Kultowe statki: Farscape

Kategoria // Felietony i artykuły    piątek // 08/09/2013    czytany 3412 razy    Autor //
Kultowe statki: Farscape

Jeden z ciekawszych projektów scifi w historii tv zasługuje na oddzielny wpis z serii Kultowe Statki. Mam tu na myśli bardzo popularny w latach 1999-2003 serial Farscape (po naszemu Ucieczka w kosmos).


Ten produkowany przy współpracy z The Jim Henson Company serial science-fiction zdobył rzesze fanów. Ostatecznie, pomimo ogromnej widowni, został poświęcony, aby Stargate SG-1 mógł trwać dalej. Nie było wówczas, jak to tłumaczyła stacja SciFi, kasy aby jednocześnie finansować dwie ogromne produkcje. Nic straconego – Farscape okazał się później górą. Dwójka głównych bohaterów przeszła do SG-1 pod koniec serialu i dokonała zemsty, powoli obniżając poziom. Zemsta się dokonała ;)

Statki w Farscape były dość nietypowe. Przede wszystkim pomysł żywych mechaniczno-biologicznych hybryd, który oczywiście nie był oryginalny, został ukazany naprawdę ciekawie. Po drugie – wprowadzono dwie prące do wojny rasy, których statki również budziły podziw. Poniżej opisuję najlepsze, według mnie, statki serialu.

Scarran Dreadnought

Krążownik, Imperium Scarran

Będące podstawą floty Imperium Scarran drednoty to potężne jednostki przewożące małą armię oraz zastępy mniejszych statków. Przystosowany do dalekich podróży, miał stanowić ruchome centrum dowodzenia i bazę dalekiego zasięgu.

Drednot był niemal dwa razy większy niż krążownik Rozjemców. Jednak w bezpośredniej bitwie ze statkami Rozjemców okazywały się słabsze, ze względu na wielkość (łatwy cel), zwrotność i słabsze uzbrojenie.

Długość statku to 3400 metrów, szerokość i wysokość około 1000 metrów. Załoga – 20 tysięcy, pasażerów – około 500.

dreadnought

 

Decimator

Okręt flagowy Imperium Scarran

Decimator był okrętem przeznaczonym, jako środek transportu Imperatora i wysokich notabli Imperium. Pojawił się w momencie rozpoczęcia wojny skarrańsko-rozjemczą. Nie wiadomo jednak czy był jedynie prototypem, czy zarezerwowanym pojazdem dla kręgów władzy.

Uzbrojenie statku wydaje się być mocniejsze niż skarrańskich krążowników. Wiadomo na pewno, że został wyposażony w broń nuklearną oraz niezwykle czułą aparaturę.

decimator

 

Command Carrier

Krążownik, Rozjemcy

Krążowniki zwane Command Carrier służyły za mobilną bazę dla sił Rozjemców. Statki były również domem dla rodzin oficerów. Niektórzy rodzili się na statkach i przeżywali całe życie. Statek mieścił łącznie około 50 tysięcy ludzi, potrafił przenieść 700 ton ładunku. Poza tym w hangarach przewoził myśliwce i transportery wojskowe. Statek wyposażony był w ogromne działa na ruchomych wysięgnikach (4 sztuki o zasięgu 180 stopni), dwie wyrzutnie torped, ponadto 200 obrotowych wieżyczek. W bezpośrednim starciu zwykle nie miały sobie równych. Długość statku to około 1500 metrów.

Każdemu krążownikowi zwykle towarzyszyła flota mniejszych jednostek zabezpieczających teren.

command

 

Prowler

Myśliwiec, Rozjemcy

Wielozadaniowy myśliwiec Rozjemców, niezwykle rozpowszechniony. Stanowi podstawę floty przewożonej przez krążownik.

Są to statki krótkiego zasięgu, używane do eskorty, przechwycenia oraz kosmicznych bitew, transport żołnierzy i cywilów.

Funkcja pilota w flocie Rozjemców to bardzo zaszczytne stanowisko.

prowler

 

Farscape-1

USA

Moduł testowy programu Farscape. Zupełnie niespodziewanie moduł został wciągnięty do tunelu podprzestrzennego, który zawlókł go w samo serce Niezbadanych Terytoriów.

Przez mieszkańców po drugiej stronie galaktyki uważany za zbyt prymitywny by latać.

