10 lat Star Trek: New Voyages - Phase II

10 lat Star Trek: New Voyages - Phase II

W 2003 roku pod nazwą "Star Trek: New Voyages" wystartowała najdłużej trwająca seria fanowska tworząca kolejne odcinki utrzymane w stylu oryginalnego serialu "Star Trek" z 1966 roku.

Kategoria // Science Fiction    29/12/2014    czytany 3057 razy    Autor //    Ocena: 5/6
10 lat Star Trek: New Voyages - Phase II

Projekt wystartował z inicjatywy James'a Cawley'a, który we współpracy z Jack'iem Marshall'em tchnął w projekt życie. Serial umieszczono w czasach gdy oryginalna załoga przemierzała kosmos w ramach pięcioletniej misji do gwiazd.

Od 2004 roku mniej więcej co dwanaście miesięcy wypuszczano nowe odcinki. Cała seria dostała błogosławieństwo od Paramount, a potem CBS jako właścicieli praw autorskich. Fani mogą dowolnie kręcić i udostępniać odcinki nie czerpiąc jednak przy tym żadnych korzyści materialnych. Twórcy nie zarobili na tym ani centa, jednak liczne datki i pomoc fanów pozwoliły stworzyć od podstaw realistyczną scenografię wzorowaną na oryginale. Konsultantem projektu jest syn twórcy Star Treka Eugene Roddenberry Jr.

Seria odniosła ogromny sukces w USA - w 2008 roku odcinek "World Enough and Time" został nominowany do nagrody Hugo jako najlepszy film krótkometrażowy/odcinek, ale ostatecznie przegrał z odcinkiem "Blink" Doctora Who.

W 2013 roku zaszły wielkie zmiany w projekcie i obsadzie. Przede wszystkim postanowiono podzielić produkcje na dwie części. Pod nazwą "New Voyages" produkowane są odcinki bliższe pięcioletniej misji do gwiazd. Natomiast historie będące bardziej odległe od oryginału, np. ze względy na kuzyna Kirka w serialu oznaczono jako "Phase II" nawiązując do porzuconej na początku lat '70 planowanej nowej serii Star Treka. Ponadto James Cawley poinformował o przekazaniu roli Kirka innej osobie, by tym samym skupić się na produkcji serialu i przyśpieszyć tworzenie nowych odcinków, a David Gerrold (scenarzysta m.in. TOS, TAS, DSN, Babylon 5) zajął się linią fabularną serialu, aby spełnić życzenie CBS i nie czerpać z materiałów pozostawionych przez Roddenberry'ego. CBS chce wszystkie niewykorzystane pomysły zabezpieczyć na poczet nowych filmów fabularnych.

Fabuła odcinków jest na poziomie zbliżonym do TOS, czyli wiele rzeczy tak naprawdę jest mało spójnych i pozostawia lekki kiczowaty wydźwięk, ale jakość wykonania od samego początku jest bardzo wysoka i z odcinka na odcinek coraz lepsza.

 

Odcinki

Pierwszym kompletnym odcinkiem był pilot "Come What May", ale jest on z niezrozumiałych dla mnie powodów pomijany na oficjalnej stronie. Poza główną obsadą gościnnie zagrali w nim statyści z TOS - Eddie Paskey oraz John Winston.

Ep. 1 - "In Harm's Way" to pierwszy odcinek z oficjalnego wykazu. Poza pierwszą ekipą aktorów-fanów, gościnnie pojawił się Sam Witwer (aktor znany z "Battlestar Galactica" czy "Smallville"), użyczył głosu strażnikowi czasu. Ponadto pojawiła się gościnnie Barbara Luna znana z klasycznego odcinka "Mirror, Mirror".

Załogę na mostku tworzyli: James Cawley (ciemnowłosy Kirk), Jeffery Quinn (Spock), John M. Kelley (McCoy), Charles Root (Scott) oraz Julienne Irons (Uhura).

Ep.2 - "To Serve All My Days" - scenariusz napisała legenda TOS - D.C. Fontana, a jedną z gościnnych ról zagrał Walter Koenig jako podstarzały Pavel Chekov. Ponadto w obsadzie pojawiła się aktorka z odcinka "The Way to Eden" Mary-Linda Rapelye.

Ep.3 - odcinek "World Enough and Time" współtworzyli Marc Scott Zicree oraz Michael Reaves. Obaj panowie to weterani scifi - pierwszy z nich współtworzył seriale TNG, DSN, a także na potrzeby TOS napisał historię o Sulu, który starzeje się o 30 lat. Odcinek miał zostać włączony do projektu "Phase II", jednak nie doczekał się produkcji. Z kolei Reaves to autor wielu powieści ze świata Star Trek, Star Wars i nieskończonej ilości innych światów. Pisał również scenariusze do odcinków różnych seriali. Po raz pierwszy głosu komputerowi udzieliła Majel Barrett.

