Kultowe Statki: Stargate (SG-1, Atlantis, Universe)

Kategoria // Felietony i artykuły    piątek // 04/08/2014    czytany 6444 razy    Autor //
Kultowe Statki: Stargate (SG-1, Atlantis, Universe)

Gwiezdne Wrota to kawał historii współczesnej telewizji i bardzo udane science-fiction. Saga doczekała się (poza filmem kinowym) czterech seriali i kilku filmów na DVD. Czas przypomnieć sobie te najlepsze jednostki kosmiczne, których udział w niejednej bitwie jeżył głos na głowie szarego Tau'ri.


anubisship

Statek Anubisa to zupełnie nowa jakość we flocie Goa'uldów. Wszedł do użycia około roku ziemskiego 2003. Zaprojektowany jako latająca forteca dla floty Anubisa. Wiadomo o istnieniu dwóch takich jednostek, oba zniszczone przez drużyny SG.

Średnica: 2000 metrów, załoga: 1500 osób

 

danieljackson

Nowa klasa okrętów flagowych Asgardu nosiła nazwę na cześć Daniela Jacksona. Pierwszym statkiem dowodził osobiście Najwyższy Dowódca Floty Asgardu - Thor. Podstawowym przeznaczeniem jednostki były badania, jednak statek ten później był seryjnie produkowany jako wojenny, mający przeciwstawiać się rosnącej potędze Anubisa.

Wymiary: 300x200 metrów, załoga: 1 asgard

 

destiny

Przeznaczenie (Destiny) to starożytny statek zbudowany i wysłany w misję eksploracji galaktyk ponad 50 milionów ziemskich lat temu. Pradawni (Lanteanie) zbudowali kilkanaście mniejszych zautomatyzowanych jednostek przeznaczonych do budowania i umieszczania na planetach gwiezdnych wrót. Destiny miał udać się ich śladem i badać odkryte światy. Pierwotnie Pradawni zakładali, że zasiedlą Destiny, gdy już odleci odpowiednio daleko od znanej galaktyki, jednak z powodu niespodziewanych planów, takich jak "wstąpienie" (ascendencja), Desitiny został zapomniany. Mimo wszystko statek kontynuował swoją podróż przez miliony lat. Dopiero Tau'ri udało się dostać na jego pokład, mimo że próbowali też tego naukowcy z z innych frakcji powstałych w galaktyce po obaleniu Goa'uldów.

Wymiary: 900x500 metrów, załoga: około 70 osób

 

prometheus

Prometeusz (Prometheus) był pierwszym statkiem dalekiego zasięgu zbudowanym przez Tau'ri. Należał do projektu X-303. Statek należał do Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Wykorzystywany był przez Biuro Biezpieczeństwa, a obsadzony przez pilotów USAF. Jako pierwszy ziemski statek wykorzystywał hipernapęd bazujący na technologii Asgardu. Ponadto jego osłony były darem od Asgardu (broń zainstalowana na statku była produkcji ziemskiej, ponieważ Asgard nie rozdawał technologii ofensywnych). Z kolei technologie teleportacyjne opierały się na wiedzy skradzionej Goa'uldom. Wszystkie niezbędne technologie do budowy statku dostarczono w podzięce za pomoc w walce z Replikatorami. Był również protoplastą późniejszych BC-304. Statek zniszczono w 2006 przy pomocy broni dostarczonej przez Ori.

Wymiary: 195x80x65 metrów, załoga: 115 osób

 

dedal

Statek znany pod nazwą BC-304 należał do klasy Daedalus (Dedal) od nazwy pierwszego wyprodukowanego statku. BC-304 był następcą prototypu X-303 Prometeusz. Był od niego większy i lepiej uzbrojony. Wyposażony również w dodatkowe technologie Asgardu jak transportery, ulepszone silniki hipernapędu oraz później broń plazmową (plasma beam weapon) do walki z Ori i Replikatorami w galaktyce Pegaza. Do 2009 roku zbudowano sześć statków: Daedalus, Odyssey, Korolev, Apollo, Sun Tzu oraz George Hammond. Po jednym z nich dostały Rosja i Chiny. Korolev został zniszczony w potyczce z Ori.

Wymiary: 450x95x75 metrów, załoga: ok 200 osób

 

oneil

Największy krążownik Asgardu, nowoczesna konstrukcja powstała do walki z Replikatorami ochrzczona została od nazwiska pułkownika O'Neilla. Później była to nazwa także całej klasy tych statków.

