Napęd Alcubierre'a

Kategoria // Felietony i artykuły    piątek // 28/01/2015    czytany 2820 razy    Autor //
Napęd Alcubierre'a

Coraz częściej w literaturze scifi pojawia się odniesienie do konkretnych, opracowanych przez fizyków hipotez dotyczących napędów nadświetlnych. W wydawanych obecnie cyklach "Star Carrier", "Odyssey One" czy "Man of War" natkniemy się na tajemniczy napęd Alcubierre'a. Co to właściwie jest?


Nadmienić należy, że pomysł na podróże z prędkością większą niż światło to żadna nowość. Już w 1966 roku, razem z pojawieniem się w TV serialu "Star Trek" mówiono o napędzie warp. Wtedy jednak założenia takiej podróży były umowne, co czyniło pomysł bardziej egzotyczny niż zgodny z rzeczywistością. Na bazie pomysłu z oryginalnego serialu meksykański fizyk Miguel Alcubierre zaproponował własną wersję takiego napędu.

Ale od początku - ogólna teoria względności zakłada, że każdy obiekt obdarzony masą zakrzywia przestrzeń wokół siebie. Aby napęd typu warp mógł istnieć konieczne jest otrzymanie ujemnego zakrzywienia czasoprzestrzeni, związanego z ujemną masą i odpychaniem grawitacyjnym.

Na temat możliwości budowy napędu pozwalającego podróżować szybciej niż światło Lawrence M. Krauss rozpisał się w książce "Fizyka podróży międzygwiezdnych". Jeszcze dalej poszedł meksykański fizyk Miguel Alcubierre w oparciu o równanie pól Alberta Einsteina zaproponował hipotetyczny pomysł podróży z prędkością większą niż światło. Alcubierre zakłada, że poprzez manipulacje czasoprzestrzenią umieszczony wewnątrz specjalnego pola statek może zostać przyspieszony do prędkości większej niż prędkość światła bez pogwałcenia zasad teorii względności. Swoje założenia opublikował w 1994 roku w artykule „The warp drive: Hyper-fast travel within general relativity”, zamieszczonym w magazynie "Classical and Quantum Gravity".

Miguel Alcubierre założył, że prawa fizyki nie nakładają ograniczenia na prędkość deformowania czasoprzestrzeni. Przestrzeń pomiędzy dwoma punktami może się rozszerzać jak guma, wówczas dwa punkty, w innym wypadku nieruchome, poruszają się względem siebie. Zgodnie z hipotezą umieszczony wewnątrz bąbla statek porusza się za sprawą zakrzywiania przed nim czasoprzestrzeni. Przykładowo z przodu bąbla - gdzie znajduje się przód statku - pole się kurczy, a na jego tyłach - rozszerza. W bąblu natomiast czasoprzestrzeń jest płaska - czyli pozostaje bez zmian, w bezpiecznej zerowej grawitacji. Bąbel może się poruszać z prędkością nieograniczoną.

Największą słabością tego pomysłu jest energia, która potrzebna jest do wytworzenia bąbla i zakrzywienia czasoprzestrzeni. Zgodnie z hipotezą Alcubierre'a im większy statek trzeba otoczyć, tym szybciej rośnie ilość energii zużywanej do wytworzenia bąbla. Ponadto do utworzenia bąbla konieczne byłoby użycie materii egzotycznej o ujemnej masie (nie mylić z antymaterią, która ma masę dodatnią).

Wikipedia podaje, że materia egzotyczna to "hipotetyczna koncepcja fizyki cząstek elementarnych; jest to każdy rodzaj materii, który nie jest zgodny z modelem klasycznym lub nie składa się z barionów. Materia tego typu miałaby niespotykane wśród normalnej materii cechy, takie jak np. ujemna masa (nie antymasa - antymateria ma masę dodatnią). Ujemna masa powodowałaby odpychanie grawitacyjne ciał zbudowanych z materii egzotycznej w miejsce przyciągania materii zwykłej. Według niektórych teorii mogłyby z niej być zbudowane tunele czasoprzestrzenne czy hipotetyczne gwiazdy takie jak gwiazdy Q."

Materia egzotyczna jest potencjalnym składnikiem ciemnej energii.

Fikcja a rzeczywistość

W latach 1996-2002 NASA prowadziła badania koncepcyjne nad tego typu napędem. Zespół pod kierunkiem Marca G. Millisa zakończył pracę w 2008 roku. Nie przyniosły jednak rewolucyjnego rozwiązania. Mimo wszystko NASA nadal pracuje nad różnymi koncepcjami.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01