Już po wszystkim: Zakazane Imperium

Już po wszystkim: Zakazane Imperium

Jeden z lepszych seriali gangsterskich (o ile nie w ogóle) emitowany był w latach 2010-2014. Dopiero dziś miałem okazję obejrzeć ostatnie odcinki piątego sezonu i śpieszę o tym napisać, bo jest o czym. Szybko takiego show w TV nie zobaczę.

Kategoria // Serialownia    06/04/2015    czytany 2333 razy    Autor //    Ocena: 6/6 (ocena całego serialu)
Już po wszystkim: Zakazane Imperium

Od początku tego wieku TV jest zasypywana masą seriali. Niestety większość z nich reprezentuje bardzo niski poziom, co zwykle objawia się zniknięciem z anteny po jednym sezonie, albo już w trakcie. Zupełnie niedawno zapoczątkowano modę na seriale historyczne. Najpierw były to seriale z okresu antycznego, potem średniowiecza, aż w końcu ktoś wyczuł, że końcówka XIX i początek XX wieku, to również ciekawy materiał na serial. Poza "Zakazanym Imperium" (2010) pojawiły się jeszcze "Downton Abbey" (ten sam rok), następnie "Ripper Street" (2012), "Peaky Blinders" (2013) czy w końcu "The Knicks" (2014). Fabularnie nie bardzo pasują do siebie i zapewne o kilku zapomniałem, ale na podstawie powyższego przykładu widać, że co roku można spodziewać się nowej premiery serialu kostiumowego.

Sam nie potrafię dokładnie określić co jest fenomenem "Zakazanego Imperium". Generalnie serial bardzo przypadł mi do gustu. Nie wiem czy to z powodu aktorów, którzy pasują do swoich ról jak ulał, albo może klimatu, scenerii, muzyki? Wszystko mi się w nim podoba. Oglądałem każdy odcinek z wielką uwagą, ani razu nie "przewinąłem" czołówki. Ale czas nastał się rozstać. Pięć lat to wystarczająco dużo czasu na opowiedzenie historii.

Twórcy "Zakazanego Imperium" podnieśli bardzo wysoko poprzeczkę. Podobnie jak kilka lat wcześniej twórcy "Rzymu" tak i Terence Winter pokazał jak powinno się kręcić produkcje z początku XX wieku. Było czym się zachwycać w dniu premiery. HBO przeznaczyła niemałe środki na pierwszy sezon, w skutek czego otrzymaliśmy produkcję dopieszczoną w każdym calu, z gwiazdą wielkiego formatu. Choć Steve Buscemi nie zrobił większej kariery w Hollywood, to jednak z uwagi na wyjątkowy typ urody jest rozpoznawalny. Przez pięć lat towarzyszyć mu będą większe lub mniejsze gwiazdeczki telewizyjne, które wraz ze zwiększającą się popularnością serialu będą coraz częściej pojawiać się w produkcjach kinowych.

Ale do rzeczy: sezon piąty nie kontynuuje bezpośrednio wątków z poprzedniego, tragicznie zakończonego odcinka.

Jest rok 1931. Minęło siedem lat odkąd Nucky ugruntował swoją pozycję na rynku i niepodzielne rządzi w Atlantic City. Niestety czasy się zmieniają, w USA szaleje kryzys, a na rynku pojawili się nowi, niebezpieczni gracze. Coraz więcej osób domaga się zniesienia prohibicji uważając ją za nieudany eksperyment, który poważnie osłabił gospodarkę USA.

Sezon piąty wprowadza retrospekcje. Coś, czego raczej unikam w serialach, ale z uwagi, że w tym przypadku ukazują one wyłącznie przeszłość braci Thompsonów, łatwo było mi je przełknąć. Retrospekcje mają zasadniczo jeden cen - pokazać początki kariery Nuckiego i jego przejście na złą stronę. Oglądają je zupełnie nieświadomie uśpiłem czujność, dlatego w finale zostałem zszokowany brutalnym połączeniem przeszłości z teraźniejszością.

