Dziewczyny z Solidarności

Dziewczyny z Solidarności

Urodzona w 1986 r. w Warszawie Anna Herbich jest autorką trzech książek z serii „Prawdziwe historie”. Tym razem przedstawione dziewczyny opowiadają o swoich perypetiach z okresu Solidarności. Wszystkie z nich brały czynny udział w konspiracji, przez co nieustannie były szykanowane przez władze, często zamykane na lata.

Kategoria // Reportaż, dokument, biografia    22/09/2017    czytany 152 razy    Autor //    Ocena: +5/6
Dziewczyny z Solidarności

Niezależnie od tego co mówi Lech Wałęsa, że to on sam obalił komunę, nie był przecież człowiekiem orkiestrą. Solidarność w najlepszych czasach liczyła sobie miliony członków. Później najgłośniejsze nazwiska przeszyły z opozycji do sejmu RP, dziś – co zauważam ze smutkiem – część z nich nadal jest w opozycji do byłych kolegów z Solidarności. Niemniej kobiety, które stały za mężczyznami wykonywały ogrom potrzebniej i często niebezpiecznej roboty, która wcale nie polegała na administracji czy dolewaniu herbaty podczas spotkań. Anna Herbich przedstawia kolejną jedenastkę, która zrobiła w konspiracji wiele, ale nie koniecznie została za to doceniona.

Czytając opowieści Dziewczyn z Syberii trudno było panować nad uczuciami. Tutaj jest bardzo podobnie, a co ważniejsze – to historia, której byłem świadkiem i mogę przytoczyć z pamięci pewne wydarzenia, a następnie porównać z opowieściami autorek. W tym przypadku historie ujęły mnie niezmiernie, gdyż odnosi się do czasów, w których dorastałem. Już od rozdziału Joanny Wojciechowicz dało się wyczuć szczerość bijącą z tych słów. Nie było zawiści, gdy bohaterka ujawniała donoszących na nią TW, czy podważała czyny wybranych solidarnościowych celebrytów. Wojciechowicz ukazała historię tak, jak ją zapamiętała.

Oczywiście bohaterek książki jest sporo, niektóre z nich znane - Joanna Gwiazda, Izabella Cywińska oraz Jadwiga Staniszkis. Te interesowały mnie akurat najmniej. Za to pozostałe to dla mnie kompletnie nowy rozdział w historii Solidarności.

Szczególnie ujmuje fakt, że autorka oddaje narrację w ręce swoich bohaterek, które opowiadają o swojej historii wg własnego upodobania. Często sięgając do historii dziadków z kresów, opowiadają o tym jak wychowanie w przywiązaniu do wartości rodzinnych pomogło im podjąć decyzję o wstąpieniu do podziemia. W opowieściach można wychwycić wiele smaczków. Opowieści o technikach drukowania, sposobach kolportażu materiałów, nazewnictwo, terminologia, grypsy więzienne – można z tego napisać oddzielny słownik. A najgorsze to obraz współczesnej zdeformowanej Polski. Życie w latach70-80 XX wieku do łatwych nie należało. Ale chyba najgorsze było czytanie o zawodzie, jaki te panie przeżyły, gdy wolna Polska nie spełniła ich oczekiwań.

Jednak czy było warto? Wiele z nich uważa, że tak.

Oczywiście czytam książki autorki od końca. Najpierw z Solidarności, z Powstania, zaczynając na wyznaniach sybiraczek. Nie zważając na kolejność mogę śmiało powiedzieć, że to najlepiej napisane miksy postaciowe*, jakie w ostatnich latach miałem okazję czytać.

*Wydanie w jednej książce wspomnień kilku osób w formie reportaży lub dzienników. Nazwa własna wymyślona przez autora bloga.


Więcej książek na półce: Reportaż, dokument, biografia

Kobiety Wojny Dwu Róż
Kobiety, które zawładnęły Europą - najpotężniejsze królowe
Dior i ja - Autobiografia Christiana Diora
Marilyn Monroe. Za kulisami
Jamie Dornan. Wszystkie jego twarze
Zabijemy albo pokochamy. Opowieści z Rosji
Karuzela z Madonnami
Maria Callas. Primadonna stulecia
Księżniczka po przejściach. Nie tylko o Gwiezdnych Wojnach
Zabić. Mordy polityczne w PRL
Narodziny Potęgi
Polskie Imperium. Wszystkie kraje podbite przez Rzeczpospolitą
Mój siąsiad islamista
Jaruzelski. Życie paradoksalne
Historia Bez Cenzury
Historia Bez Cenzury 2
Żywe trupy. Prawdziwa historia zombie
Pierwsze damy Ameryki
Żony astronautów
Edward Gierek: Przerwana dekada
Autobiografia Stalina
Elżbieta II. O czym nie mówi królowa?
Stuhrmówka. Czyli gen wewnętrznej wolności
Nienachalna z urody
Antropologia wojny
Bismarck. Żelazny Kanclerz
Łukaszenka. Niedoszły car Rosji
Lekko Stronniczy - jeszcze więcej
Fighterzy. Najlepsi polscy wojownicy
Gwiezdne Wojny. Jak podbiły wszechświat
Pod prąd
Życie w średniowiecznym zamku
Najpiękniejsze kobiety z obrazów
Elon Musk. Biografia twórcy PayPala, Tesli, SpaceX
Dziewczyny z Solidarności
Dziewczyny z powstania
Dziewczyny wojenne
Kobiety dyktatorów
Kobiety dyktatorów 2
Ostatnie dni dyktatorów
Dziewczyny z Syberii
Dzieci dyktatorów
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01