Po emisji trzeciego odcinka następuje krótka przerwa, która skutkuje zmianami w obsadzie i rozczepieniu sagi na dwie marki.

Za scenariusz "Blood and Fire" (Ep.4 i 5) odpowiada David Gerrold, który pierwotnie historię tę napisał na potrzeby TNG. Została ona jednak odrzucona z uwagi na niewygodne tematy - homoseksualizm i AIDS. Pomysł ten udało się przemycić właśnie we wspomnianym odcinku, gdzie pojawia się po raz pierwszy kuzyn Kirka będący gejem. W odcinku zagrała również Denise Crosby - odtwórczyni roli Tashy Yar (tutaj zagrała jej babkę). Ponadto w roli komandora Blodgetta pojawił się weteran wielu seriali TV - Bill Blair, a w rolę kapitana Klingona - drugoplanowy aktor i weteran tej serii - Phil Keoghan.

Po raz pierwszy w serii pojawiają się Kim Stinger jako Uhura oraz Ben Tolpin jako Spock - moim zdaniem to najlepiej dopasowany aktor do tej roli. Niestety zagrał tylko w odcinkach 4-5. "Blood and Fire" był również ostatnim odcinkiem dla Johna Lim (Sulu) oraz Andego Bray (Chekov). Za to po raz pierwszy pojawił się kuzyn Kirka - Peter (Bobby Quinn Rice).

Ep.6 - "Enemy: Starfleet" pióra Patty Wright i Dave Galanter rzuca Enterprise w odległy obszar kosmosu, gdzie napotkany zostaje dawno zaginiony okręt Federacji - USS Eagle. Kirk i załoga znajdują się w środku totalnej wojny, która może zakończyć się ludobójstwem.

W tym odcinku pojawiła się ponownie Barbara Luna. Zagrała mściwą Veronikę. Aktorka pojawiła się w odcinku TOS "Mirror, Mirror" i zagrała drugoplanową rolę. Ponadto w jednej krótkiej scenie - jako kapitan Eagle pojawił się Vic Mignogna - producent i odtwórca roli Kirka w innym konkurencyjnym projekcie - "Star Trek: Continues" - pisałem o nim tutaj, a wraz z nim dwie osoby z ekipy producenckiej. Co jest miłym gestem, crossoverem, a także przykładem na możliwą współpracę fanów zrzeszonych przy różnych projektach. W obsadzie po raz pierwszy pojawia się Brandon Stacy jako Spock i Jonathan Zungre jako Chekov, a J.T. Tepnapa jedyny raz jako Sulu.

Ep.7 - "The Child" napisany przez Jona Povill i Jarona Summersa, w reżyserii tego pierwszego. Fabuła odcinka będzie dobrze znana fanom TNG, którzy pamiętają pierwszy epizod drugiego sezonu, kiedy doradca Deana Troi zostaje zapłodniona przez tajemniczy byt, a dziecko rodzi się i dojrzewa w zaledwie kilka dni. Povill zdecydował się opowiedzieć tą historię jeszcze raz, tym razem we własnej interpretacji. Scenariusz miał również trafić do planowanego w latach '70 nowego serialu TOS "Phase II".

Ep.8 - "Kitumba". Produkcja odcinka trwała 4 lata. Napisany przez Johna Meredith Lucasa i Patty Wright, scenariusz pierwotnie posłużyć miał za odcinek dla "Phase II". Większość akcji rozgrywa się w stolicy Imperium Klingońskiego. Przy projekcie pomagali członkowie Międzynarodowego Stowarzyszenia Klingonów.

W odcinku pojawili się drobni telewizyjni aktorzy jak John Carrigan, Kario Periera Bailey, Gil Gerard, Andrew Probert (współpracował przy "Powrocie do przyszłości" i "Star Trek TMP"), a także po raz kolejny Vic Mignogna ze "Star Trek Continues".

Ep.9 - "Mind-Sifter", scenariusz Shirley S. Maiweski, adaptacja na potrzeby serii przez Patty Wright. Pierwotnie produkcja odcinka została rozpoczęta w 2011 roku, ale z powodu problemów z obsadą rozpoczęta na nowo w 2013. Odcinek udostępniony 1 grudnia 2014 pod marką "Star Trek: New Voyages", z Brianem Grossem w roli Kirka. Zmienił się również odtwórca roli McCoya - w odcinku tym gra go David Sherin.

