.

W roku 2159 zostaje założona kolonia na księżycu LV-426, zwanym teraz Acheron.

"Aliens", którego akcja rozpoczyna się 2179 roku (57 lat później), kontynuuje wydarzenia z "Aliena". Przebudzona Ripley zdaje raport z wydarzeń na Nostromo i LV-426. Zostaje wysłana na planetę razem z Colonial Marines, aby zbadać tajemnicę zerwanej łączności z kolonią. Misja sponsorowana jest przez Weyland-Yutani, a na statek zostaje zaokrętowany Bishop - nowej generacji android, który mam przypilnować interesów firmy. Fakt, że firma tak śmiało sobie poczyna odnośnie misji ratunkowej, wysyła tam swojego androida i "oficera politycznego" świadczy o tym, że miała ogromny wpływ na rządy Ziemi, a także na wojsko, które wydawało się wypełniać co do joty jej rozkazy.

Akcja "Alien3" kontynuuje niemal bezpośrednio fabułę z "dwójki". Ripley dostaje się na kolonię karną Fiorina 161 po tym, jak na statku Sulaco wybuchł niebezpieczny pożar, a jej kapsuła została wystrzelona razem z dwójką ocalałych załogantów.

Kolonia karna informuje Ziemię o rozbiciu się kapsuły z Ripley. Po otrzymaniu tej informacji Weyland-Yutani wysyła kolejny statek z marines, ekipą i androidem Bishopem w celu wydobycia z Ripley i przejęcia Xenomorfa. 

 

Zobacz również kultowe statki ze świata obcego

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01