Serial opowiada historię prawdziwych osób jak i bohaterów fikcyjnych. Trudno dokładnie określić do których należy Enoch Thompson, ponieważ nikt o takim imieniu i nazwisku nie zapisał się na kartach historii. Powstał on jednak, i to nie jest tajemnica, na podstawie rzeczywistej postaci - Enoch'a Lewis'a "Nucky" Johnson'a, polityka z Atlantic City. Z kolei jego finałowy wróg - Lucky Luciano jest postacią jak najbardziej autentyczną. W historii zapisał się jako szef jednej z większych organizacji przestępczych, nazywany ojcem narodowego syndykatu. Winter ukazuje proces formowania mafii w Nowym Yorku właśnie z perspektywy Luciano. Z drugiej strony zajmuje się Alem Capone - ukazując jego upadek od podszewki oraz ciekawie splata wątki bohaterów, którzy zastraszeni przez US starają się zastawić na niego pułapkę.

Atmosfera sezonu jest bardzo napięta i gęstnieje z odcinka na odcinek. Po drodze odchodzi wielu istotnych wcześniej bohaterów - teraz już emerytowanych szefów gangsterki. Generalnie każdy dostaje to, na co zasłużył - nie możesz być pół gangsterem, albo zabijać i łamać prawo, a teraz odpoczywać na emeryturze - zdaje się formować swoje przesłanie Terence Winter. Wszyscy bohaterowie zasłużyli na swój los i oczywiście w przypadku postaci historycznych - pokrywa się on w 100%. Wyjątkiem jest Nucky, ale jak pisałem wyżej - jest on tylko wzorowany na postaci autentycznej. Niemniej, miał swoje za kołnierzem i los potraktował go odpowiednio. "No one goes quietly" - mówi hasło finałowego sezonu.

Wszystkie wątki zostają zakończone w sposób więcej niż zadowalający. Ciesz mnie fakt, że Winter nie zostawia żadnych niedopowiedzeń. W połączeniu z retrospekcjami z młodości Enocha dostajemy kompletny obraz historii gangstera w pięciu sezonach. To dokładnie tyle, ile dobry serial trwać powinien.

Teraz zostało tylko kupić, postawić na półce, i za jakiś czas odświeżyć.

 

Zobacz również

Zakazane Imperium - sezon 3
Zakazane Imperium - sezon 4

Więcej książek na półce: Serialownia

Two and a Half Men, sezon 9
Two and a Half Men, sezon 8
The story so far: The Borgias
Justified: Bez przebaczenia, sezon 3
The story so far: Sons of Anarchy
The story so far: Anger Management
Revenge, sezon 1
The Killing, sezon 1
The Killing, sezon 2
True Blood, sezon 5
The story so far: Breaking Bad
Układy, układziki, Damages
The story so far: Hell on Wheels
The story so far: Downton Abbey
Prawdziwa historia rodu Borgiów (Borgia)
Sons of Anarchy, sezon 5
Zakazane Imperium, sezon 3
Dexter, sezon 7
The story so far: Homeland
A Young Doctor's Notebook
House of Cards, sezon 1
The Walking Dead
Justified: Bez przebaczenia, sezon 4
Już po wszystkim: Spartakus
Bates Motel, sezon 1
Elementary, sezon 1
The Big Bang Theory, sezon 6
Już po wszystkim: The Borgias
Hannibal, sezon 1
The Killing, sezon 3
The Killing, sezon 4
The Hollow Crown - Richard II
The Hollow Crown - Henry IV (1&2)
Już po wszystkim: Breaking Bad
Już po wszystkim: Dexter
The Bridge: Na granicy, sezon 1
Zakazane Imperium, sezon 4
American Horror Story: Sabat
Hannibal, sezon 2
Fargo, sezon 1
Orange Is The New Black
Penny Dreadful
Już po wszystkim: Zakazane Imperium
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01