Odcinek został udostępniony w dwóch wersjach. Jedna z nich zawiera efekty niemieckiej firmy The Light Works pod kierownictwem Tobiasa Richtera, dzięki którym odcinek przypomina bardziej remasterowane epizody TOSa, natomiast druga wersja z efektami Darena R. Dochtermana z Los Angeles, które są bliższe oryginalnym efektom z lat 60-tych. Widz ma sam zdecydować jakie mu bardziej odpowiadają - świadczyć będzie o tym ilość pobrań plików.

Na końcu odcinka zamieszczono trailer do "The Holiest Thing" oraz "VFX Easter Eggs", czyli pokaz wykorzystania efektów przy produkcji odcinka. Zapiera dech w piersiach - to już nie jest taka fanowska amatorka jak przy pierwszym odcinku wypuszczonym 10 lat temu.

E.10 (posiada symbol NVx01) - "The Holiest Thing" (scenariusz Rick Chambers), do którego zdjęcia zakończyły się w 2013, a obecnie możemy podziwiać tylko ładny trailer. Pierwotnie premiera była ustalona na grudzień 2014 roku, ale najprawdopodobniej odcinek będzie dostępny w lutym 2015.

Numeracja, którą podaję powyżej pochodzi z oficjalnej strony. Często jednak pilot liczony jest jako #1, co wprowadza dodatkowe zamieszanie. Jest to niestety brak konsekwencji ludzi z projektu, którzy najwyraźniej nie panują nad informacjami publikowanymi w Internecie. Dezinformujące jest również info dotyczące nazewnictwa odcinków. Odcinki 1-3 i 9 są z okresu "New Voyages" czyli technicznie akcja ich powinna rozgrywać się w okolicach pięcioletniej misji do gwiazd. Natomiast odcinki oznaczone podtytułem "Phase II" pochodzą z późniejszej misji.

Wszystkie odcinki można pobrać z oficjalnej strony www.startreknewvoyages.com

 

W trakcie produkcji

Ponieważ produkcja jednego odcinka zajmuje od 10 do 24 miesięcy, ekipa równocześnie produkuje kilka epizodów. W fazie zdjęć są obecnie dwa inne tytuły - "Bread and Savagery" (scenariusz Rick Chambers), do którego zdjęcia prowadzono w 2012 roku. Miał to być pierwszy odcinek z Brianem Grossem jako nowym Kirkiem. Ponadto w 2010 roku pracowano przy "The Protracted Man" (scenariusz David Gerrold i Dave Galanter).

Nie ma obecnie danych na temat tych produkcji, ale z uwagi na żądania CBS mogły one zostać anulowane.

 

Pojęcia i skróty

TOS - Star Trek kręcony w latach 1966-1969 - nazywany również The Original Series.

TAS - animowana wersja Treka, emitowana w latach 1973-1974. Serial zastąpił planowaną "Fazę II" jako tańszy zamiennik.

Star Trek TMP - pierwszy film kinowy.

Phase II - planowana druga odsłona serialu Star Trek. Z uwagi na wysokie koszty produkcji zastąpiona później przez TAS. Wiele scenariuszy planowanych do "Phase II" wykorzystano później w TNG.

TNG - "Star Trek: The Next Generation", emitowany w latach 1987-1994. Pierwszy z tzw. "nowożytny" serial Star Trek z nową obsadą.

DSN - "Star Trek: Deep Space Nine", emitowany w latach 1993-1999.

VGR, Voyager - "Star Trek: Voyager", emitowany w latach 1995-2001.

Enterprise - serial emitowany w latach 2001-2005. Od trzeciego sezonu "Star Trek: Enterpise". W ostatnim sezonie licznie nawiązywał do serii TOS.

Babylon 5 - serial scifi niezwiązany fabularnie ze Star Trek, ale z uwagi na współpracę przy nim dużej ilości twórców Star Trek - uwielbiany przez fandom.

Remastering - komputerowa obróbka materiału mająca na celu uzyskać lepszy obraz, z dodatkiem nowych efektów specjalnych.


Więcej książek na półce: Science Fiction

Star Trek Continues: Pilgrim of Eternity
Star Trek: The Cage - pierwszy pilot
Retrotekst: Invasion
The story so far: Under the Dome
Defiance, sezon 1
Już po wszystkim: Star Wars - The Clone Wars
Fringe, sezon 5
A jak Anulowano: Alphas
Battlestar Galactica: Blood and Chrome
Rewolucja dla naiwnych
Tron: Uprising
Falling Skies, sezon 2
Fringe, sezon 4
The Strain
The story so far: Hemlock Grove
10 lat Star Trek: New Voyages - Phase II
Agent Carter, sezon 1
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01