Przeczytane w 2014 roku

Kategoria // Ostatnio przeczytane    sobota // 30/12/2014    czytany 4719 razy    Autor //
Przeczytane w 2014 roku

Dokonałem czegoś naprawdę niezwykłego jak na mnie, gdy powróciłem do czytania w 2011. To najlepszy rok!


W 2014 r. aż 81 przeczytanych książek!

Najbardziej cieszy mnie odkrycie dwóch niesamowitych cykli scifi z wydawnictwa Drageus Publishing House. Dzięki Domowi Smoka dostałem do recenzji pięć tomów cyklu "Star Carrier" Iana Douglasa (1,2,3,4,5) oraz trzy tomy "Odyssey One" Evana Currie (1,2,3). Ponadto świetnie zapowiadającą się trylogię pisze Pierce Brown - miałem okazję zapoznać się z pierwszym tomem "Red Rising". A także dwa tomy futurystycznego świata w wykonaniu Rameza Naam "Nexus" i "Crux".

To był zdecydowanie udany rok pod względem historii science-fiction. Ponieważ do tego worka mogę dorzucić jeszcze trzeci tom śmiertelnej odysei Beth Revis "Cienie Ziemi" oraz ostatni tom trylogii Starka - "Krucjata Starka", który - niestety - okazał się bardzo miernym finałem. Mam nadzieję, że w 2015 roku zabiorę się za inny cykl Campbella - "Zaginioną flotę" i przyniesie mi on o wiele więcej radości.

Zdecydowanie mniej bawiły mnie kontynuacje "Gry Endera" Carda. W kolejnych tomach znalazłem masę filozoficznego wywodu autora połączonego z religijną indoktrynacją. Cieszyło mnie czytanie "Mówcy Umarłych", ale przy kolejnych - "Ksenocyd", "Dzieci Umysłu" już się męczyłem. Mam jeszcze kolejne tomy w biblioteczce i na pewno będę chciał przeczytać wszystko z uwagi na historię Endera i bohaterów, ale religijne wywody będę pomijać.

Tak samo czułem się w przypadku cyklu fantasy Orsona Scotta Carda - Opowieść o Alvinie Stwórcy. Pierwszy tom przeczytany w 2013 zapowiadał niezłą przygodę, ale w kolejnych pięciu książkach odnalazłem tylko żal i smutek. Podobnie było ze świetnie zapowiadającymi się "Glizdawcami", niestety nadmiar filozoficznych wywodów zabił powieść.

Jeśli jestem już przy fantasy powinienem wspomnieć o Andrzeju Pilipiuku. Przeczytałem dwa kolejne zbiory opowiadań autora "Aparatus" i "Carska manierka" - bawiłem się świetnie, tak samo jak przy poprzednich.

Miłym powrotem do innego cyklu fantasy była cienka książeczka wydawnictwa SQN - "Kłamca 2,5: Machinomachia" Jakuba Ćwieka, która sprzedawana jest z grą karcianą. świetny pomysł! Co prawda zawiera tylko dwa opowiadania i jedną nowelę, ale rozszerza świat Kłamcy znacznie, a sama gra okazała się być rewelacyjną rozrywką.

Za sprawą tego samego wydawnictwa - Sine Qua Non - udało mi się wprowadzić na bloga wiele powieści o tematyce zombie. Przede wszystkim trylogię Miry Grant - Przegląd Końca Świata (tom 2, tom 3) oraz książkową linię fabularną The Walking Dead (tom 2, tom 3) - jest ona alternatywną wersją wydarzeń z serialu i komiksów, przez co czytając nie popsujemy sobie przyjemności z oglądania serialu. Polecam!

W 2014 miałem też okazję rozpocząć przygodę z bardzo wysoko ocenianą sagą - "Metro 2033". Udało mi się również przeczytać następny, słabszy tom "Metro 2034" oraz zbiór opowiadań polskich fanów wszechświata "W blasku ognia". Nie wykluczam, że wrócę do lektury, ponieważ jest jeszcze sporo ciekawych książek do przeczytania.

