The story so far: Hemlock Grove

The story so far: Hemlock Grove

Odkryłem niedawno kolejne cudo produkcji Netflix - jest to serial o wilkołakach i wampirach - a jakże, ale we współczesnym i klimatycznym wydaniu. A to wszystko spod ręki Eli Rotha, znanego m.in. z "Hostelu".

Kategoria // Science Fiction    23/12/2014    czytany 2909 razy    Autor //    Ocena: 4/6
The story so far: Hemlock Grove

Wraz z przybyciem cyganów - matki i syna, małe miasteczko Hemlock Grove nawiedziły brutalne morderstwa. Mieszkańcy są wstrząśnięci i wytykają obcych palcami, jednak nie ma jednoznacznych dowodów ich winy. Za to młody Peter Rumancek staje się obiektem dochodzenia tajemniczej agentki oraz syna wpływowej lokalnej biznesmen - Olivi Godfrey.

Jak do tej pory Netflix wyprodukował dwa sezony. W pierwszym bohaterowie pracują nad rozwiązaniem morderstwa młodej dziewczyny, i zasadniczo jest to oś fabularna sezonu. W drugim - morderstwa się nasilają, ale jak się okazuje zaangażowane są w nie inne siły i sprawy się nieco komplikują. Młody Peter zawiera sojusz z Romanem i we współpracy z innymi tropią spisek na skalę globalną.

Sezon pierwszy do złudzenia przypomina miasteczko Twin Peaks. Jest równie mroczny, z elementami paranormalnymi i ma swój niespotykany klimat, który mi bardzo pasował. Zakończenie sezonu było ciekawe, i wcale nie wyczerpywało fabuły czy potencjału jaki w nim drzemał - chciało się krzyczeć "więcej!". Dlatego nie rozumiem nagłej zmiany w drugim sezonie, gdzie na siłę rozbudowano schemat dorzucając w tym małym miasteczku potężny wieżowiec korporacji Godfrey, jak i nie rozumiem uczynienie morderstwa czymś zupełnie pospolitym - inaczej niż było wcześniej. Zachowania bohaterów stały się bardziej sztampowe, bo skoro ich wszystkie tajemnice odkryto w finale pierwszego sezonu, to co jeszcze zostało?

Moją ulubioną postacią jest grana przez Famke Janssen pani Olivia Godfrey. Nie mogę wyjść z podziwu dla tej kobiety. I jest ona również jedyną, która w drugim sezonie nadal fascynuje. Rzecz ma się podobnie z Dougray'em Scott'em, który gra szwagra wyżej wymienionej. Przewodni duet serialu - Landon Libiron i Bill Skarsgård oczarowali mnie na początku, ale im dalej tym ich znajomość zbacza na niebezpieczne tory, a w drugim sezonie wręcz się wykoleja. Miło również było zobaczyć w serialu Aarona Douglasa oraz Kandyse McClure - weteranów Battlestar Galactica, którzy odwalają kawał dobrej roboty pomimo drugoplanowych ról.

Generalnie jest dobrze. Ale po pierwszym sezonie mógłbym napisać, że rewelacyjnie. Nie wiem jak mam traktować rewelacje z finału drugiego sezonu - póki co czekam na więcej ze spokojem, ponieważ nie udało się twórcom wzbudzić u mnie tak wielkiego zainteresowania jak rok wcześniej. Daję jednak szansę. "Hemlock Grove" to jedna z najlepszych produkcji tv jakie widziałem w mijającym 2014 roku!


Więcej książek na półce: Science Fiction

Star Trek Continues: Pilgrim of Eternity
Star Trek: The Cage - pierwszy pilot
Retrotekst: Invasion
The story so far: Under the Dome
Defiance, sezon 1
Już po wszystkim: Star Wars - The Clone Wars
Fringe, sezon 5
A jak Anulowano: Alphas
Battlestar Galactica: Blood and Chrome
Rewolucja dla naiwnych
Tron: Uprising
Falling Skies, sezon 2
Fringe, sezon 4
The Strain
The story so far: Hemlock Grove
10 lat Star Trek: New Voyages - Phase II
Agent Carter, sezon 1
Sebastian

Sebastian

Autor serwisu sajfaj.net i bloga popkulturka. Lubi czytać książki i od czasu do czasu wybrać się do kina na dobry film.

Kiedyś członek fandomu Star Trek w Polsce. Obecnie kibicuje Ciemniej Stronie Mocy. Z braku dobrego scifi w TV, amator książkowego świata Star Wars.

Z zamiłowania fan powieści historycznych, dobrych scifi i military sf, a ostatnio nadrabia z historią XX wieku.

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01