Harry Potter i Insygnia Śmierci, Część II

Harry Potter i Insygnia Śmierci, Część II

 

Wynudziłem się bardzo na długiej pierwszej części tego tytułu. Pomyślałem, że przecież gorzej już być nie może. W końcu to ostatni film i musi być lepszy! Na szczęście nie zawiodłem się. Ale przeskoczenie nisko zawieszonej poprzeczki w części I nie było znowu takie trudne.

Kategoria // Filmoteka    10/01/2013    czytany 15563 razy    Autor //    Ocena: +4/6
Harry Potter i Insygnia Śmierci, Część II

Harry Potter i Insygnia Śmierci, część II to jedna z krótszych części. Trwa zaledwie dwie godzinki, gdy tymczasem nudniejsza pierwsza część ponad 2,5. Ale jest to również bardziej dynamiczny film niż jego poprzednik, zatem ogląda się zdecydowanie lepiej. Film jest również mroczny, jednak bardziej optymistyczny niż “jedynka”. Ma również dwie bardzo udane sceny - smok w banku oraz finałowa bitwa w Hogwarcie. Ale zasłyszane opinie od osoby, która książkę czytała nie napawały mnie optymizmem. Cóż... książka czeka na mnie. 

Niesamowicie daleką drogę przebył Potter przez osiem lat kręcenia filmów. Pierwsze epizody (pamiętam jak przez mgłę, ale powrócę do nich po przeczytaniu książek) były niewinne, delikatne i nastawione na młodszą widownię. Wtedy nie wiedziałem czy chcę to oglądać, bo bajki dla dzieci zwykle mnie nie interesują. Ale z powodu zastosowanego przymusu poszedłem na wszystkie filmy. Potrafię zatem docenić ewolucję postaci, które wyszły spod pióra J.K. Rowling.

W filmowych adaptacjach zadziwia wręcz zmiana klimatu w kolejnych filmach. Razem z Potterem dorasta również otoczenie. Coraz więcej złych rzeczy się dzieje. W kolejnych filmach mamy więcej śmierci, a nie tylko głupkowate zawody w “piłkę” na miotłach. Takiej ilości zła, jakie przetoczyło się w ostatnich dwóch filmach nie było we wszystkich pozostałych razem wziętych. To makabra w najczystszej postaci. Nikt nie przejmuje się sloganami z poprzednich historii. Wróg nie przebiera w środkach. Trup ściele się gęsto, a już wszelkie moje pojęcie o świecie Harryego Pottera zmienia się, gdy w finałowej walce giną zastępy po obu stronach.

Należy się również pochwała dotycząca obu finałowych filmów - świat Pottera został naprawdę bardzo dobrze przygotowany. Na wielki szacunek zasługują świetne kostiumy i charakteryzacja. Również od strony technicznej film został przygotowany na bardzo wysokim poziomie. Muzyka, dźwięk, scenografie - godne pochwały. Niezwykła kreacja aktorska: Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Maggie Smith, Gary Oldman, Alan Rickman, David Thewlis, Helena Bonham Carter. Z młodszej obsady - niestety bardzo słabo, choć największą karierę wróżę Emmie Watson, która po prostu ma to coś. Daniel Radcliffe jak drewniana różdżka. Z resztą swoją grą w kolejnych produkcjach mnie nie zachwycił.

Poprzednio napisałem, że nie rozumiałem podziału ostatniego tomu na dwie części. Przy tak dużej ilości nudy i rozwodnionej akcji można było spokojnie nakręcić jeden epizod. Będąc po seansie “dwójki” uważam, że ta decyzja jednak wyszła na dobre. Ale dlatego, że część pierwsza została wyświetlona w kinach rok wcześniej i dzięki temu fani mogli odetchnąć i zapomnieć o kiszce z 2010 roku. Długie cykle/sagi zwykle pamięta się z ostatniego filmu/książki. Dzięki temu zabiegowi widzowie zapamiętali sagę tak jak to powinno być. Dobrze.

Ale można się było bardziej postarać.

08banner


Więcej książek na półce: Filmoteka

Solomon Kane - Pogromca zła
Rok Śnieżki, czyli historia na dwa sposoby opowiedziana
Liga niezwykłych dżentelmenów
Spirit - Duch Miasta
Lśnienie w reżyserii Stanleya Kubricka
Kruk 3: Zbawienie
Wtedy i teraz: remake Tytanów
The Mist, niedoceniony horror
Łowca nagród Jonah Hex
Ghost Rider: Spirit of Vengeance
[Rec] 2
Wojna Charliego Willsona
Elżbieta I
Elizabeth: The Golden Age
Expendables 2 - powrotów ciąg dalszy
Abraham Lincoln vs. Pure Evil
Niezniszczalni
Hobbit: Niezwykła podróż
Harry Potter i Insygnia Śmierci, Część I
Harry Potter i Insygnia Śmierci, Część II
Ray, historia niewidomego muzyka
Django (wyzwolony)
Red Tails - historia o której nikt nie słyszał
Szklana pułapka 5
Les Miserables, Nędznicy
Lincoln
Harry Potter i kamień filozoficzny
Harry Potter i komnata tajemnic
Rock of Ages
Operacja Argo
Harry Potter i więzień Azkabanu
Salt - Bond w spódnicy
Jak zostać królem (The King's Speech)
Harry Potter i Czara Ognia
Jack Reacher: Jednym strzałem
Harry Potter i Zakon Feniksa - to nie jest film dla małych dzieci
World War Z (Wojna Zombie)
Wiecznie żywy (Warm Bodies)
Kick-Ass
RED - Radykalni Emerytowani Degeneraci
Miasto złodziei (The Town)
Red 2
Cesarz (Emperor)
Kick-Ass 2
Harry Potter i Książę Półkrwi
Wielki Liberace (Behind the Candelabra)
Machete
The Punisher (Pogromca)
Machete Kills
Punisher: Strefa Wojny
Wtedy i teraz: Czerwony świt
Wilk z Wall Street
Wtedy i teraz: Carrie
O Kamerdynerze słów kilka...
American Hustle
300
300: Narodziny Imperium
Drakula: Historia nieznana
Wolny strzelec (Nightcrawler)
Zaginiona dziewczyna (Gone Girl)
Tylko Bóg wybacza

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01