Przeczytane w 2015 roku

Kategoria // Ostatnio przeczytane    sobota // 02/01/2016    czytany 7630 razy    Autor //
Przeczytane w 2015 roku

Pomimo zmiany pracy, trybu życia, wejścia w finalną fazę pisania magisterki, udało mi się przekroczyć ilość przeczytanych książek powyżej 70 sztuk!


W 2015 r. przeczytałem 74 książki

Z powodów wyżej wymienionych założyłem, że 50 sztuk to będzie dobry wynik. Ale nie ma co - rekord nie został pobity, jestem jednak zadowolony. Ilość ta faktycznie byłaby mniejsza - w międzyczasie przeczytałem kilka opowiadań i tomik antologii, które był dość wąskie.

W 2015 r. postanowiłem otworzyć się na nowe gatunki. Godzi tu przede wszystkim o historię i literaturę faktu. Dzięki współpracy z Wydawnictwem Dolnośląskim oraz Znak udało mi się otrzymać do recenzji kilka bardzo ciekawych tytułów. Są to m.in.

Ponadto: "Szlak nadziei", "Urodzony żołnierz", "Kobiety wokół Stalina", "Wojna domowa w Hiszpanii", "Niemiecki Katyń" i kilka innych.

W ramach współpracy z wydawnictwem Znak zapoznałem się z serią "Prawdziwe historie" - na pierwszy ogień poszły książki Kamila Janickiego, m.in. "Damy złotego wieku", "Żelazne damy", "Pierwsze damy II RP", "Upadłe damy II RP" oraz (już z innej serii) "Epoka hipokryzji". Z innych tytułów tej serii "Dzieci dyktatorów". Jestem tak zafascynowany serią, że już dokupiłem kilka kolejnych tomów.

Nawiązałem współpracę z portalem BiblioNETka, efektem czego w 2015 r. był dwie książki - wspomniane już "Kobiety wokół Stalina" oraz "Ostatni dzień pary". Dostałem niedawno "Dekameron" i liczę na bardzo owocną współpracę.

W minionym roku dostałem dwie biografie - są one załączone na blogu - "Maria Callas. Primadonna stulecia" oraz "Jamie Dornan. Wszystkie jego twarze".

Do kociołka różnorodności dorzuciłem kolejne powieści historycznych Książnicy. Są to "Grzechy rodu Borgiów", "Błazen królowej", "Kochanek dziewicy", "Dwie królowe", "Klątwa Tudorów", "Barbara i król", "Księżna Mediolanu". Są to już chyba ostatnie tego typu powieści na blogu, ponieważ wyczerpałem już niemal w całości bibliografię Philippy Gregory :D a po drugie odchodząc w stronę historii XX wieku musiałem coś zaniedbać. Z innych książek historycznych przeczytałem "Smoczy łeb", czyli kolejny tom sagi o nieustraszonych wikingach. Czekam na więcej.

Z serii rzymskich - przeczytałem kolejny tom "Orłów Imperium: Gladiator" z Książnicy - nie starczyło czasu przeczytać dwóch kolejnych zalegających na półkach, ale zrobię to już na początku 2016 r. Dostałem także z wydawnictwa Znak pierwszy tom trylogii Bena Kane "Zapomniany legion".

Dla fantastyki to był dobry rok. Z powodu dużej ilości książek w bazie danych połączyłem działy SF i Fantasy w "Fantastykę". Tak będzie łatwiej zarządzać zbiorem. Do najciekawszych pozycji zdecydowanie należą powieści wydawane przez Drageus Publishing House. Było to aż dziewięć książek - sporo kontynuacji, m.in. "Star Carrier" (Iana Douglasa), "Odyssey One" (Evana Currie), "Red Rising" (Pierca Browna), a także kilka nowych - rewelacyjna seria "Man of War" (H. Paul Honsinger), spinoff odysei - "Król złodziei", debiut Jarosława Ruszkiewicza "Syndrom Evereta" i nowa seria scifi Rafała Dębskiego "Rubieże Imperium".

Z klasyki sf przeczytałem "Zorzę polarną", "Księżniczkę Marsa", a przesłuchałem dwa tomy "Wiedźmina". Niezwykłym szokiem było dla mnie odkrycie twórczości Tomasza Kołodziejczaka m.in. w "Białej reducie" - rewelacja. W 2016 r. zajmę się jego opowiadaniami. Ponadto przed premierą filmu przeczytałem "Marsjanina" - jestem z tego mega zadowolony :)

Pod koniec roku podciągnąłem się z sagi Endera, doczytałem trzy kolejne tomy Carda! "Ender na wygnaniu", "Pożoga", "Przesilenie". Dużo przyjemności dostarczył mi jak zwykle Andrzej Pilipiuk ze zbiorem "Szewc z Lichtenrade", a także audiobook Jarosława Grzędowicza "Pan lodowego ogrodu".

Standardowo dorzuciłem do puli kolejne powieści "Star Wars" z Expanded Universe (teraz to Legendy). W 2015 przeczytałem w sumie 75 powieści z prawie 170!

Dodatkowo w moje ręce wpadło kilka powieści przygodowych (lub nieco bardziej przyziemnych) - nie sposób tutaj wszystkiego wymienić. Zamieściłem miniaturki okładek na dole.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01