Harry Potter i Zakon Feniksa - to nie jest film dla małych dzieci

Harry Potter i Zakon Feniksa - to nie jest film dla małych dzieci

Zrobiłem sobie dłuższą przerwę po przeczytaniu piątego tomu, poniekąd ze zdumienia, że udało mi się w tak krótkim czasie wchłonąć prawie 3000 stron z jednego obszaru tematycznego. Teraz, po przeczytaniu Zakonu Feniksa, przyszedł czas na film i kontynuację przygody.

Kategoria // Filmoteka    27/06/2013    czytany 12139 razy    Autor //    Ocena: 5/6
Harry Potter i Zakon Feniksa - to nie jest film dla małych dzieci

Moje podsumowania filmowych zmagań z ekranizacją książki coraz trudniej traktować jako pojedyncze recenzje. Na tym etapie – piąty film – coraz trudniej jest pisać wyłącznie o danym tytule, pomimo, że za kamerą „piątki” po raz kolejny zasiadł nowy reżyser. David Yates, bo o nim mowa, zostanie tam już do końca sagi.

Nie da się ukryć, że cykl filmowych adaptacji przeszedł metamorfozę, niczym dorastające dziecko. Poniekąd takie było założenie autorki, gdy pisała książki. Jej czytelnicy dorastali i zmieniali się wraz z kolejnymi tomami. Tak samo jest z filmami i ich widownią, co z resztą doskonale dokumentują wchodzący w świat dorosłych bohaterowie i ich odtwórcy.

Przy okazji kolejnych filmów pisałem, że ten jest najmroczniejszy ze wszystkich. Równie dobrze mogę to napisać i w tym tekście. Współczynnik mroku w kolejnych filmach ciągle wzrasta. Reżyser nie patyczkuje się z ukazywaniem przemocy. Staje się ona powoli tak codzienna jak nauki w Hoghwarcie.

Zakon Feniksa jest pierwszym filmem z cyklu, w którym wyłania się już konkretny podział na światło i mrok. Dodatkowo ujawniając tytułowy Zakon, mamy już pewność, że obie strony czynnie przygotowują się do walki. Jest to również pierwszy film, w którym Harry ujawnia swoje wnętrze. Przestaje być grzecznym studentem szkoły magii i czarodziejstwa. Coraz częściej staje się narwanym, będącym poza kontrolą, ujawniającym negatywne emocje młodym mężczyzną. Przeobraził się z dziecka w młodzieńca i musiał zmierzyć się z wewnętrznym strachem, poczuciem zemsty. Narasta w nim bunt i chęć poznania całej prawdy, którą (teraz ma już 100% pewność) Dumbledore przed nim ukrywa. Szereg zmian, jakie następują w wyniku jego zachowania nadwątlają jego przyjaźń z Hermioną i Ronem. Później stara się je odbudować.

Równolegle z wątkiem Harry’ego rozwija się wątek rebelii w szkole oraz niechęci przeciwko polityce ministerstwa. Jest w tym przy okazji sporo lekkich i zabawnych scen, które choć na chwilę sprawiają, że widz może odetchnąć od przytłaczających Pottera problemów. Uczniowie pod okiem Harry’ego i najlepszych uczniów szkolą się w swoim fachu, i przygotowują do finalnej rozgrywki, która – teraz są tego pewni - nadchodzi. Prawdziwy test ich umiejętności następuje w finale filmu, gdy garść uczniów stawia czoła zausznikom Voldemorta. Jest to zdecydowanie najmroczniejszy moment filmu, w którym po raz kolejny doświadczamy niesamowitego bólu i cierpienia.

Powieść na bazie, której powstał film liczy sobie 960 stron. Nie trudno więc zrozumieć, że przenieść sens historii na ekran i zmieścić go w zaledwie 138 minutach to nie lada wyczyn. Ale oto okazuje się, że Yates poradził sobie z zadaniem wyśmienicie. Pomimo, że reżyser musiał naturalnie okroić fabułę z wielu scen, to jednak udało mu się zawszeć to wszystko, co jest istotne do kontynuowania historii Pottera. A co najważniejsze bardzo wiarygodnie wyciągnął na wierzch wszystkie mroczne aspekty powieści i dodatkowo spoił je magią, jak należało to uczynić. Film w wielu miejscach jest chłodny, mroczny, surowy i cierpki. Ale taka jest w rzeczywistości powieść, która nie jest już książką dla młodego czytelnika.


Więcej książek na półce: Filmoteka

Solomon Kane - Pogromca zła
Rok Śnieżki, czyli historia na dwa sposoby opowiedziana
Liga niezwykłych dżentelmenów
Spirit - Duch Miasta
Lśnienie w reżyserii Stanleya Kubricka
Kruk 3: Zbawienie
Wtedy i teraz: remake Tytanów
The Mist, niedoceniony horror
Łowca nagród Jonah Hex
Ghost Rider: Spirit of Vengeance
[Rec] 2
Wojna Charliego Willsona
Elżbieta I
Elizabeth: The Golden Age
Expendables 2 - powrotów ciąg dalszy
Abraham Lincoln vs. Pure Evil
Niezniszczalni
Hobbit: Niezwykła podróż
Harry Potter i Insygnia Śmierci, Część I
Harry Potter i Insygnia Śmierci, Część II
Ray, historia niewidomego muzyka
Django (wyzwolony)
Red Tails - historia o której nikt nie słyszał
Szklana pułapka 5
Les Miserables, Nędznicy
Lincoln
Harry Potter i kamień filozoficzny
Harry Potter i komnata tajemnic
Rock of Ages
Operacja Argo
Harry Potter i więzień Azkabanu
Salt - Bond w spódnicy
Jak zostać królem (The King's Speech)
Harry Potter i Czara Ognia
Jack Reacher: Jednym strzałem
Harry Potter i Zakon Feniksa - to nie jest film dla małych dzieci
World War Z (Wojna Zombie)
Wiecznie żywy (Warm Bodies)
Kick-Ass
RED - Radykalni Emerytowani Degeneraci
Miasto złodziei (The Town)
Red 2
Cesarz (Emperor)
Kick-Ass 2
Harry Potter i Książę Półkrwi
Wielki Liberace (Behind the Candelabra)
Machete
The Punisher (Pogromca)
Machete Kills
Punisher: Strefa Wojny
Wtedy i teraz: Czerwony świt
Wilk z Wall Street
Wtedy i teraz: Carrie
O Kamerdynerze słów kilka...
American Hustle
300
300: Narodziny Imperium
Drakula: Historia nieznana
Wolny strzelec (Nightcrawler)
Zaginiona dziewczyna (Gone Girl)
Tylko Bóg wybacza
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01