The story so far: Sons of Anarchy

The story so far: Sons of Anarchy

Kiedy w 2008 roku wystartował serial Sons of Anarchy zachwytom nie było końca. Dlatego postanowiłem go obejrzeć, i  tak jak zawsze robię w przypadku nowych produkcji poczekałem na emisję piątego odcinka i obejrzałem wszystkie prawie od razu... 

Kategoria // Serialownia    13/05/2012    czytany 2523 razy    Autor //    Ocena: +4/6
The story so far: Sons of Anarchy

Zatrzymałem się na tym, gdy palą komuś plecy. Stwierdziłem, że nie ma u mnie przyzwolenia na brutalizm, debilizm i promowanie przestępczości jako sposób na życie.

Przerwałem oglądanie i wywaliłem serial do kosza. Jaki to był błąd...

Na początku tego roku, po namowach znajomych, postanowiłem dać mu jeszcze jedną szansę. Obejrzenie sezonów 1-4 postawiłem sobie jako jedno z noworocznych postanowień. Dlatego też zaopatrzyłem się w odpowiednią ilość odcinków i zacząłem oglądać w marcu. Tym razem moje spojrzenie na serial było zgoła odmienne niż w 2008. Coś we mnie pękło i zacząłem hołdować ideom klubu i kibicować z każdym odcinkiem coraz mocniej. Nie można na tym etapie pominąć rewelacyjnych postaci stworzonych przez Charliego Hunnam (Hooligans), Kate Sagal (Married with Children, Futurama), Maggie Siff (Mad Men), Ron Perlman (Hellboy), Dayton Callie (Deadwood). Prawdziwa plejada gwiazd. Jak również muzyki, idealnie dobranej do motocyklowego klimatu serialu, ale o tym na dole.

Szczerze powiem, że nadal nie wiem co takiego w tym serialu nadało mi powera, aby obejrzeć w ciągu tygodnia ponad 50 odcinków. Jak pisałem wcześniej, nie rozumiem jak można we TV gloryfikować bohaterów jawnie używających przemocy, lub łamiących prawo, nie mówiąc już o morderstwie, aby osiągnąć swoje niecne cele. Handlujących broną, a później również koką jeźdźców po prostu zaczynasz kochać. Może właśnie w tym tkwi klucz? Że SAMCRO to historia klubu, który trzyma się blisko. Jest to naprawdę dobra znajomość, oparta na bliskiej wspólnocie. Podejmowane większościowo decyzje odbijają się szeroko nie tylko na nich samych, ale również na towarzyszach. Dlatego też każdy kolejny odcinek jest bezpośrednio związany kilkoma wątkami z poprzednim. To jest w sumie to co lubię. Ciągłość fabuły. Niestety amerykański widz tego nie popiera, stąd też dziwię się szczerze, że SoA dotarli aż do piątego sezonu.

Serial opowiada nietypową, w sumie historię gangu motocyklistów z małego miasteczka Charming. Codziennym zajęciem gangu jest prowadzenie warsztatu, ochrona miasteczka przed zewnętrznymi wpływami oraz handel bronią pomiędzy sąsiadującymi z sobą gangami. Gang odrzucający podstawowe normy obowiązujące w codziennym świecie, przyjmuje na siebie rolę obrońców mieszkańców miasteczka przed handlarzami narkotyków, dużymi firmami deweloperskimi czy kartelami. W konfliktach, zamiast zdać się na osąd arbitrów, stosują zasadę "oko za oko". I jest to przyjęte jak coś całkowicie normalnego. Ale byłoby bardzo monotonnie, gdyby wszystko było takie piękne i spokojnie. W każdej grupie znajduje się czarna owca, tak więc i tutaj zaczynają się dziać złe rzeczy. Już w pierwszym sezonie rodzi się nieporozumienie pomiędzy szefem klubu i jego przybranym synem. Fatalna decyzja o sprzątnięciu jednego z członków klubu, którą podejmuje za plecami innych ma swoje odbicie na kolejnych. Nie ułatwia tego również sytuacja klubu, którym zainteresowało się ATF prowadząc swoje śledztwo bez skrupułów i po trupach. W wyniki wielu nieporozumień ginie kilka osób, kilka innych zostaje fałszywie posądzonych i szantażowanych zaczyna wyłamywać się z szeregu. W końcu część członków trafia do kicia i po powrocie musi odbudować utraconą pozycję klubu. W tym momencie dochodzi do kolejnego bardzo ostrego starcia na linii ojciec-syn, prezes-wiceprezes. W rezultacie dochodzi do podziału członków klubu i obioru nowego przewodniczącego.

