Penny Dreadful

Penny Dreadful

Niespodziewanie dowiedziałem się, że istnieje coś takiego jak "Penny Dreadful" i jest to poniekąd konkurencja do wszelkiej maści seriali o wampirach, wilkołakach i czarownicach. Obejrzałem zatem.

Kategoria // Serialownia    20/09/2014    czytany 5785 razy    Autor //    Ocena: +5/6
Penny Dreadful

To nie do końca prawda, ale faktycznie, nie da się pominąć faktu, że w mijającym sezonie spokojnie mógł konkurować z "Draculą". Moim skromnym zdaniem serial o wiele ciekawszy i lepszy w wykonaniu niż wspomniany "Dracula". Choć osadzony w czasach wiktoriańskiej Anglii, serial nie skupia się wyłącznie na wampirach. Mamy tutaj również Frankensteina i jego kreację, nieco magii i nawet wilkołaka.

Tytuł "Penny Dreadful" to nawiązanie do historyjek za przysłowiowego pensa, które stanowią poniekąd XIX wieczną wersję cyklu znanego pod nazwą "Tales from the Crypt" ("Opowieści z krypty"), lub innego podobnego tworu bazującego na krótkich, mrocznych i brutalnych historyjkach napisanych ku uciesze czytających. Zatem nic dziwnego, że w tym ośmioodcinkowym sezonie zaplanowano istną miksturę bohaterów i potworów. Dzięki umiejętnemu nakreśleniu fabuły przez twórców serialu, szybko nawiązujemy kontakt z bohaterami, poznając ich dobre i mroczne strony. A na pierwszy rzut oka nie warto oceniać bohaterów, ponieważ każdy z nich skrywa mroczną tajemnicę - niektórzy do samego końca sezonu. Nie powinno się również za bardzo przywiązywać do bohaterów, ponieważ nawet znaczne nazwiska znane z legend, mogą swój żywot zakończyć bardzo szybko.

Dominującym wątkiem nie jest wcale historia złego wampira, który tutaj bardziej przypomina Nosferatu niż Draculę, a dylemat angielskiego arystokraty, trochę ekscentryka sir Malcolma Murray'a (Timothy Dalton), który próbuje z rąk złego wampira uwolnić swoją córkę. Towarzyszy mu tajemnicza Vanessa Ives (Eva Green) oraz amerykański rewolwerowiec do wynajęcia Ethan Chandler (Josh Hartnett). Od strony medycznej pomagają im dr Frankenstein (Harry Treadaway) oraz dr Van Helsing. Wszyscy z nich bez wyjątku skrywają tajemnice, które będą po kroku odkrywać zanim staną do finalnej walki z wszechmocnym wampirem. Dodatkowo z grupą poszukiwaczy splatają swój los Dorian Grey, prostytutka Brona Croft (Billie Piper), a także kreacja samego Frankensteina czyli jego potworek.

Jak widać plejada gwiazd znaczna, ale to zdecydowanie postać Evy Green przebija wszystkich. Kradnie dokładnie każdą scenę, czy to z Hartnett'em czy to z Daltonem. Ta postać po prostu została dla niej napisana. Swoim spojrzeniem i w tych przepięknych wiktoriańskich strojach przykuwa uwagę niczym drogie malowidło wystawione na wzrok gapiów.

Timothy Dalton idealnie pasuje do roli dżentelmena, którą otrzymał. Widać, że gość potrafi odnaleźć się w tego typu roli. W końcu ma swój wiek i dostojny wygląd oraz obycie choćby Jamesa Bonda, które pozwalają mu grać władczo. Hartnett z kolei po długiej przerwie od kina pokazał, że nie jest aktorem malowanym - potrafi grać, a jego warsztat wcale nie uległ osłabieniu pomimo kilkuletniego urlopu. Pomimo, że gra rolę zawadiaki, ma swoje słabości i myśli najpierw rewolwerem, a potem głową, to jak się okazało - potrafił ukryć własny sekret, aż do końca sezonu.

Gdy okazało się, że "Penny Dreadful" był jednym z najlepiej oglądanych seriali na antenie Showtime - jasne stało się, że otrzyma drugi sezon. Szef stacji David Nevins stwierdził później, że przedłużenie serialu i dodanie mu dwóch odcinków było najłatwiejszą decyzją w jego karierze.

To świetnie! Bowiem czekam na kontynuację. Finał sezonu nie rozwiązywał zbyt wielu wątków i myślę, że z tych mrocznych historyjek można jeszcze wiele ciekawych elementów… zaadaptować. Wszak zostało jeszcze wiele potworów, m.in. mumie, które chciałbym w końcu na ekranie zobaczyć. A nie tylko wampiry i wampiry…

Zachęcam również do posłuchania soundtracka z serialu, który na bieżąco pisał Abel Korzeniowski (muzyk i kompozytor urodzony w Krakowie). Ścieżka dźwiękowa jego autorstwa została zebrana do kupy i oficjalnie wydana w sierpniu. Można ją znaleźć m.in. na Spotify.


Więcej książek na półce: Serialownia

Two and a Half Men, sezon 9
Two and a Half Men, sezon 8
The story so far: The Borgias
Justified: Bez przebaczenia, sezon 3
The story so far: Sons of Anarchy
The story so far: Anger Management
Revenge, sezon 1
The Killing, sezon 1
The Killing, sezon 2
True Blood, sezon 5
The story so far: Breaking Bad
Układy, układziki, Damages
The story so far: Hell on Wheels
The story so far: Downton Abbey
Prawdziwa historia rodu Borgiów (Borgia)
Sons of Anarchy, sezon 5
Zakazane Imperium, sezon 3
Dexter, sezon 7
The story so far: Homeland
A Young Doctor's Notebook
House of Cards, sezon 1
The Walking Dead
Justified: Bez przebaczenia, sezon 4
Już po wszystkim: Spartakus
Bates Motel, sezon 1
Elementary, sezon 1
The Big Bang Theory, sezon 6
Już po wszystkim: The Borgias
Hannibal, sezon 1
The Killing, sezon 3
The Killing, sezon 4
The Hollow Crown - Richard II
The Hollow Crown - Henry IV (1&2)
Już po wszystkim: Breaking Bad
Już po wszystkim: Dexter
The Bridge: Na granicy, sezon 1
Zakazane Imperium, sezon 4
American Horror Story: Sabat
Hannibal, sezon 2
Fargo, sezon 1
Orange Is The New Black
Penny Dreadful
Już po wszystkim: Zakazane Imperium
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Artykuły powiązane

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01