Używając technologii organicznej, Crichton poprawił jego osiągi I sprawił, że stał się modułem wielozadaniowym.

farscape

 

Penetrator

Luxanie

penetratorWielozadaniowa jednostka Luxan. Ten mały, dobrze uzbrojony statek przewoził do dwudziestu komandosów.

Statek mógł latać zarówno w przestrzeni kosmicznej jak i w atmosferze planet. Wyposażony w silnik FTL, mógł również szybko pokonywać większe odległości.

Wyposażony w dwa potężne działka pulsacyjne zamontowane na ruchomych skrzydłach. Ponadto posiada charakterystyczny dla statków Luxan system maskowania kadłuba, który sprawiał, że statek wyglądał na niewidoczny.

 

Lo’La

Luxanie

lolaStary luxański statek klasy Eradicator, odnaleziony przez załogę Moyi. Nazwany na cześć żony D’Argo.

Statek może być sterowany tylko przez Luxan. Jest większy niż standardowy statek transportowy, ale mniejszy niż rozjemczy prom. W jego wnętrzu zmieści się do piętnastu osób. Długość statku to 12 metrów.

Statek wyposażony jest w pole maskujące. Wyposażony jest w działko plazmowe. Może latać zarówno w przestrzeni kosmicznej jak i w atmosferze planety.

Statek został zniszczony podczas wojny Scarran z Rozjemcami.

 

Talyn

Hybryda Leviathana, Rozjemcy

Jeden z lepszych pomysłów na statek od początku scifi. Biologiczno-mechaniczna hybryda stworzona przez Rozjemców, jako broń do walki ze Scarranami. Statek wyposażony w potężne działko mógł zetrzeć w pył nawet sporej wielkości statek.

Statek zdolny do samodzielnego myślenia, zaprojektowany jednak tak, aby żyć w symbiozie z pilotem Rozjemcą, połączonym za pomocą zdalnego przekaźnika. Statek mógł przewozić załogę kilku osób oraz mniejsze statki.

Talyn był emocjonalnie niestabilny, co objawiało się wieloma problemami oraz z nadużywaniem siły, jaką posiadał (siły ognia). Poza głównym działem posiadał również inną broń zewnętrzną, także wewnątrz – na wypadek potrzeby odpierania abordażu.

Żył w symbiozie ze zbiegłym kapitanem Rozjemców – Bialar’em Crais’isem.

Prototyp nazwany na cześć ojca Aeryn Sun.

Pierwsze projekty Talyna zakładały, że miał posiadać również działko na dole kadłuba. Później jednak z tego pomysłu zrezygnowano. W jednej z alternatywnych komiksowych historii pojawił się dorosły Talyn złączony z Ka D’Argo. Wydawał się całkowicie zrównoważony. Na jego grzebiecie wyrosły dwa dodatkowe działka.

talyn

 

Moya

Leviathan, organiczny statek transportowy, niezrzeszony

Moya jest przedstawicielem rasy mechaniczno-biologicznych statków zwanych Leviatanami. Statki te zostały stworzone przez starożytną rasę „Inżynierów”, która ewoluowała poza cielesną powłokę i skryła się z dala od inteligentnych form życia. Moya jest stosunkowo młodym Leviatanem. Gdy pojawił się na niej John Crichton miała zaledwie 23 cykle.

Leviatany początkowo były statkami przeznaczonymi wyłącznie do transportu i nie posiadały świadomości. Jednakże „Inżynierowie” nadali im świadomość, możliwość stanowienia oraz rozmnażania się. Leviatany od zawsze były istotami nastawionymi pokojowo, nie posiadały również broni.

Aby statek był efektywny potrzebny jest przedstawiciel rasy robakowatych Pilotów, który zespala się ze statkiem za pomocą biologicznych więzi będącej już nierozerwalną. Piloci w swoim naturalnym środowisku są istotami długowiecznymi i jedynie śmierć statku może zakończyć ich istnienie. Jednak ponoszą to ryzyko, aby opuścić swoją planetę i wybrać się do gwiazd.

Statek został uprowadzony przez Rozjemców i został poddany eksperymentom, w skutek których Moya miała urodzić zmodyfikowany statek wojenny do floty Rozjemców.

Moya była w stanie przewozić mniejsze jednostki oraz całkiem sporą załogę. 

moya

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01