Sezon piąty zapewne przyniesie rozstrzygnięcie tego problemu. I  będzie to rozstrzygnięcie krwawe. Mam też nadzieję, że piąty sezon będzie ostatnim sezonem SoA. Serial jest świetny, ma świetnie napisane postacie, dobrze nakreślone wątki, rewelacyjne dialogi, ale ma też coś, czego nie można budować w nieskończoność. Jest takim parowozem, który pędzi przed siebie, a na końcu trasy wyleci z hukiem z szyn prosto w przepaść. Ten punkt osiągnie za 13 odcinków.

Dla tych, którzy jeszcze nie znają serialu polecam obejrzeć na próbę 5 odcinków. A gdyby motocyklowy klimat nie zachęcił was, polecam obejrzeć poniżesz filmiki i wysłuchać muzyki. Soundtrack z serialu świetnie dobrany po prostu czaruje. Nigdy nie planowałem robić prawka na motor, ale podczas oglądania SoA miałem wielką ochotę na przejażdżkę!


Więcej książek na półce: Serialownia

Two and a Half Men, sezon 9
Two and a Half Men, sezon 8
The story so far: The Borgias
Justified: Bez przebaczenia, sezon 3
The story so far: Sons of Anarchy
The story so far: Anger Management
Revenge, sezon 1
The Killing, sezon 1
The Killing, sezon 2
True Blood, sezon 5
The story so far: Breaking Bad
Układy, układziki, Damages
The story so far: Hell on Wheels
The story so far: Downton Abbey
Prawdziwa historia rodu Borgiów (Borgia)
Sons of Anarchy, sezon 5
Zakazane Imperium, sezon 3
Dexter, sezon 7
The story so far: Homeland
A Young Doctor's Notebook
House of Cards, sezon 1
The Walking Dead
Justified: Bez przebaczenia, sezon 4
Już po wszystkim: Spartakus
Bates Motel, sezon 1
Elementary, sezon 1
The Big Bang Theory, sezon 6
Już po wszystkim: The Borgias
Hannibal, sezon 1
The Killing, sezon 3
The Killing, sezon 4
The Hollow Crown - Richard II
The Hollow Crown - Henry IV (1&2)
Już po wszystkim: Breaking Bad
Już po wszystkim: Dexter
The Bridge: Na granicy, sezon 1
Zakazane Imperium, sezon 4
American Horror Story: Sabat
Hannibal, sezon 2
Fargo, sezon 1
Orange Is The New Black
Penny Dreadful
Już po wszystkim: Zakazane Imperium

Ostatnie książki

Ostatnie filmy

Ostatnie komiksy

Ostatnie seriale

wydarzenia-fb

poletko

przeczytane

obejrzane

europa-antyk

europa-korona

star wars legends

star wars nowy

potter

ender

wiek xx

prawdziwe historie

O mnie

Autor bloga popkulturka. Lubi czytać książki, oglądać dobre filmy, z natury niewolnik serialowych tasiemców. Wielki fan scifi, ale tylko wyższych lotów. Obecnie z braku dobrego scifi, amator książkowego universum Star Wars oraz wszelkiego fantasy, ponadto powieści historycznych z epoki antyku i renesansu.

więcej »

kontakt | polityka prywatności i ciasteczek

social0social01