Statki były używane również do Walki z Goa'uldami, konkretnie Anubisem, który posiadł wiedzę jak zniszczyć stare jednostki Asgardu. Po zażegnaniu niebezpieczeństwa ze strony Replikatorów i Anubisa statki zostały rzucone na front walki z Ori.

Wymiary: 1500x700, załoga: brak danych

 

orion

Orion - statek Pradawnych ochrzczony tak przez majora Shepparda. Pierwotnie nazwany przez Lantean - Hippaforalkus był statkiem klasy Aurora, zbudowanym w galaktyce Pegaza i przeznaczonym do walki z Wraith. 

Istniało kilka wersji tej jednostki, różniły się długością i jakością uzbrojenia. 

Wymiary: 2200x500 metrów, załoga: 330 osób

 

hiveship

Statek Rój (Wraith Hive ship) to podstawowa jednostka floty Wraith oraz centralny ośrodek ich społeczności. Statki roje spełniały podobną rolę co latające miasta Lantean, na których mieszkały całe kolonie Widm.

Flota statków rojów składała się z około 60-ciu takich jednostek, ale były to jedyne tak zaawansowane statki w galaktyce, co dawało im pozycję niekwestionowanego lidera. Statki roje były w stanie pokonywać większe odległości (choć ich hipernapędy były prymitywne), a także mogły dowolnie lądować na planetach. Na ich pokładzie znajdowały się hangary, laboratoria, ale przede wszystkim komory hibernacyjne dla populacji, gdy ta nie miała co jeść. Statki roje mogły przewozić do 3 krążowników oraz sporą flotę myśliwców.

Wymiary: ponad 5 kilometrów długości, załoga: brak danych

 

ori

Statki Ori były typowymi krążownikami stworzonymi do walki w przestrzeni, ale także pełniły rolę transportu dla niezliczonej ilości wojowników. Były to najbardziej zaawansowane statki w galaktyce, pomimo faktu budowy nowoczesnych krążowników przez Asgard. Nie ma za wiele danych na temat tych statków, poza tym, że były wyposażone w super silne osłony, które udało się spenetrować dopiero naukowcom Asgardu. Posiadały także wielkie działo plazmowe mogące jednym strzałem niszczyć całe statki.

Wymiary: 1900x850, załoga: 500-1000 osób

 

hatak

Podstawową jednostką floty Goa'uldów były statki klasy Ha'tak. Statek spełniał dwie role - statku matki podczas desantów oraz jednostki bojowej, podczas walki z innymi lordami.

Jest to jeden z najpotężniejszych statków we flocie Goa'uldów, z wyjątkiem statku matki Apophisa i Anubisa. Jednakże w starciu ze statkami Asgardu, Ori czy klasy Dedal z floty Tau'ri, wypadały słabo. Po obaleniu reżimu Goa'uldów statki przejęli Jaffa, tworząc je podstawą swojej floty, tak samo jak Sojusz Lucian.

Wymiary: 700x650x315 metrów, załoga: ok 2000 osób (w tym żołnierzy desantowych Jaffa)

 

atlantis

Statek-miasto Pradawnych, zwanych również Lanteanami (od planety, na której osadzono Atiantis) to masywna jednostka o średnicy około 1 km. Statek został zbudowany na podstawie płatka śniegu i przypominał nowoczesne miasto z drapaczami chmur.

Najlepiej znanym miastem z floty pradawnych była Atlantyda (Atlantis) - prawdopodobnie najstarszy tego typu statek, który pradawni porzucili ponad 10 tysięcy lat wcześniej, ale wiadomo jest, że pradawni budowali również inne miasta w galaktyce Pegaza, ponieważ ich wraki można było odnaleźć w kilku miejscach.

Pierwszy statek-miasto został zbudowany przez Pradawnych kilka milionów lat temu i ostatecznie porzucony w galaktyce Pegaza. Jedno z miast - Atlantyda, zostało odkryte przez ludzi i przejęte. W skutek pięcioletnich zmagań udało się miasto przetransportować na orbitę Ziemi, gdzie pomogło walczyć w obronie planety przed inwazją Wraith.

Wymiary: średnica około 4000 metrów, wysokość około 900 metrów, załoga: brak danych

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01