Pozytywnym zaskoczeniem roku było dla mnie odkrycie cyklu Ostatnia Rzeczpospolita Tomasza Kołodziejczaka. W 2014 udało mi się skompletować wszystkie wydane książki, ale przeczytałem tylko dwie - zbiór opowiadań "Czerwona mgła" oraz powieść "Czarny horyzont". Czekam na więcej!

Powroty do antyku są u mnie zawsze mile wspominane. W tym roku dzięki wydawnictwu Książnica miałem okazję przeczytać trzy tomy Orłów Imperium - "Przepowiednia", "Rebelia" i "Centurion". Ponadto dane mi było uzupełnić luki w dwóch cyklach Philippy Gregory: Wojna Dwu Róż - "Biała księżniczka" oraz powieści tudorowskie z tytułami "Wieczna księżniczka", "Kochanice króla" oraz "Uwięziona królowa". Miałem także przyjemność zapoznać się z rozprawką historyczną Philippy Gregory na temat kobiet wojny dwóch róż.

Wzbogaciłem kolekcję powieści historycznych C.W. Gortnera nowymi tytułami z wydawnictwa Między słowami - "Przysięga królowej" oraz "Spisek Tudorów".

A z innych powieści o tematyce historycznej mogłem zapoznać się dzięki Książnicy z "Medicusem" oraz prawdziwą historią "Włada Palownika". Do bogatej kolekcji książek dorzuciłem również dwa tomy cyklu "Zaprzysiężeni" Roberta Low - "Wilcze morze" i "Biały kruk".

Dział z literaturą faktu nabiera rumieńców po tym jak został zasilony książką Jeana Des Carsa, który przybliżył mi sylwetki kobiet władających Europą. Ponadto wielkim wkładem była biografia Feldmarszałka Paulusa (Wydawnictwo Dolnośląskie), którą również opublikowałem na portalu Historykon.pl. A na deser do tego samego działu trafiły dwie biografie z Wydawnictwa Dolnośląskiego - Christiana Diora i Marilyn Monroe.

Wydawnictwo Dolnośląskie wystartowało w 2014 roku z nowym cyklem kryminalnym J.K. Rowling (pod pseudonimem Roberta Galbriatha) - o detektywie Cormoranie Strike'u "Wołanie Kukułki", "Jedwabnik".

Ponadto z WD przeczytałem również "Magia Krwi", "Podwójna tożsamość", "Wirusy". Już po publikacji tego tekstu odkryłem, że pominąłem jedną powieść z wydawnictwa "Papilon" - chodzi o "Pegaza".

Cieszę się również, że w tym roku mogłem zaczytać się w powieści Marka Krajewskiego "Dżuma w Breslau". Na pewno jeszcze wrócę do tej serii!

Na koniec warto wspomnieć o ciekawej powieści napisanej w formie reportaży, która dokonała sporego zamieszania na rynku - "Troje" Sarah Lotz. A tuż przed świętami przeczytałem słitaśny zbiór opowiadań "W śnieżną noc".

Na koniec zostawiłem sobie oczywiście Expanded Universe Star Wars, który właśnie w czasie gdy go czytałem, wyleciał z kanonu. Szkoda, bo wiele książek, które już przeczytałem są niesamowite. I tak warto wspomnieć przede wszystkim o antologiach opowiadań, które w bardzo ciekawy i pomysłowy sposób rozszerzają wiedzę o filmach kinowych klasycznej trylogii:

Przeczytałem również adaptacje książkowe dwóch ostatnich epizodów filmowych "Imperium kontratakuje" oraz "Powrót Jedi", a także dwie powiązane ze sobą powieści Timothy'ego Zahna "Rękę sprawiedliwości" będącą sequelem dla "Posłuszeństwa" - to jeden z najlepszych autorów gatunku. Z nowych wydań trafiły w moje ręce "Ostatni Jedi" oraz "Skok Millenium". A nader wszystko podobały mi się "Cienie Imperium" Steve'a Perry'ego, które w bardzo ciekawy sposób rozszerzają wydarzenia z "Imperium kontratakuje". Polecam!

Wszystkie przeczytane w 2014 roku książki Star Wars należą do Ery Rebelii.

 

Galeria okładek

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01